Mario, Sonic, Crash – najlepsze platformówki na Nintendo Switch

Nintendo Switch nieprzypadkowo uchodzi za konsolę przeznaczoną przede wszystkim dla najmłodszych graczy. Nie jest to do końca prawda, ponieważ na Nintendo znajdziemy także tytuły przeznaczone zdecydowanie dla dorosłych odbiorców, jak chociażby Doom, Elder Scrolls V: Skyrim czy Wolfenstein II: The New Colossus, niemniej trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że dominują tu proste tytuły zręcznościowe, częściej osadzone w bajkowych światach, niż z scenerii prosto z horroru. To, co dla jednych może być wadą, dla innych przeciwnie - będzie największym atutem, który zachęci do zakupu konsoli. W tym artykule pokazujemy pozytywną stronę Nintendo Switch, prezentując najciekawsze platformówki. W co warto zagrać i co polecić miłośnikom prawdziwie arcadowych klimatów? Mamy kilka doskonałych propozycji, które zdecydowanie przekonują do wybrania Switcha.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy


Ten tytuł to spektakularny powrót kultowej serii gier z lat dziewięćdziesiątych. Premiera nowej wersji gry na konsolach Playstation była oczywiście do przewidzenia, ale debiut na Nintendo Switch to już miła niespodzianka. Tytułowy Crash Bandicoot to sympatyczny jamal (czasami mylony z lisem), który przemierza rozmaite krainy, rozbijając drewniane skrzynki, pożerając jabłka i zbierając magiczne kryształy. Jak przystało na klasyczną grę sprzed lat, zamiast otwartego świata, mamy tutaj poruszanie się po wyznaczonej ścieżce. Ta może prowadzić z lewej strony ekranu w prawo, z dołu na górę albo z góry na dół. Szczególnie te ostatnie plansze są ciekawe, ponieważ w tych etapach, kiedy Crash biegnie w stronę kamery, najczęściej ucieka przed goniącym go ogromnym głazem albo dinozaurem! Oprócz tego, mamy wiele etapów, w których poruszamy się na jakimś zwierzęciu albo kierujemy pojazdem. N. Sane Trilogy to zestaw 3 gier z zachowaniem oryginalnej architektury pierwowzoru, ale z zupełnie nową grafiką i wieloma bonusami. Oznacza to tyle, że napotkamy swoich przeciwników w dokładnie tych samych miejscach, co w starych grach, a w walce z bossami będziemy stosować te same tricki, żeby ich przechytrzyć. Nie jest jednak tak, że jeśli 20 lat temu przeszliśmy grę, to nowa wersja będzie bułką z masłem. Mechanika jednak uległa tu drobnym zmianom, więc sterowania naszym zwierzakiem trzeba uczyć się od nowa. Crash Bandicoot zapewnia doskonałą rozrywkę dla całej rodziny i to na długie godziny. Jest też przyjemny bonus dla dziewczyn. Siostra Crasha – Coco – która występowała w oryginalnych grach jako epizodyczna postać, jest teraz w pełni grywalna i może przejść każdą planszę tak samo, jak brat!

Super Mario Odyssey


Gry z wąsatym hydraulikiem to dla wielu główny powód, żeby sięgnąć po konsolę Nintendo. I tak jest od wielu lat. Niezależnie od generacji konsol i ich charakteru, to Mario przyciąga graczy jak magnes. Od czasów legendarnego Pegasusa bohater nieco się zmienił i nabrał nowych umiejętności. Najciekawszą jest możliwość przejmowania kontroli nad innymi istotami za pomocą magicznej czapki. W ten sposób można wcielić się w wielkiego dinozaura, rakietę albo czołg! Co poza tym czeka nas w grze? Tradycyjnie, celem jest eksploracja, ale pojawia się wiele różnic względem pierwowzoru i kolejnych wersji. Chociaż zostały zachowane elementy gry platformowej, świat jest znacznie bardziej rozbudowany i umożliwia poruszanie się w wielu kierunkach. Nieco mniej jest skakania i unikania przepaści, a więcej odkrywania rozmaitych sekretów rozsianych po mapie, ukrytych leveli, bonusów i prezentów. Mario podróżuje przez kilkanaście odmiennych światów, gdzie w miarę dokładne zwiedzenie jednego zajmuje kilka godzin. Otrzymujemy zatem grę, która zapewnia bardzo długą i urozmaiconą zabawę. Nie dość, że gra świetnie wygląda i aż kipi od ciekawych pomysłów, to jeszcze doskonale wykorzystuje specyficzne możliwości konsoli Nintendo Switch. Mowa tutaj o drżeniu kontrolera, które jest wykorzystywane często i w oryginalny sposób. Na przykład - naprowadzając nas na ukryty skarb!

Sonic Forces


Sonic to następny bohater, zajmujący się ratowaniem świata. Długo zwariowany jeż konkurował z Crashem i Mario, zapewniając świetną zabawę na konsolach firmy SEGA. Obecnie z powodzeniem zaznacza swoją obecność na Nintendo Switch. W grze Sonic Forces czeka nas przygoda podzielona na 30 etapów, gdzie najważniejszym wątkiem fabularnym jest zebranie drużyny odpowiednio silnej, żeby przeciwstawić się mrocznemu doktorowi Eggmanowi, etatowemu wrogowi Sonica. Gra cieszy dobrym udźwiękowieniem i grafiką, a rozgrywka nie nudzi się - także za sprawą rozmaitych broni i akcesoriów, których znajdujemy po drodze co nie miara. Dla miłośników niebieskiego jeża jest też inna dobra wiadomość – pod koniec 2018 roku pojawią się także wyścigi – Team Sonic Racing!

Jak widać, po Nintendo Switch chętnie sięgną nie tylko najmłodsi, ale także fani kultowych gier z przeszłości, w których nowe, odświeżone wersje, można zagrać na konsoli Nintendo.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel