Monitor LCD Samsung S34E790C – czy wybrać zakrzywiony ekran?

Po telewizorach z zakrzywionym ekranem przyszedł czas na monitory. Model Samsung S34E790C jest najbardziej zaawansowanym wyświetlaczem z zakrzywionym ekranem w ofercie producenta. Samsung zastosował w nim 34-calową matrycę typu VA o kinowej proporcji 21:9. Jej rozdzielczość to 3440 × 1440 pikseli. Oznacza to, że obraz składa się z prawie 5 mln pikseli. Użytkownik dysponuje więc niemal 2,5-krotnie większą przestrzenią roboczą niż w tradycyjnym monitorze Full HD. Daje to możliwość wygodnej pracy z kilkoma oknami jednocześnie.

Korzyści z zakrzywienia


Największą innowacją w zastosowanym ekranie jest oczywiście jego zakrzywienie. Promień krzywizny to 3000 mm. Rozwiązanie to znacznie zmienia odbiór obrazu. Największa zaleta to fakt, że dzięki wykrzywieniu odległość oczu od środka ekranu oraz odległość krawędzi od oczu są takie same. Obraz tym samym nie wygląda na zniekształcony, a wzrok mniej się męczy. Krzywizna jest szczególnie korzystna z uwagi na ultrapanoramiczne proporcje ekranu, który jest bardzo szeroki. Skoro o proporcjach mowa, to pozwalają one na oglądanie filmów kinowych bez irytujących czarnych pasów, co wraz z kontrastem wynoszącym 3000:1 jest bardzo dobrą wiadomością dla miłośników multimediów. Dzięki zastosowaniu przez producenta matrycy typu VA kolory są bardzo żywe. Również odwzorowanie czerni oraz bieli jest dokładne. Co ważne, kąty widzenia wynoszą 178° w pionie i poziomie, więc nawet w takich sytuacjach obraz nie traci na jakości. Jasność obrazu to nawet 300 cd/m2, dlatego nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach nie będzie problemu z jego widocznością

Złącza i funkcje podziału ekranu


Duże rozmiary ekranu można również wykorzystać, podłączając do niego kilka urządzeń. W tym celu producent udostępnił dwa złącza HDMI oraz jedno DisplayPort. Zachęcają one do skorzystania z takich funkcji jak PbP i PiP 2.0. Pierwsza z nich – Picture by Picture, czyli obraz przy obrazie, pozwala na podłączenie do monitora dwóch urządzeń oraz jednoczesne oglądanie obrazu na ekranie monitora z nich obu. W ten sposób możemy podłączyć do monitora np. laptop oraz konsolę do gier. Z kolei PiP 2.0, czyli obraz w obrazie (Picture in Picture), pozwala na wyświetlanie treści z drugiego podłączonego urządzenia. Okno, w którym będą one wyświetlane, może zajmować maksymalnie 25 proc. ekranu i może być umieszczone w dowolnym miejscu wyświetlacza. Przydatne jest np. przy podłączonym tunerze telewizyjnym.

Ergonomia i ochrona wzroku


Firma Samsung przywiązała również dużą wagę do ergonomii oraz wygody korzystania z monitora. Zastosowano zakrzywioną metaliczną podstawę, która nie tylko świetnie wygląda, ale ma również możliwość regulacji wysokości w zakresie 100 mm i nachylenia od -2° do 20°. Oprócz tego monitor jest zgodny ze standardem VESA 100 × 100, co umożliwia łatwy montaż do uchwytu ściennego. Wśród złączy znalazło się również miejsce dla czterech portów USB 3.0 i gniazda słuchawkowego, które z pewnością pozwolą bardziej komfortowo korzystać z komputera. Producent zadbał też o wzrok użytkowników, udostępniając rozwiązanie Flicker Free. Dzięki niemu zredukowano migotanie podświetlenia LED, które choć niewidoczne gołym okiem, znacznie wpływa na zmęczenie wzroku podczas długotrwałej pracy czy rozrywki.

Dla miłośników gier


Skoro już o rozrywce mowa, to monitor wyposażono w specjalny tryb gier. Jego działanie polega na uwydatnieniu ciemnych oraz jasnych partii obrazu, co zwiększa widoczność podczas gry. Dodatkowo dzięki optymalizacjom zredukowany zostaje input lag czyli opóźnienie obrazu wyświetlanego względem sterującego nim sygnału. Wraz z krótkim czasem reakcji matrycy, wynoszącym 4 ms, sprawia, to że obraz wyświetlany jest bez jakichkolwiek błędów. Samsung nie zapomniał również o dwóch wbudowanych 7-watowych głośnikach, które wyposażono w autorskie rozwiązanie Dual Sound. Dzięki niemu brzmienie jest znacznie bogatsze w szczegóły i bardziej dynamiczne.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]