Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Marvel – filmy po kolei. Chronologia w uniwersum

Produkowane przez studio Marvel filmy przedstawiają po kolei losy superbohaterów i superboha-terek, znanych już od 1939 roku z komiksów Marvel Comics. Dorobek filmowy studia rośnie każdego roku, co powoduje lawinę pytań dotyczących prawidłowej kolejności oglądania Marvela i chronolo-gii zdarzeń. Jeśli więc chcesz poznać ten wspaniały świat – przeczytaj nasz krótki artykuł, w którym wyjaśniamy, jak oglądać wszystkie filmy Marvela po kolei.

Kolejność oglądania Marvela


Kilka słów o Marvel Cinematic Universe


Pierwszy film wchodzący w skład uniwersum MCU to wyprodukowany w 2008 roku Iron-Man, w którym główną rolę odegrał charyzmatyczny Robert Downey Jr. Wcielił się on w rolę geniusza i mi-lionera, prezesa olbrzymiej firmy zbrojeniowej. Film kładzie kamień węgielny pod budowę kolej-nych historii. Prawdopodobnie to właśnie sukces tej produkcji przyczynił się do popularności całej serii. Na początku roku 2022 dorobek studia obejmował 27 filmów osadzonych w świecie uniwer-sum Marvela. Studio zapowiedziało też kolejnych 8 filmów.


Filmy MCU są zgodnie chwalone przez krytyków. Część z nich już w kilka tygodni po premierze pod-biła światowe rankingi najbardziej dochodowych produkcji.


Produkcje Marvela to oprócz wciągającej fabuły i genialnych kreacji bohaterskich duża doza poczucia humoru. Studio w swoich filmach nierzadko żartuje z obrazów powstałych na bazie komiksów konkurencyjnego DC Comics, co jeszcze bardziej podkręca apetyt fanów na kolejne części zmagań herosów.


Wszystkie filmy Marvela – kolejność


Ustalenie kolejności oglądania filmów Marvel ułatwiają poszczególne fazy, w których rozgrywa się rzeczywistość tego świata. Twórcy uniwersum podzielili całość na 4 etapy, w każdym z nich umieszczając od sześciu do nawet dwunastu pełnometrażowych filmów.


Filmy Marvel po kolei (według dat premier) i z uwzględnieniem występowania faz, prezentują się następująco:


Faza I


 • Iron Man
 • Niesamowity Hulk
 • Iron Man 2
 • Thor
 • Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 • Avengers


Faza II


 • Iron Man 3
 • Thor: Mroczny świat
 • Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 • Strażnicy Galaktyki
 • Avengers: Czas Ultrona
 • Ant-Man


Faza III


 • Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 • Doktor Strange
 • Strażnicy Galaktyki vol. 2
 • Spider-Man: Homecoming
 • Thor: Ragnarok
 • Czarna Pantera
 • Avengers: Wojna bez granic
 • Ant-Man i Osa
 • Kapitan Marvel
 • Avengers: Koniec gry
 • Spider-Man: Daleko od domu


Faza IV


 • Czarna Wdowa
 • Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
 • Eternals
 • Spider-Man: Bez drogi do domu


Oglądanie filmów w tej kolejności nie gwarantuje jednak poznawania historii bohaterów chronolo-gicznie. W całym uniwersum Marvela nierzadko zdarzało się, że nowsze filmy przedstawiały wyda-rzenia poprzedzające fabułę starszych produkcji. Scenarzyści niejednokrotnie dają widzowi swego rodzaju podpowiedzi, wprowadzając tym samym zabawne zamieszanie. Dlatego właśnie uważamy, że filmy Marvela warto oglądać zgodnie z zamysłem twórców, czyli w kolejności ukazywania się ich na kinowych ekranach. Będzie to wymagało nieco główkowania, ale z pewnością nagrodzi nas więk-szą satysfakcją. Pamiętaj jednak, że nie ma jednej prawidłowej kolejności oglądania filmów Marvela.

Film w kinie – Marvel


Kluczowe postacie serii


Podstawą każdego filmu o superbohaterach są jednak… superbohaterowie! Tych w MCU nie brakuje. Niektóre z nich odcisnęły szczególny znak w sercach fanów. O kim mowa?

 • Iron-Man – zabawny, momentami arogancki. Pewny siebie wizjoner i ekscentryk. Bawi i uczy. Daleko mu do pokornego sługi. To urodzony showman, który porywa tłumy. Nie spo-sób go nie lubić! Postać Tonego Starka poznajemy już w pierwszym filmie uniwersum. Wte-dy też zostaje Iron Manem.


 • Kapitan Ameryka – nadludzko silny, niesamowicie sprawny. Honorowy żołnierz ubiegłego stulecia. Wybudzony z hibernacji po wielu latach początkowo nie potrafi odnaleźć się w no-wej rzeczywistości, jednak w końcu nabiera wprawy. Kieruje się uniwersalnymi wartościami i dobrem innych. Wielu fanów serii nie potrafiłoby obejść się bez Steve’a Rogersa, w które-go rolę wcielił się Chris Evans.


 • Na wyróżnienie zasługują również postać Spider-Mana – człowieka-pająka odgrywanego przez zdolnego Toma Hollanda – oraz Czarna Wdowa, w którą wciela się bezbłędna Scarlett Johansson.


 • Nie można też zapomnieć o nie do końca panującym nad własnym gniewem Hulku czy mi-tycznym bogu Thorze, mistrzowsko władającym swoim młotem – Mjolnirem.


MCU to jednak znacznie więcej fascynujących postaci powracających oraz epizodycznych. Oglądając filmy Marvel po kolei, odkryjesz je wszystkie!


Gry wideo Uniwersum MarvelaŚwiat wykreowany przez komiksy Marvela i filmy Marvel Studios przyciągnął także studia produku-jące gry. Przykładowo użytkownicy PS5 mogą cieszyć się rozgrywką w Marvel’s Avengers, zaś fani Nintendo Switch z pewnością polubią tytuł Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order.


Znasz już Studio Marvel i wszystkie jego filmy po kolei. Pozostaje tylko przygotować popcorn i rozpocząć pierwszy seans!

Czytaj więcej

QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED? QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED?

Marka LG wprowadziła niedawno do sprzedaży telewizory QNED. Co to jest? Jeśli nie masz pewności, ten artykuł jest dla ciebie! Nowe technologie związane z produkcją telewizorów pojawiają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest QNED, dobrze trafiłeś. Wyjaśnimy dokładnie, czym charakteryzują się te matryce i jak wypadają na tle konkurencji. 

 

Więcej

QLED – co to jest? Co to oznacza? QLED – co to jest? Co to oznacza?

Technologie telewizorów potrafią przyprawić o zawrót głowy. Niektóre modele zostały wyposażone w matrycę QLED. Co to jest? Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się ekrany QLED, na czym polega ich wyjątkowość oraz kto powinien zainteresować się zakupem telewizorów z nanokryształami. Przedstawimy też najbardziej istotne różnice między telewizorami QLED a równie popularnymi urządzeniami z matrycą OLED.

Więcej

OLED czy QLED – co wybrać? Czym się od siebie różnią? OLED czy QLED – co wybrać? Czym się od siebie różnią?

OLED czy QLED – przed tym dylematem stoi wiele osób myślących o zakupie nowego telewizora. Oba terminy odnoszą się do technologii wykonania ekranu. Nie wiesz, czy lepiej wybrać model z matrycą OLED czy QLED? Przeczytaj nasz poradnik, żeby poznać mocne strony obu rozwiązań.

Więcej

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV? OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z systemem OLED będą najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ matrycy? Na wszystkie zadane pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Po jego lekturze wybierzesz najlepszy telewizor, biorąc pod uwagę m.in. porę oglądania, inne aktywności podejmowane na urządzeniu, a nawet ilość miejsca w salonie.

Więcej

Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy zawsze da się to zrobić? Jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy zawsze da się to zrobić?

Dwa telewizory w domu to współcześnie żadna ekstrawagancja. Kiedy jeden odbiornik telewizyjny znajduje się w salonie, a inny np. w sypialni, pokoju dziecka czy kuchni, pojawia się pytanie: jak rozdzielić sygnał na dwa telewizory? Czy doprowadzenie sygnału telewizji naziemnej jest zawsze możliwe? Z artykułu dowiesz się, jaką funkcję ma rozdzielacz antenowy oraz jak go używać. Z pomocą tego elementu podłączenie dwóch – lub więcej – telewizorów do jednej anteny naziemnej będzie banalnie proste i zajmie tylko kilka chwil.

Więcej

Serial „The Last of Us” – premiera. Kiedy będzie? Serial „The Last of Us” – premiera. Kiedy będzie?

Gra „The Last of Us” cieszy się mianem jednej z najlepszych serii gier na konsole PlayStation. Kiedy HBO Max poinformowało, że zabiera się za produkcję serialu na podstawie tego tytułu, fani oszaleli. Zdjęcia do ekranizacji są już oficjalnie zakończone, więc wszyscy tym bardziej zacierają ręce. „The Last of Us” – premiera serialu, z artykułu dowiesz się najważniejszych informacji.

Więcej

Jak podłączyć dekoder do telewizora – z kablem HDMI i bez HDMI? Jak podłączyć dekoder do telewizora – z kablem HDMI i bez HDMI?

W związku ze zmianą sygnału dla telewizji naziemnej, wiele osób posiadających starsze telewizory stanęło przed koniecznością zakupu nowego sprzętu, który umożliwiałby odbiór nowego standardu. W tym celu trzeba było także dowiedzieć się, jak podłączyć dekoder do telewizora. Sparowanie ze sobą TV i dekodera może przebiegać w różny sposób. Poniżej przedstawimy wszystkie możliwości.

Więcej

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVBT-2? Jaki model do nowej telewizji naziemnej wybrać? Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVBT-2? Jaki model do nowej telewizji naziemnej wybrać?

Nie wszyscy wiedzą, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Na pierwszy rzut oka, nie widać przecież różnicy między telewizorem, który ma wbudowany dekoder DVB-T2, a takim, który go nie posiada. Jak zatem to sprawdzić? Postanowiliśmy uporządkować wiedzę na ten temat, aby uspokoić każdego, kto odczuwa stres z powodu tej sytuacji.

Więcej

Filmy DC po kolei – jak je oglądać chronologicznie? Filmy DC po kolei – jak je oglądać chronologicznie?

Jak oglądać filmy DC? Po kolei? Według chronologii zdarzeń? Które warto obejrzeć? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Więcej

Lista filmów Matrix – kolejność oglądania według chronologii Lista filmów Matrix – kolejność oglądania według chronologii

Matrix to jedna z najbardziej ikonicznych serii filmów akcji w klimacie science fiction oraz jedno z największych dzieł sióstr Wachowskich. Dziś omówimy kilka kwestii związanych z serią filmów Ma-trix – kolejność ich premier, chronologię wydarzeń, obsadę i kulisy powstawanie.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]