Mikser a blender - jak wybrać najlepszy?

Przygotowanie wymyślnych potraw, koktajli czy deserów wymaga posiadania profesjonalnego urządzenia, które szybko wymiesza wszystkie składniki i doprowadzi do uzyskania pożądanej konsystencji. Wprawdzie podobny efekt można uzyskać bez profesjonalnego sprzętu, jednak mikser czy blender znacznie usprawnią działanie. Które urządzenie będzie lepsze? Jak dokonać wyboru najlepszego modelu w sklepie?

Mikser czy blender?


Zarówno mikser, jak i blender to urządzenia niezwykle funkcjonalne i niewątpliwie przydatne w każdej kuchni. By odpowiedzieć sobie na pytanie, które  z nich będzie dla nas bardziej odpowiednie, należy sprecyzować indywidualne potrzeby oraz ustalić budżet możliwy do przeznaczenia na zakup. Ustalenie powyższych kwestii wiele nam ułatwi.

Mikser, idealny do mieszania ze sobą wielu składników, jest najtańszym rozwiązaniem, jednak o zawężonym spektrum działania. Nieco bardziej funkcjonalne i zaawansowane są blendery, aczkolwiek  te są z reguły dużo droższe. Osoby, które poszukują zaawansowanego technologicznie sprzętu, stawiają zwykle na wielofunkcyjne roboty kuchenne. Oferujące co prawda wiele możliwości, ale są pokaźne gabarytowo i znacznie droższe niż miksery czy blendery.

Mocne i słabe strony mikserów


Najprostsze i najtańsze lekkie i mobilne miksery ręczne, które kuszą przede wszystkim niską ceną. Z drugiej jednak strony, z tych samych względów ich praca wymaga obsługi i nadzoru użytkownika. Są też mało zaawansowane technologicznie - oferują najczęściej 2 lub 3 prędkości, co nie zawsze jest wystarczające.

Kolejną grupę mikserów stanowią miksery stacjonarne – na stałe przymocowane do podstawy, oferowane w komplecie z pasującą do nich misą. Urządzenia tego typu są nieco bardziej zaawansowane technologicznie, oferują wiele poziomów prędkości i dużą moc. Są także na ogół znacznie trwalsze i solidniejsze. Jak można się domyślać, wspomniane udogodnienia i atuty znajdują odzwierciedlenie w cenie.

Jak kupować miksery?


Bez względu na to, jaki rodzaj miksera nas interesuje, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mogą mieć niemały wpływ na komfort użytkowania i zadowolenie z zakupu. Mowa przede wszystkim o poniższych:

Moc - moc miksera wyrażona jest w watach. Im jest większa, tym możliwości pracy urządzenia są bardziej rozbudowane. Przygotowywanie lekkiego ciasta  naleśnikowego nie wymaga wprawdzie dużej mocy, jednak do rozrobienia ciasta o gęstszej konsystencji potrzebny jest już mikser o mocy powyżej 400 W.

Prędkość - moc przekłada się zwykle na prędkość obracania się końcówek. Zdecydowanie najlepsze są modele, które umożliwiają płynne sterowanie prędkością. W starszych mikserach dominuje najczęściej nieco mniej praktyczna regulacja skokowa.

Akcesoria - dokonując wyboru należy zwrócić również uwagę na dostępne w zestawie akcesoria oraz możliwość ich dokupienia. Mowa głównie o misach i końcówkach przeznaczonych do najróżniejszych działań – miksowania, ubijania, ucierania itp.

Dodatkowe funkcje - aby ułatwić sobie pracę, należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje mikserów – dostępność wagi elektronicznej w podstawie, zabezpieczenia wyłączające urządzenie w momencie przegrzania czy obluzowania się końcówek itp.


Mocne i słabe strony blenderów


Przy pomocy blendera również można wykonać wiele kuchennych zadań, dlatego warto się zastanowić na jego zakupem. Co prawda nie ugnieciemy nim ciasta, gdyż do tego służy robot, ale pozwali nam przygotować wspaniałe koktajle, soki, przetarte na krem zupy i wiele innych przysmaków. Duża funkcjonalność blendera jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Zarówno w przypadku mikserów jak i blenderów można dokonać rozgraniczenia na modele ręczne i stojące (kielichowe).

Modele ręczne są bardzo praktyczne i stosunkowo niedrogie. Poradzą sobie z mieszaniem, kruszeniem lodu czy nawet roztarciem przypraw. Są jednak stosunkowo niebezpieczne (odsłonięte noże) i wymagają osobistego nadzoru użytkownika. Modele kielichowe głównie miksują i rozdrabniają, jednak nie brak na rynku bardziej zaawansowanych modeli, które dodatkowo pełnią funkcję młynka do kawy, sokowirówki czy parowaru. Możliwość mieszania ogranicza się jednak wyłącznie do objętości kielicha, a czyszczenie urządzenia wymaga znacznie więcej czasu niż umycie końcówki blendera.

Jak kupować blendery?


Ze względu na mnogość modeli i ich rodzajów, do zakupu blendera należy się dobrze przygotować i zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry:

Moc - chcąc siekać i rozdrabniać twarde produkty, warto się zdecydować na modele o wysokiej mocy. W przypadku blenderów ręcznych, nie musi być ona szczególnie wysoka, jednak modele kielichowe powinny posiadać moc wynoszącą przynajmniej kilkaset wat.

Obroty - kolejna istotna kwestia, to obroty oraz możliwość ich płynnej regulacji. Zwykle górną granicę stanowi 20 000 obrotów na minutę, jednak jest to prędkość zaporowa, której nie wykorzystuje się zbyt często. Rozsądnie jest jednak wybierać modele oscylujące w granicach tego poziomu, gdyż są najbardziej wszechstronne.

Noże - bardzo często noże w urządzeniu montowane są na stałe, ale w sprzedaży dostępne są także modele które w przypadku stępienia można wymieniać. Jest zdecydowanie tańszą opcją niż  kupowanie nowego urządzenia. Istotna jest również liczba skrzydeł, gdyż przekłada się na szybkość i dokładność siekania.

Akcesoria - dobry blender posiada w komplecie wiele przydatnych akcesoriów (końcówek, przystawek czy pojemników), dlatego i to warto zweryfikować przed dokonaniem zakupu.


Co zatem wybrać? W dużej mierze jest to kwestia indywidualnych preferencji. Blender będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają funkcjonalnego urządzenia wspierającego wiele codziennych prac kuchennych. Mikser sprawdzi się natomiast w przypadku miłośników pieczenia i przygotowywania najróżniejszych deserów.

powrót