Lubisz pracować wieczorami? Wybierz najlepszy laptop z podświetlaną klawiaturą

Jednym z dość popularnych obecnie dodatków do laptopów jest podświetlenie klawiatury, często wymieniane w recenzjach urządzeń jako zaleta. Co warto wiedzieć o sprzęcie z tą funkcją i jak wybrać najlepszy laptop, który ją posiada?
Notebook APPLe MacBook Pro 13
Jeszcze do niedawna w celu doświetlenia klawiatury producenci stosowali lampki wmontowane w obudowę ekranu. Oświetlenie to było słabej jakości i w pełni zależało od nachylenia ekranu, co wiązało się z koniecznością odpowiedniego ustawienia wyświetlacza i było nie tylko niekomfortowe, lecz na dłuższą metę wręcz męczące. W rezultacie w ogóle nie sprawdzało się w użytkowaniu codziennym. Innym rozwiązaniem, stosowanym przez użytkowników, były zewnętrzne lampki podłączane do laptopów przez port USB. Lampki te posiadały elastyczne obudowy pozwalające na dostosowanie ich kąta nachylenia do potrzeb użytkownika. Ich zaletą były energooszczędne diody, które nie wpływały znacząco na pracę laptopa na baterii. Te rozwiązania z powodzeniem zastąpiła podświetlana klawiatura.
Niektórym może wydawać się, że podświetlana klawiatura to jedynie gadżet, którego celem jest podniesienie ceny komputera, a poza tym jest całkowicie zbędny. Tymczasem funkcja ta może przydać się praktycznie każdemu: osobom, które pracują wieczorami i nocami, graczom lubiącym nocne rozgrywki, jak i tym, którzy lubią wieczorami posłuchać muzyki lub obejrzeć film z komputera, ale nie potrzebują przy tym włączonego światła. Mówiąc prościej, podświetlana klawiatura jest doskonałym praktycznym rozwiązaniem które umożliwia swobodne korzystanie z komputera po zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.
Jak wszyscy wiemy, na każdej klawiaturze można ustawić różnego rodzaju skróty klawiszowe, które aktywują się, gdy wciśnie się odpowiednią konfigurację przycisków. Również w tym kontekście, gdy spędzamy czas przy komputerze w ciemnym pomieszczaniu, warto widzieć, pod którym palcem mamy klawisz z literą „X”, a pod którym „Z”.

Różne technologie podświetlania klawiatury


Za podświetlenie klawiatury odpowiedzialne są zainstalowane pod nią diody LED. Emitowane przez nie światło prześwituje zarówno przez litery na klawiszach, jak i przez przestrzenie pomiędzy nimi, dzięki czemu wszystkie przyciski są dobrze widoczne nawet w ciemnościach. I co ważne, poszczególne przyciski są dyskretnie podświetlane, ale nie oślepiają przy tym użytkownika.
Podświetlenie klawiatury może działać na różne sposoby, zależnie od marki, modelu oraz zastosowanej technologii. W każdym modelu z tą funkcją podświetlenie można ręcznie włączyć i wyłączyć za pomocą służącego do tego przycisku. Są też dostępne modele wyposażone w czujnik, który automatycznie włącza i wyłącza podświetlenie, w zależności od tego, czy natężenie światła w pomieszczeniu jest zbyt małe lub zbyt duże.
Ciekawym rozwiązaniem jest także obecna w wielu modelach laptopów możliwość regulowania stopnia natężenia światła. Jest to bardzo przydatny dodatek, pozwalający dopasować podświetlenie klawiatury do warunków, w których będziemy pracować oraz naszych własnych potrzeb i upodobań.

Jakie laptopy mają podświetlaną klawiaturę?


Funkcję podświetlenia klawiatury oferują różni producenci rozmaitych modeli notebooków i praktycznie nie ma żadnej reguły z tym związanej. Spotkamy więc zarówno modele, w których funkcja ta znajduje się w wyposażeniu standardowym, jak i takie, w których podświetlenie można dokupić. Funkcja ta najczęściej występuje w laptopach biznesowych, multimedialnych, modelach dla graczy, mobilnych stacjach roboczych oraz ultrabookach. Nie znaczy to jednak, że każdy notebook z wymienionych grup będzie posiadał podświetlenie klawiatury. Żeby się dowiedzieć, czy dany model posiada tę funkcję oraz możliwości regulacji, trzeba sprawdzić informację w specyfikacji produktu lub też skontaktować się ze sprzedawcą.

Laptopy dla graczy a inne modele z podświetloną klawiaturą


Warto wiedzieć, że laptopy dla graczy (gamingowe), jak i niektóre multimedialne wyraźnie różnią się od innych grup notebooków, przy czym różnica leży także w podświetleniu klawiatury i związanych z nim opcjach. W celu dostosowania podświetlenia do stylistyki laptopa producenci oferują takie dodatki, jak możliwość zmiany koloru podświetlenia całej klawiatury, a także ustawienie odmiennych kolorów podświetlenia dla kilku sekcji klawiszy. By było to możliwe, w laptopach tych zainstalowane jest dodatkowe specjalne oprogramowanie, którego celem jest umożliwienie i ułatwienie użytkownikowi zarządzania barwami podświetlenia.

Podsumowując


Podświetlana klawiatura okazuje się być nie tylko kosztownym gadżetem, ale także przydatną funkcją dla wielu różnych osób. Laptopy z tą funkcją z powodzeniem znajdą zastosowanie zarówno w domach , jak i w biurach, gdzie użytkownik często pracuje do późnych godzin. Pisanie dużych ilości różnego rodzaju tekstów również wymaga właściwego oświetlenia, dlatego też podświetlona klawiatura jest dobrym rozwiązaniem dla dziennikarzy i copywriterów. Funkcjonalność tę posiadają różne modele laptopów oferowanych przez znanych i renomowanych producentów, jak Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo, Microsoft czy Samsung. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, który laptop z podświetlaną klawiaturą będzie najlepszy. Wybór modelu natomiast zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań i wymagań użytkownika. W rezultacie najlepszy będzie ten, który spełnia jak najwięcej postawionych przed nim oczekiwań.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLott