Modem a router – jakie są różnice? Co do czego służy?

Modem a router – w czym tkwi różnica? Wyjaśniamy, w jaki sposób działają urządzenia potrzebne do korzystania z internetu i polecamy najlepsze modele. Jeśli nie masz pewności, czego szukasz, koniecznie sprawdź nasz poradnik.

 

Do czego służy router, a do czego modem?

 

Często użytkownicy używają określeń „modem” i „router” zamiennie, chociaż w rzeczywistości mowa o zupełnie innym sprzęcie.


  • Modem ma za zadanie odbieranie sygnału sieciowego od dostawcy internetu. W procesie modulacji sygnał analogowy zostaje zamieniony na cyfrowy, dzięki czemu można korzystać w internetu – na przykład na komputerze. To właśnie od słowa „modulacja” pochodzi nazwa „modem”. Modemy odbierają sygnał najczęściej za pomocą kabla lub światłowodu. Główną funkcją modemu jest zatem odkodowane sygnału i zapewnienie dostępu do internetu na konkretnym urządzeniu.


  • Router ma za zadanie rozdzielenie sygnału między wiele urządzeń. Dzięki temu w domowej sieci Wi-Fi z internetem może łączyć się kilka komputerów, smartfon, drukarka, inteligentna kamera czy smart TV. Dzięki routerowi można rozprowadzić sygnał, żeby wykorzystać łącze do różnych celów, w tym komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami. To bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie chcemy łączyć wszystkich sprzętów kablami.


Router a modem – czy mogą pracować razem?


Tak – to kompatybilne ze sobą urządzenia. Router może łączyć się z modemem, żeby rozprowadzić odebrany i odpowiednio przetworzony sygnał sieciowy. Co więcej, występuje wiele urządzeń łączących w sobie funkcje modemu i routera, co jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.

 

Modem a router – w czym tkwi różnica?


Modem a router – różnice w zastosowaniu


Przede wszystkim router jest najczęściej sprzętem zamontowanym na stałe w domu czy w biurze, z którego korzystamy stacjonarnie.


Przenośny modem, taki jak HUAWEI E3372, który wpina się do dowolnego urządzenia przez USB, umożliwia łatwe korzystanie z własnego internetu. Jedynym warunkiem jest dostępność sieci 4G od konkretnego dostawcy internetu. Takie małe modemy są kompaktowe i bardzo wygodne w użytkowaniu.


Kupno dobrego routera to skomplikowana sprawa. Jest wiele możliwości i duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o ceny. Szukając odpowiedniego modelu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:


  • maksymalną przepustowość sieci,
  • liczbę portów, do których możemy podłączyć dodatkowe urządzenia,
  • moc i liczbę anten, co wpływa na jakość sygnału i jego zasięg,
  • częstotliwość działania,
  • dodatkowe funkcje związane z bezpieczeństwem czy kontrolą rodzicielską.