Małe piekarniki – niestandardowe rozwiązania do małych kuchni

Trudno sobie dziś wyobrazić przygotowywanie posiłków bez piekarnika. Niestety nasze kuchnie bywają małe i nieustawne. Urządzenie ich w sposób estetyczny i funkcjonalny kosztuje nas sporo trudu. Najlepszym rozwiązaniem do małej kuchni będzie piekarnik, który zajmuje mniej miejsca niż urządzenia standardowe.

Piekarnik standardowy to urządzenie o szerokości i wysokości 60 cm. Alternatywą do nich są wąskie piekarniki o szerokości 45 i wysokości 59,5 cm i piekarniki kompaktowe o szerokości 60 cm i wysokości 45 cm, oba rozwiązania idealnie sprawdzą się w małych kuchniach.

Ulokowanie piekarnika

Piekarnik możemy umieścić pod blatem lub w słupku na ścianie. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest zabudowa pod blatem. Piekarnik będzie wtedy ukryty w ciągu szafek kuchennych, ale to rozwiązanie będzie od nas wymagać kucania lub schylania się podczas korzystania z urządzenia, co w małej i ciasnej kuchni może być niekomfortowe. Alternatywą jest zabudowanie piekarnika w słupku ściannym. Montując piekarnik na wysokości naszych oczu odciążamy nasz kręgosłup i zyskujemy komfort w załadunku i przekładaniu blach na blat roboczy. Taki układ gwarantuje też bezpieczeństwo naszym maluszkom, bo eliminuje przypadkowe dotkniecie gorącej szyby lub otwarcie piekarnika. Nad i pod piekarnikiem mogą znajdować się szafki oraz inne urządzenia AGD.

Stylistyka piekarnika kompaktowego 

Klienci poszukujący małego piekarnika wcale nie są skazani na ograniczony wybór. W ofercie rynkowej występują zarówno piekarniki w stylu nowoczesnym, klasycznym jak i stylu retro.

Możliwości małych piekarników

Poza tym, że piekarniki kompaktowe mają mniejszą pojemność od piekarników o wymiarach standardowych, to w niczym im nie ustępują.

Modele kompaktowe oprócz podstawowych programów pieczenia mają szereg przydatnych programów automatycznych. Niektóre z nich mają nawet wbudowaną książkę kucharską z wieloma przepisami. Piekarnik automatycznie ustawia odpowiedni tryb pieczenia, czas i temperaturę w zależności od wybranej potrawy i prowadzi nas krok po kroku do perfekcyjnego wypieku.

Bogate wyposażenie 

W piekarnikach kompaktowych znajdziemy również takie udogodnienia jak prowadnice teleskopowe, oświetlenie ledowe czy termosondę.

Urządzenia 2w1 i 3w1

Na rynku dostępne są również piekarniki kompaktowe z funkcją mikrofali np. Electrolux EVL8E00Z czy Grundig GEKW47000B i modele z funkcją pary np. Bosch CSG656BS2, Electrolux EVY0841BAX.

Decydując się na dwa lub trzy urządzenia w jednym to dodatkowa oszczędność miejsca.

Kupując piekarnik z mikrofalą możemy w zależności od potrzeb korzystać osobno z funkcji pieczenia i mikrofal lub połączyć obie te funkcje dla uzyskania lepszych i szybszych efektów pieczenia.

Piekarniki z funkcja parową umożliwiają zarówno pieczenie tradycyjne jak i gotowanie na parze czy pieczenie parowe w niskich temperaturach (SousVide). Gotowanie na parze jest jednym z najzdrowszych sposobów przygotowywania posiłków, pozwalająca zachować naturalny smak i aromat oraz więcej witamin i składników odżywczych.

Na rynku istnieje także kompaktowe urządzenie 3w1 z funkcją mikrofali i gotowania na parze, to piekarnik firmy Solgaz model SP34PM.

Jak sami widzicie, małe piekarniki oferują klientom nawet więcej możliwości niż urządzenia standardowe. Zasadniczą przewagą małego piekarnika nad urządzeniem o wymiarach standardowych jest szybsze nagrzewanie się komory piekarnika z racji mniejszej pojemności i tym samym niższe rachunki za prąd!

Artykuł przygotowała

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]