Jaki laptop dla nauczyciela wybrać? Jak dostać bon na jego zakup?

2023-08-29

1. miejsce: drukarka Epson EcoTank L3251

Zobacz więcej

God of War gameplay

Uber pralka

Atreus poszukuje wiedzy, dzięki której będzie mógł zrozumieć przepowiednię dotyczącą Lokiego oraz rolę, jaką ma odegrać podczas ragnaröku. Kratos musi podjąć ważną decyzję. Pozwoli, by zwyciężył w nim strach przed powtórzeniem dawnych błędów, czy uwolni się od przeszłości i stanie się ojcem, którego potrzebuje Atreus?

God of War gameplay

Mega mikser

Topór Lewiatan, Ostrza Chaosu oraz tarcza Strażnik powracają w towarzystwie szerokiej gamy nowych zdolności dla Kratosa i Atreusa. Broniąc swej rodziny przed wrogami, od których roi się w dziewięciu światach, Kratos po raz kolejny będzie musiał zrobić użytek ze śmiercionośnych umiejętności.

God of War gameplay

Super drukarka

Pomóż Kratosowi i Atreusowi znaleźć odpowiedzi i sojuszników, zwiedzając niebezpieczne, a zarazem piękne krainy pełne wrogich potworów i skandynawskich bóstw.

Jaki laptop dla nauczyciela do 2500 zł? To ważne pytanie, a wskazana kwota nie jest przypadkowa! Zgodnie z podpisaną w lipcu 2023 r. ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli pracownicy szkół mogą uzyskać dofinansowanie na zakup nowego komputera o takiej wartości. Chcesz wiedzieć, kto otrzyma bon na zakup sprzętu oraz jaki laptop dla nauczyciela 2023 będzie najlepszy? Wyjaśniamy najważniejsze zasady programu i wskazujemy kilka sprawdzonych laptopów do 2500 zł.
Jaki laptop dla nauczyciela do 2500 zł? Dofinansowanie


Laptop dla nauczyciela – dofinansowanie 2023


W rankingu poniżej znajdziesz polecane dobre laptopy – zanim jednak porównasz poszczególne modele, dowiedz się, kto może liczyć na nowe urządzenie. Wyposażenie nauczycieli w nowe komputery przenośne ma na celu wsparcie w edukacji dzieci – dzięki dostępowi do innowacyjnych, cyfrowych form nauczania. Bon uprawniający do zakupu laptopa mają otrzymać nauczyciele szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wyłączeni z program są nauczyciele, którzy nie są czynni zawodowo. Na przykład przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym, zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych, przebywający na urlopie bezpłatnym powyżej 14 dni, zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia. 


Pamiętaj, że z programu dofinansowania na laptop dla nauczyciela 2023 wyłączeni są także nauczyciele, którzy otrzymali już dofinansowanie na zakup urządzenia w ramach innego publicznego programu. 


Ze wszystkich uprawnionych do otrzymania bonu na nowy sprzęt w pierwszej kolejności laptopy będą kupować nauczyciele uczący w szkołach podstawowych w klasach od czwartej do ósmej. Jak uzyskać dofinansowanie na laptop dla nauczyciela 2023?


Warunkiem otrzymania dofinansowania na laptop jest złożeniu wniosku przez system informatyczny. Wniosek składać będzie przez system informatyczny organ prowadzący szkołę, wskazując wszystkie dane niezbędne do identyfikacji nauczyciela, takie jak imię, nazwisko, PESEL czy adres e-mail pracownika. 


Jaki laptop dla nauczyciela


Jaki laptop dla nauczyciela do 2500 zł – najważniejsze zasady


W przeciwieństwie do uczniów klas czwartych, którzy otrzymają sprzęt bez możliwości wyboru marki czy konfiguracji urządzenia, nauczyciele mają wpływ na to, na jakim laptopie będą pracować. Ustawa dopuszcza zarówno laptopy, jak również tak zwane laptopy przeglądarkowe, czyli Chromebooki. 


O czym jeszcze warto pamiętać? Najważniejsze zasady:

 1. płatność bonem musi być dokonana jednorazowo – nie ma możliwości użycia bonu do płatności ratalnych czy rozbicia kwoty 2500 zł na kilka różnych transakcji związanych z zakupem różnych urządzeń;
 2. bon nie może być wymieniony na ekwiwalent pieniężny;
 3. zakupione laptopy nie będą podlegały opodatkowaniu;
 4. nie można będzie zbyć takiego laptopa przez pięć lat;
 5. do zakupu laptopa w punkcie sprzedaży będzie wykorzystany specjalny system teleinformatyczny stworzony na potrzeby programu;
 6. w przypadku wybrania sprzętu za kwotę przewyższającą 2500 zł, nauczyciel pokryje różnicę w cenie z własnej kieszeni; w przypadku kupienia tańszego modelu nie otrzyma zwrotu różnicy w gotówce. 


Szczególnie istotna jest ta ostatnia informacja. Oznacza bowiem, że nauczyciel może sobie pozwolić na zakup znacznie lepszego sprzętu niż przewidział ustawodawca. W tekście jednak doradzamy, jaki laptop dla nauczyciela do 2500 zł będzie najlepszym wyborem. Jeśli zależy ci na innym, droższym modelu, zachęcamy do sprawdzenia rankingu laptopów do pracy!Jaki laptop dla nauczyciela do 2500 zł? Podsumowanie


Laptop dla nauczyciela do 2500 zł, kupowany na podstawie bonu, powinien spełniać minimalne wymagania techniczne. Chodzi o to, żeby komputer nie był przestarzały już w dniu zakupu, lecz na tyle nowoczesny, by używać go do prowadzenia lekcji przez więcej niż jeden rok szkolny. 


Ministerstwo Edukacji i Nauki określiło konkretne wymagania, które musi spełniać laptop dla nauczyciela do 2500 zł kupowany w ramach rządowego programu. 


Dokładna specyfikacja to:'


 • co najmniej 8 GB pamięci RAM;

 • co najmniej 256 GB pamięci na dysku SSD;

 • ekran Full HD lub lepszy o przekątnej minimum 13 cali.

Ministerstwo nie podaje konkretnych zaleceń co do nazwy czy serii procesora. Kupowany sprzęt musi być jednak na tyle wydajny, żeby uzyskać właściwy wynik w teście CrossMark. Niezbędne minimum to 1200 punktów. 


Co w sytuacji, gdy nauczyciel nie zna się dobrze na parametrach komputerów? Czy może mieć kłopoty, jeśli kupi laptop dla nauczyciela do 2500 zł, który nie spełnia podstawowych wymagań? Na szczęście takie zagrożenie nie występuje! Odpowiedzialność za właściwy dobór urządzenia spoczywa bowiem nie na nauczycielu, ale na sprzedawcy. To firma handlująca komputerami jest zobligowana do wydania oświadczenia, w którym potwierdza, że urządzenie spełnia warunki rządowego programu.
1.

laptop HP 15s-eq3231nw


Firma HP jest ceniona przez nauczycieli jako dostawca niezawodnego sprzętu w rozsądnej cenie. Opisany model potwierdza tę tezę. Trzon specyfikacji stanowi 6-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5625U z 8 GB pamięci RAM. W testach CrossMark procesor osiąga 1291 punktów. Pamięć wewnętrzna to 512 GB na szybkim dysku SSD. Ekran ma matrycę IPS i rozdzielczość Full HD. Trzeba przyznać, że mimo standardowego rozmiaru (przekątna ekranu 15,6 cala) sprzęt jest stosunkowo lekki. Waży tylko 1,69 kg. Wrażenie robi też czas pracy przekraczający 9 godzin. Co więcej, po rozładowaniu akumulatora szybko można uzupełnić energię – wystarczy 45 minut, żeby laptop był naładowany w 50%. Ten laptop dla nauczyciela w 2023 będzie jednym z najlepszych zakupów!

 • Lekki
 • Długi czas pracy
 • Szybkie ładowanie
 • Pojemny dysk SSD
 • Brak dodatkowych udogodnień, takich jak podświetlana klawiatura


2.

laptop Lenovo IdeaPad 3


Następny kandydat na laptop dla nauczyciela do 2500 zł. Na pierwszy rzut oka prezentuje się podobnie. To także urządzenie z ekranem IPS 15,6 cala, 8 GB pamięci operacyjnej RAM i 512 GB pamięci wewnętrznej. Zamiast procesora AMD Ryzen zdecydowano się na Intel Core i5-1135G7, który także osiąga dobre wyniki w warunkach testowych – punktacja CrossMark dla tego modelu to 1385. Na plus przemawia natomiast niska waga (1,65 kg) oraz dobry poziom jasności.

 • Lekki
 • Wysoki poziom jasności
 • Przeciętny procesor


3.

laptop Asus VivoBook 16X


To przykład komputera z procesorem Intela, który działa wydajniej niż wskazany na pierwszym miejscu laptop HP z procesorem AMD Ryzen. W testach CrossMark osiągnął rewelacyjny wynik 1896 punktów. Za tym modelem przemawiają także takie udogodnienia jak podświetlana klawiatura oraz czytnik linii papilarnych ułatwiający zabezpieczenie sprzętu. Na jego korzyść działa także technologia Asus IceCool, dzięki której laptop zachowuje niską temperaturę powierzchni pod nadgarstkami. Ciepło trzymane jest z dala od miejsc, których dotykasz najczęściej podczas pracy. Dzięki nienagrzewającej się obudowie można komfortowo korzystać z laptopa nawet przez wiele godzin. Jest jednak jeden istotny mankament – pojemność dysku dwukrotnie mniejsza niż w opisanych wcześniej laptopach, to zaledwie 256 GB. Pamięć operacyjna RAM w tym modelu to całkowicie wystarczające do pracy biurowej 8 GB. Jeśli ten komputer ma się sprawdzić jako laptop dla nauczyciela do 2500 zł, to tylko pod warunkiem, że wiele materiałów będzie nie na fizycznym dysku, lecz w chmurze. Waga to 1,88 kg – trochę powyżej średniej, ale wciąż mniej niż niejeden laptop gamingowy.

 • Dobry procesor w tej klasie
 • Podświetlana klawiatura
 • Czytnik linii papilarnych
 • Technologia Asus IceCool
 • Niewielka pojemność dysku wewnętrznego


4.

laptop Asus X515EA-BQ1445W


Wciąż nie wiesz, jaki laptop dla nauczyciela 2023 będzie dobry? Na miejscu czwartym znajdziesz model firmy Asus wyposażony w identyczny procesor jak komputer z miejsca drugiego, czyli Intel Core i5-1135G7. Pamięć operacyjna w tym modelu to, jak u poprzedników, 8 GB, a pojemność dysku SSD wynosi 512 GB. Za mankament można uznać dość dużą wagę, czyli 1,8 kg, a także przeciętny poziom jasności wyświetlacza (250 nitów). Na korzyść tego modelu działa natomiast wbudowany czytnik linii papilarnych, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie, gdy komputer Asus X515EA-BQ1445W wpadnie w niepowołane ręce.

 • Czytnik linii papilarnych
 • Pojemny dysk SSD
 • Dość ciężki


5.

laptop Huawei MateBook D14


Listę polecanych modeli zamyka laptop Huawei MateBook D14. Pod względem podzespołów nie odstaje od pozostałych sprzętów. Procesor Intel Core i5-1155G, oceniany w testach wydajnościowych CrossMark na 1391 punktów, działa z 8 GB RAM, pojemność dysku to 512 GB. Za wyróżnik tego modelu można uznać dobrej jakości głośniki kompatybilne ze standardem Dolby Atmos. Metalowa obudowa jest bardzo cienka, dzięki czemu laptop zajmuje niewiele miejsca. Sprzęt działa na jednym ładowaniu do 10 godzin. Kompaktowy rozmiar, który dla wielu osób jest największą zaletą laptopa Huawei, dla innych może być mankamentem. Gdy trzeba przenieść komputer z miejsca na miejsce, waga zaledwie 1,38 kg to niewątpliwy atut. Jednak niektórzy słusznie zauważą, że 14-calowy ekran to zbyt mało, żeby wygodnie korzystać ze wszystkich programów potrzebnych do prowadzenia lekcji. Warto wybrać tę opcję, jeśli interesuje cię dofinansowanie na laptop dla nauczyciela, który często podróżuje – na przykład ucząc swojego przedmiotu w kilku szkołach.

 • Podświetlana klawiatura
 • Głośniki Dolby Atmos
 • Lekka konstrukcja
 • Długi czas pracy
 • Niewielki ekranJaki laptop dla nauczyciela do 2500 zł? Podsumowanie


Według ustawy wiele osób otrzyma w tym roku laptop dla nauczyciela – dofinansowanie przysługuje większości aktywnych zawodowo pedagogów, z wyłączeniem tych pracujących w przedszkolach. Dzięki możliwości wyboru urządzenia w ramach wyznaczonego budżetu i specyfikacji każdy beneficjent programu może się zdecydować na taki model, który jest najlepiej dostosowany do jego potrzeb. 


Laptop dla nauczyciela to oczywiście dobra podstawa. Należy jednak pamiętać o tym, że do prowadzenia lekcji, zwłaszcza w przypadku nauczania zdalnego lub prezentowania pokazów slajdów, przydadzą się także inne akcesoria – takie jak mysz komputerowa, kamera internetowa czy dobre słuchawki. Te akcesoria nie mogą zostać nabyte w ramach bonu.


Przeczytaj również:

 • Jak połączyć telefon z komputerem – instrukcja
 • HDMI czy DVI – który kabel jest lepszy?
 • Jaki wybrać laptop 2 w 1?
Powrót