Miniwieża do 500 zł – przegląd rynku

Muzyki można słuchać na wiele różnych sposobów. Ze względu na brak czasu i życie w ciągłym biegu, bardzo często robimy to w słuchawkach, czy to w drodze do szkoły lub pracy, czy podczas biegania albo ćwiczeń na siłowni. Są jednak takie chwile, gdy w końcu możemy się zrelaksować, zdjąć słuchawki i sprawić, aby ulubiona muzyka była słyszana w całym domu. Do słuchania ulubionych utworów nie samemu, a w towarzystwie rodziny czy przyjaciół, najlepsza będzie właśnie wieża stereo. Urządzenia, które w latach 90-tych były najbardziej pożądanym towarem w pokoju nastolatka, bardzo się od tego czasu zmieniły. W końcu nie słuchamy już kaset magnetofonowych, a i płyty CD to coraz rzadziej spotykany format. Nowoczesna wieża stereo odtwarza muzykę w rożnych formatach i współpracuje z innymi urządzeniami. Jaki model wybrać? W tym artykule szukamy budżetowych modeli, których cena powinna się zmieścić w limicie około 500 zł.


Na co zwrócić uwagę wybierając miniwieżę?

Już na etapie zapoznawania się ze specyfikacją techniczną urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które pozwolą trafnie ocenić czy będziemy zadowoleni z zakupu czy nie spełni naszych oczekiwań. Co będzie najważniejsze przy wyborze sprzętu?

Moc – im będzie większa, tym głośniejsza muzyka będzie się wydobywała z kolumn. Należy jednak pamiętać, że z maksymalnej mocy będziemy korzystać rzadko lub prawie nigdy, bo na co dzień nie podkręcamy przecież dźwięku na cały regulator. Większa siła głośników może się jednak przydać na przykład wtedy, gdy urządzimy imprezę w ogrodzie, a muzyka będzie dochodzić z wieży umieszczonej na tarasie.  • Rozmiary – to od producenta zależy, czy nazywa swój sprzęt miniwieżą czy na przykład mikrowieżą. Zestawy składające się z odtwarzacza i kolumn mogą mieć różne rozmiary, jednak o wielkości całego urządzenia decyduje naturalnie rozmiar głośników. Im większa moc, tym większe gabaryty. Cała sztuka polega na tym, aby sprzęt bez trudu mieścił się w wyznaczonym miejscu – na stoliku albo na regale.
  • Obsługiwane złącza - moduły – podstawą działania jest odtwarzacz płyt oraz tuner FM, umożliwiający słuchanie radia. Jednak gdy chcemy słuchać muzyki z innych nośników, przyda się także uniwersalne złącze USB, a także moduł Bluetooth. Dzięki niemu, bezprzewodowo połączymy się ze smartfonem lub tabletem, żeby odtwarzać piki z pamięci urządzenia.
  • Opcje dźwięku – zadaniem wieży jest nie tylko odtwarzać muzykę, ale także zapewniać wysoką jakość nagrań. Tę, w stosunku do oryginału, zawsze można poprawić. Podstawą jest tu możliwość regulacji tonów wysokich i niskich, ale mamy także modele oferujące bardziej zaawansowaną cyfrową korekcję dźwięku. Korektor może uwydatniać wybrane częstotliwości w zależności od stylu muzycznego.
  • Odtwarzane formaty - w zdecydowanej większości przypadków będziemy odtwarzać muzykę w najpopularniejszym formacie MP3. Czasami może się także przydać format WAV. W kategorii cenowej do 500 zł nie znajdziemy bardziej zaawansowanych modeli, które odtworzą także inne, rzadziej spotykane formaty jak AAC, FLAC, AIFF albo DivX.Polecane modele – mini wieże do 500 zł

Pora przyjrzeć się konkretnym modelom, które są godne uwagi.


Przy tej cenie i rozmiarach, dysponuje naprawdę zaskakującą mocą – aż 70W. Mamy tutaj radio z pamięcią 20 stacji, a także port USB, umożliwiający odtwarzanie muzyki na przykład z pendrive’a. Budzik pozwala rozpocząć dzień od dowolnego nagrania z płyty z nośnika USB albo od włączenia ulubionej stacji radiowej. Jest tutaj cyfrowa korekcja dźwięku, możliwość programowania odtwarzania i opcja odtwarzania losowych utworów.


Bardzo ładny zestaw o mocy 40W, który występuje nie tylko w kolorze czarnym, ale również w oryginalnej wersji w białej obudowie. Z innymi urządzeniami łączy się przez usb oraz moduł bluetooth. Przyjemność słuchania zapewnia solidny wzmacniacz, dobre jakości głośniki i system korekcji dźwięku.Kompaktowa wieża, która zmieści się praktycznie wszędzie. Chociaż maksymalna moc to zaledwie 12W, ten sprzęt nie stawia na głośność, ale na jakość odtwarzanych utworów. Korektor z powodzeniem rozpoznaje muzykę klasyczną, jazz, pop czy rocka, optymalizując oryginalne brzmienie. Łączność ze smartfonem lub tabletem zapewnia USB oraz bezprzewodowo - moduł Bluettoth. Elegancki wygląd całości to efekt ciekawego połączenia czerni i srebra.

Wraz z rozwojem rynku, ceny sprzętu audio spadają, więc już za niewielkie pieniądze można mieć uniwersalny sprzęt dobrej jakości. Każdy z wymienionych modeli zdecydowanie polecamy!

powrót