MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Modem a router – jakie są różnice? Co do czego służy?

Modem a router – w czym tkwi różnica? Wyjaśniamy, w jaki sposób działają urządzenia potrzebne do korzystania z internetu i polecamy najlepsze modele. Jeśli nie masz pewności, czego szukasz, koniecznie sprawdź nasz poradnik.

 

Do czego służy router, a do czego modem?

 

Często użytkownicy używają określeń „modem” i „router” zamiennie, chociaż w rzeczywistości mowa o zupełnie innym sprzęcie.


  • Modem ma za zadanie odbieranie sygnału sieciowego od dostawcy internetu. W procesie modulacji sygnał analogowy zostaje zamieniony na cyfrowy, dzięki czemu można korzystać w internetu – na przykład na komputerze. To właśnie od słowa „modulacja” pochodzi nazwa „modem”. Modemy odbierają sygnał najczęściej za pomocą kabla lub światłowodu. Główną funkcją modemu jest zatem odkodowane sygnału i zapewnienie dostępu do internetu na konkretnym urządzeniu.


  • Router ma za zadanie rozdzielenie sygnału między wiele urządzeń. Dzięki temu w domowej sieci Wi-Fi z internetem może łączyć się kilka komputerów, smartfon, drukarka, inteligentna kamera czy smart TV. Dzięki routerowi można rozprowadzić sygnał, żeby wykorzystać łącze do różnych celów, w tym komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami. To bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie chcemy łączyć wszystkich sprzętów kablami.


Router a modem – czy mogą pracować razem?


Tak – to kompatybilne ze sobą urządzenia. Router może łączyć się z modemem, żeby rozprowadzić odebrany i odpowiednio przetworzony sygnał sieciowy. Co więcej, występuje wiele urządzeń łączących w sobie funkcje modemu i routera, co jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.

 

Modem a router – w czym tkwi różnica?


Modem a router – różnice w zastosowaniu


Przede wszystkim router jest najczęściej sprzętem zamontowanym na stałe w domu czy w biurze, z którego korzystamy stacjonarnie.


Przenośny modem, taki jak HUAWEI E3372, który wpina się do dowolnego urządzenia przez USB, umożliwia łatwe korzystanie z własnego internetu. Jedynym warunkiem jest dostępność sieci 4G od konkretnego dostawcy internetu. Takie małe modemy są kompaktowe i bardzo wygodne w użytkowaniu.


Kupno dobrego routera to skomplikowana sprawa. Jest wiele możliwości i duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o ceny. Szukając odpowiedniego modelu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:


  • maksymalną przepustowość sieci,
  • liczbę portów, do których możemy podłączyć dodatkowe urządzenia,
  • moc i liczbę anten, co wpływa na jakość sygnału i jego zasięg,
  • częstotliwość działania,
  • dodatkowe funkcje związane z bezpieczeństwem czy kontrolą rodzicielską.Jakie routery polecamy?


Router TP-LINK Archer C6 V2

To bardzo dobre rozwiązanie przy ograniczonym budżecie. Router działa na częstotliwości 5 GHz oraz 2m4 GHz. Stabilne połączenie zapewniają 4 zewnętrzne anteny.


Router D-LINK DIR-1960

To router o nieco większej przepustowości, co pozwoli w większym stopniu wykorzystać potencjał szybkie sieci. Co ważne, jest też kompatybilny z asystentami głosowymi Amazon Alexa i Google Assistant.


Router ASUS RT-AX56U

Wysokiej klasy sprzęt dla wymagających. Ma wiele różnych zabezpieczeń. Oprócz standardowej kontroli rodzicielskiej – także filtr usług sieciowych, filtrowanie adresów URL czy system zapobiegania atakom DoS. Charakteryzuje się dużą szybkością transmisji danych, obsługuje modemy na USB.


Router ASUS ROG Rapture GT-AC5300

To model stworzony przede wszystkim z myślą o graczach, dla których szybkie, stabilne połączenie jest niezbędne. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i szereg udogodnień z myślą o gamingu. Warto wymienić chociażby funkcję Game Boost, która analizuje ruch sieciowy i nadaje priorytet pakietom wysyłanym przez gry, zapewniając w ten sposób drugi poziom przyspieszenia w celu uzyskania jak najlepszej wydajności. Za rozprzestrzenianie się sygnału odpowiada aż 8 silnych anten.


Po więcej polecanych modeli sięgnij do naszego rankingu routerów Wi-Fi do domu oraz rankingu routerów światłowodowych.


Teraz już wiesz dokładnie, do czego służy router a do czego modem. Mamy nadzieję, że poradnik pomógł usystematyzować wiedzę i ułatwi wybór właściwego urządzenia do domowej sieci.


Zobacz więcej

Jaki tablet z klawiaturą wybrać? Ranking TOP 5 Jaki tablet z klawiaturą wybrać? Ranking TOP 5

Jaki tablet z klawiaturą wybrać? Prezentujemy topowe modele i nie tylko. Czym wyróżniają się tablety z klawiaturą? Sprawdź najlepsze tablety 2w1!

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

Jaki laptop dla seniora wybrać? Czym powinien się wyróżniać taki sprzęt? Jaki laptop dla seniora wybrać? Czym powinien się wyróżniać taki sprzęt?

Wielu seniorów także doskonale odnajduje się w świecie online, dlatego warto sprawić im prezent i oferować nowy laptop, który będzie im dobrze i długo służył. 

Więcej

Jaki dysk SSD wybrać? Ranking najlepszych modeli Jaki dysk SSD wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaki dysk SSD warto kupić? To ważne pytanie, ponieważ rodzaj dysku w dużym stopniu wpływa na możliwości komputera. Jeśli szukasz konkretnego modelu, nasz poradnik powinien Ci pomóc!

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Jak przyspieszyć komputer? 5 praktycznych porad Jak przyspieszyć komputer? 5 praktycznych porad

Jak przyspieszyć komputer? Często zadajemy sobie to pytanie, gdy strony się zawieszają lub uruchamianie czy zamykanie systemu zajmuje więcej czasu niż wcześniej. Jest  na tokilka łatwych sposobów.

 

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]