Czyste powietrze w Twoim domu

Smog to tylko jeden z efektów zanieczyszczenia powietrza. Tak naprawdę niewidzialnych zagrożeń jest znacznie więcej. Choć najwięcej uwagi poświęca się jakości powietrza w przestrzeni zewnętrznej, problem dotyczy także wnętrz, w których spędzamy większość naszego czasu.

Powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego warto mieć oczyszczacz powietrza, który będzie nas chronił przed wszystkimi niebezpieczeństwami czyhającymi w naszym otoczeniu, takimi jak:

Smog

Wirusy

Kurz

Bakterie

Pyłki

Alergeny roztoczy

Niezwykle drobne cząsteczki

Lotne związki organiczne

Sierść zwierząt

Zarodniki pleśni

W skutecznej walce przed szkodliwymi substancjami z pomocą przychodzą nam domowe oczyszczacze i nawilżacze, które efektywnie filtrują powietrze w pomieszczeniu. Wystarczy wybrać model dostosowany do naszych potrzeb.

Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza i na który model się zdecydować, by spełnił on swoje zadanie.

Wielkość pomieszczenia

Wydajność, czyli ilość przefiltrowanego powietrza na godzinę, to pierwsza rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Tak więc, określmy wielkości pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracował.

W opisach większości modeli znajduje się informacja o powierzchni, jaką według producenta sprzęt powinien utrzymać w czystości.

Polecane produkty

Funkcje dodatkowe

Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcje dodatkowe, dzięki którym urządzenie pełni dodatkowe role i możemy dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem to doskonały wybór w sezonie grzewczym, podczas którego powietrze w naszych domach jest suche i utrudnia oddychanie oraz spokojny sen. Zbyt niska wilgotność wpływa też negatywnie na koncentrację, powoduje uczucie zmęczenia i podrażnia też drogi oddechowe, co jest szczególnie odczuwalne przez dzieci oraz alergików.

Dzięki funkcji jonizacji powietrze oczyszczane jest z wirusów, bakterii oraz zarodników pleśni i grzybów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi o obniżonej odporności oraz miejsc o wysokiej wilgotności, ponieważ jonizator powstrzyma pleśń przed rozwojem.

Wiele oczyszczaczy posiada czujniki, które po zarejestrowaniu spadku jakości powietrza, automatycznie uruchamiają urządzenie albo włączają wyższy bieg, jeśli jest taka potrzeba. Oprócz jakości powietrza mogą także wykrywać brzydkie zapachy.

Możemy spotkać urządzenia ze specjalnymi trybami (auto, pollen, sleep), timerem, czy regulacją jasności wyświetlacza.

W domu z małym dzieckiem przyda się blokada rodzicielska.

Dla zabieganych i tych, co lubią rozwiązania smart - aplikacja na telefon, dzięki której urządzenie będziemy mieli dosłownie pod ręką.

Funkcji dodatkowych może być wiele, dlatego przez zakupem oczyszczacza warto zastanowić się, czego jeszcze będziemy od niego potrzebować i zwróć uwagę, czy wybrany model to posiada.

Skuteczność urządzenia

zależy od klasy wykorzystywanych filtrów - w oczyszczaczach domowych w zupełności wystarczy filtr HEPA H13 (99,97%) lub H12 (99,5%).
Warto wiedzieć, jakie filtry są w urządzeniu i jakie zanieczyszczenia potrafią zatrzymać. Sprawdźmy czy zastosowana technologia filtracji sprawdzi się do redukcji ilości tych zanieczyszczeń, których najbardziej chcemy się pozbyć z domu.

Rodzaje filtrów stosowane w oczyszczaczach

Nowoczesne oczyszczacze powietrza są wyposażone w kilkustopniowe systemy filtracji. Każdy rodzaj filtra odpowiada za wychwytywanie różnych rodzajów zanieczyszczeń. Filtr wstępny zatrzymuje największe cząsteczki zanieczyszczeń. Z kolei filtr węglowy przeznaczony jest do usuwania związków lotnych, takich jak dym i zapachy. Najskuteczniejszy i najbardziej wszechstronny filtr HEPA zatrzymuje pyły zawieszone i mikroskopijnie cząsteczki, takie jak pyłki kwiatowe, roztocza, grzyby oraz inne drobne zanieczyszczenia i alergeny.

Bez względu na to, jaki oczyszczacz wybierzemy, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów. Czynność tą należy powtarzać w zależności od intensywności pracy urządzenia i wielkości pomieszczenia zgodnie z zaleceniami producentów.