Historia Black Friday

Początki Black Friday można datować na drugą połowę XIX wieku. W 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ustanowił Święto Dziękczynienia, które wypada w ostatni czwartek listopada i jest dniem wolnym od pracy. Z biegiem czasu, by uatrakcyjnić Amerykanom ten dzień w wielu miastach zaczęto organizować parady oraz festyny sponsorowane przez domy towarowe. Dla przedsiębiorców była to niezwykła szansa na reklamę tuż przed najgorętszym okresem sprzedażowym w roku, czyli Bożym Narodzeniem. Stopniowo utarło się, że Święto Dziękczynienia rozpoczyna zakupowe szaleństwo.

Black Friday - skąd wzięła się ta nazwa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wersji jest kilka - wszystkie są ciekawe, a także prawdopodobne. Jedna z teorii głosi, że w latach 60. XX wieku na ulicach Filadelfii w trakcie wyprzedażowego piątku było bardzo tłoczno, ludzie byli sfrustrowani, zdarzały się kradzieże, stłuczki samochodowe, bijatyki... Policja nie dawała sobie rady z zaistniałym chaosem. Departament policji użył wtedy określenia „black Friday”, by opisać sytuację jaka miała wtedy miejsce w mieście.


Inna anegdota głośni, że nazwa pochodzi od samych sprzedawców. Przez pierwsze 3 kwartały handlarze w USA notowali same straty, które oznaczali w księgach na czerwono. Dopiero w ostatni piątek listopada, czyli w pierwszy dzień sprzedażowego szału wychodzili na plus i wówczas zyski wpisywali czarnym atramentem stąd nazwa Black Friday, a po polsku Czarny Piątek.

Black Friday w MediaMarkt

Już teraz przygotowujemy dla naszych Klientów najlepsze promocje, by 25 listopada 2022 był świętem tanich zakupów. Black Friday w MediaMarkt będzie kusił niskimi cenami oraz tysiącami rewelacyjnych produktów. Tego dnia zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych oraz przed komputery, by zrobić zakupy online.

Black Friday – wyjątkowe promocje

Z okazji Black Friday na naszych Klientów będą czekały wyjątkowe promocje, a o ich szczegółach będziemy informowali wkrótce. Jednak Czarny Piątek 2022 to nie ostatnia okazja na zakupy w specjalnych cenach! Już trzy dni później zapraszamy na Cyber Monday.