Mobilne granie – co wybrać – smartfon, tablet czy przenośna konsola?

Żyjemy coraz szybciej i każdą chwilę staramy się wykorzystać. Dlatego tak często, zamiast czytać gazetę w domu, czy oglądać wiadomości w telewizji, czytamy newsy, będąc w podróży, na ekranie smartfona. Korzystając z urządzeń mobilnych, piszemy wiadomości do znajomych, zamiast, jak kiedyś, do nich dzwonić, często także przeglądamy pocztę e-mail i portale społecznościowe. Na tym jednak nie koniec wyliczania czynności do których wykorzystujemy na co dzień urządzenia o niewielkich rozmiarach. Nie można przecież zapomnieć o rozrywce, a konkretnie o grach! Nie potrzeba przecież telewizora czy stacjonarnego komputera z monitorem i głośnikami, żeby powrócić do ulubionej wirtualnej przygody. Kiedyś widok człowieka z gameboyem w dłoni mógł wywoływać zdziwienie, a u niektórych nawet podziw. Teraz mobilne granie w wolnej chwili jest dużo powszechniejsze, i to wśród osób w różnym wieku – niekoniecznie najmłodszych. Jaki jest najwygodniejszy sposób na granie poza domem? Oprócz smartfonów, z którymi się nie rozstajemy, oraz tabletów, mamy jeszcze alternatywę w postaci przenośnych konsol silnie promowanych przez Nintendo. Jaki sprzęt do grania będzie najlepszy? Podpowiadamy właśnie w tym artykule.


Smartfon do gier

Granie z użyciem smartfona może mieć różne zalety. Największą z nich jest z pewności brak dodatkowych kosztów. Skoro już kupujemy dobry telefon, nie musimy zaprzątać sobie głowy dodatkowym urządzeniem.

Historia grania na telefonie jest tak stara jak same telefony komórkowe. Ci, którzy pamiętają jeszcze czasy sprzed smartfonów, z pewnością uśmiechają się na wspomnienie kultowej gry w węża na telefonach Nokia i innych prostych aplikacji tego typu. Współcześnie technologia jest na nieporównywalnie wyższym poziomie, co przekłada się na jakość, a także złożoność gier. Mając smartfona z systemem Android, możemy zagrać w takie komputerowe hity, jak Pro Evolution Soccer, Baldur’s Gate, Grand Thief Auto czy Assasins Creed.

Nie można też nie doceniać kultowego Angry Birds, a także Candy Crash Saga czy Sudoku. Czasem sukces kryje się przecież w prostocie i przyjemności z gry, a nie w efektownej grafice czy linii fabularnej.

Smartfon to najprostsze urządzenie do mobilnego grania. Jeśli uznamy, że chcemy spróbować swoich sił w jakiś grze wystarczy ją ściągnąć, a gdy nam się znudzi lub nie spełni oczekiwań o prostu odinstalować. Bez kupowania dodatkowych urządzeń, abonamentów i innych dodatkowych problemów. Trzeba jednak pamiętać, że takie granie ma wiele ograniczeń. W pierwszej kolejności, trzeba wspomnieć o żywotności baterii. Słabe akumulatory to prawdziwa zmora nowoczesnych smartfonów, dlatego jeśli telefon ma służyć nie tylko jako zabawka do grania, ale również nawigacja, kompas i nasze okno na świat, najwyższy czas zainwestować w dobry powerbank. Podobnie jak z energią, możemy mieć problem z miejscem na dysku. Zwłaszcza, jeśli w smartfonie trzymamy, oprócz gier, setki plików muzycznych, zdjęć i materiałów video. Ostatni mankament to rozmiary ekranu. Większość nowych smartfonów ma w tej chwili około 5,5 cala. Bez porównania z 10 razy większym ekranem telewizora czy nawet 8-calowym tabletem. Jednak dla tych, którzy mimo ograniczeń pozostaną wierni graniu na smartfonie, czekają dodatkowe atrakcje – wchodzimy przecież w świat VR, a wybór niedrogich gogli wirtualnej rzeczywistości kompatybilnych ze smartfonami jest naprawdę duży!Jeśli szukamy bardzo dobrego smartfona do grania, z pewnością warto polecić Samsung Galaxy S8, a z tańszych - na przykład Asus ZenFone 3 albo Huawei P9. Każdy z tych modeli gwarantuje dobrą wydajność i obszerną pamięć w urządzeniu – nie tylko na gry.


Tablet do gier

Tablety multimedialne dużo lepiej sprawdziły się jednak jako urządzenia do gier, niż do pracy. W przypadku tabletów opartych o system Android, mamy analogiczny wybór gier, jak dla smartfonów. Przewagą tabletu jest jednak dużo większy ekran. Znacznie łatwiej też zapanować nad odpowiednim naładowaniem akumulatora. Podczas gdy telefon jest w użyciu non stop, tablet możemy włączyć, gdy chcemy pograć i wyłączyć, gdy granie nam się znudzi, nie marnując tym samym energii bez potrzeby. Duże rozmiary wyświetlacza to większa przyjemność z grania, jednak ma to także negatywne konsekwencje. Każdy tablet, nawet 7-calowy, nie jest tak poręczny jak smartfon. Mimo, że stosunkowo cienki, to jednak swoje waży i zajmuje miejsce. Nie zmieści się do kieszeni i nie wejdzie do każdej damskiej torebki.

Jaki tablet do gier warto wybrać? Najlepiej postawić na ekran między 8 a 10 cali, a w dalszej kolejności - patrzeć na czas pracy oraz specyfikację. Analogicznie jak w przypadku smartfona czy laptopa, liczy się procesor, pamięć RAM oraz pamięć wewnętrzna. Jeśli potrzebny nam budżetowy model, na przykład przeznaczony dla dziecka, w cenie znacznie poniżej 1000 zł, warto zwrócić uwagę na przykład na tablet HUAWEI MediaPad T3 albo tablet LENOVO Tab 4.Jeśli szukamy sprzętu o znacznie większych możliwościach, należy szukać raczej wśród takich modeli jak SAMSUNG Galaxy Tab S2  albo APPLE iPad. Inwestując większe pieniądze w tablet do gier, będziemy mogli liczyć na płynniejsze animacje i przede wszystkim wyższą rozdzielczość ekranu.


Przenośna konsola – czy warto?

Ręczne konsole, które zrobiły prawdziwą furorę w USA i Japonii, wciąż są mało popularne w Europie. Trzeba jednak przyznać, że mają obie bardzo duży potencjał, na razie wciąż niewykorzystywany w stu procentach. Po tym, jak zestrzał się Gameboy i klęskę poniosło Sony Playstation Vita, na rynku zapanowały konsole Nintendo 3 DS. Na fali sukcesów tych urządzeń, Nintendo poszło za ciosem i wprowadziło niedawno Nintendo Switch będące hybrydą stacjonarnej i mobilnej konsoli, a także nowe Nintendo 2 DS XL.  Szczególnie ta druga konsola wydaje się wyjątkowo ciekawym urządzeniem, które może przekonać malkontentów, patrzących z dystansem na mobilne grania. A to a sprawą niskiej ceny. Niecałe 700 zł za sprzęt do grania w 2D to uczciwa cena. Tym bardziej, że na tę platformę mamy szeroki wybór gier niedostępnych gdzie indziej. W końcu nie ma to, jak Mario, Zelda czy Pokemon.W stosunku do pierwowzoru z 2011 roku, konsola doczekała się wielu poprawek, głównie jeśli chodzi o konstrukcję. Dzięki temu jej nowa, lepsza wersja, jest lżejsza, bardziej poręczna i pozbawiona wszystkich mankamentów poprzednika.

Mobilna konsola to kwintesencja marzeń arcadowych graczy, pozbawiona kompromisów na które skazane są wszystkie urządzenia mobilne, gdzie granie jest tylko jedną z funkcji. Odpalając konsolę, będziemy mieli przed sobą włącznie grę. Nikogo nie będzie rozpraszać perspektywa zrobienia kilku zdjęć, zajrzenia na Facebooka, czy sprawdzenia poczty e-mail. W konsolach mamy najwygodniejsze sterowanie i najlepsze wyważenie poszczególnych elementów, bo sprzęt służy tylko do gry, a nie do innych celów.


Jaka platforma do mobilnego grania?

Nawet gdy znamy mocne i słabe strony urządzeń do mobilnej rozgrywki, wciąż nie jest łatwo dokonać właściwego wyboru. Prawidłowa odpowiedź na pytanie, na czym najbardziej opłaca się grać, wynika z różnych indywidualnych potrzeb, przyzwyczajeń i preferencji.

Wydaje się, że smartfon będzie najlepszym wyborem dla tych, którzy grają okazjonalnie i gry zręcznościowe traktują jako formę zabicia czasu, na równi z czytaniem bloga, słuchaniem muzyki czy oglądaniem serialu. W wielofunkcyjnym, inteligentnym urządzeniu, jest pełne spektrum możliwości – w tym granie jako jedna z opcji. Jeśli nie jesteśmy zakręceni na tym punkcie, nie ma sensu narażać się na dodatkowe koszty.

Tablet często jest polecany jako dobre urządzania dla dziecka. I faktyczne coś w tym jest. Skoro malec nie potrzebuje telefonu, tablet multimedialny będzie lepszym wyborem, bo umożliwi większą kontrolę nad jego użytkowaniem. W wielu tabletach znajdziemy nawet dedykowane ustawienia czy tryby pracy stworzone z myślą o najmłodszych. Dobrze skonfigurowany tablet, zabroni dostępu do nieodpowiednich treści albo wyłączy się automatycznie, gdy będzie używany przez dziecko zbyt długo. Tablet sprawdzi się także w przypadku dorosłych, którzy będą używać tego sprzętu zamiast telefonu, na przykład podczas długiej podróży.

Konsola przeznaczona wyłącznie do grania do najlepszy wybór dla tych, którzy gry z innych urządzeń mobilnych mają na wyciągnięcie ręki i szukają alternatywy. Do takiej grupy zaliczymy przede wszystkim graczy, którzy pamiętają konsole 8 i 16 bitowe z dzieciństwa, a także współczesnych nastolatków, których inspiruje modna retro. Dla nich przenośna konsola to atrakcja równie ciekawa, co aparat fotograficzny drukujący zdjęcia, jako alternatywa dla typowej fotografii cyfrowej.