Jak zabudować zmywarkę? Szybki montaż
Zabudowa zmywarki czy innych sprzętów kuchennych to obecnie częstszy wybór niż wolnostojące urządzenia. Zabudowane elementy zapewniają większą estetykę, więc nie powinno dziwić, że ta opcja ma dużo zwolenników. Wybór sprzętu AGD do zabudowy to także większa odpowiedzialność, bo ewentualna wymiana albo naprawa jest bardziej kłopotliwa. Dlatego warto do urządzenia takiej kuchni podejść ze szczególną uwagą. W tym artykule podpowiemy, na czym polega montaż zmywarki pod zabudowę.
W zmywarkach do zabudowy górną płytę urządzenia można zdjąć (urządzenie uniwersalne – wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy) lub nie jest ona w ogóle dostarczana przez producenta (urządzenie przeznaczone wyłącznie do zabudowy). Ze względu na odpowiednią wysokość urządzenie można łatwo wsunąć pod blat kuchenny i umieścić je między standardowymi szafkami stojącymi w kuchni. Niektóre zmywarki do zabudowy mają regulowane nóżki, które umożliwiają dopasowanie wysokości do blatu kuchennego. Praktycznie wszystkie modele zmywarek są dostępne w wersji do zabudowy, która jest zwykle nieznacznie droższa od wersji wolnostojącej.
Rozróżnia się trzy warianty zmywarek do zabudowy:
- umożliwiające montaż frontu dekoracyjnego,
- częściowo zintegrowane,
- w pełni zintegrowane.
Zmywarki umożliwiające montaż frontu dekoracyjnego
Do drzwi tych modeli, które z reguły są w kolorze aluminium, można pod panelem sterującym przymocować front dekoracyjny o grubości kilku milimetrów, oferowany zwykle przez producenta mebli kuchennych.
Zmywarki częściowo zintegrowane
Modele częściowo zintegrowane są również przeznaczone do zabudowy i umożliwiają montaż frontu do zmywarki na drzwiach urządzenia. Front ten jest dopasowany optycznie do frontu pozostałych mebli kuchennych. Jedynym widocznym elementem zmywarki jest panel sterujący w górnej części drzwi. Ten typ urządzenia można również z powodzeniem zamontować w słupie pionowym na wygodnej wysokości.
Jak zabudować zmywarkę w pełni zintegrowaną?
Te urządzenia są perfekcyjne dopasowane optycznie do wystroju kuchni, ponieważ panel sterowania nie znajduje się z przodu, lecz jest całkowicie zakryty. Front może więc zasłaniać całe drzwi urządzenia, które z zewnątrz wygląda tak samo jak szafka stojąca. Tego rodzaju zmywarki są obsługiwane za pomocą panelu umieszczonego w górnej krawędzi drzwiczek, który staje się widoczny dopiero po ich otworzeniu. Ten typ urządzeń również umożliwia montaż na ergonomicznej wysokości.
Zabudowa zmywarki – o czym pamiętać?
Wybór odpowiedniego modelu zmywarki – ze względu na jej funkcje, wydajność czy atrakcyjną cenę – to tylko początek drogi. Należy pamiętać, aby nie popełnić błędów przy montażu. Aby uniknąć kłopotów, powinniśmy mieć na uwadze kilka podstawowych zasad:
- Odpowiednie umiejscowienie – montaż zmywarki pod zabudowę powinien pozwolić na to, aby łatwo było podłączyć ją i do wody, i do prądu. Niezbędna będzie zatem bliskość przyłącza doprowadzającego wodę gniazdka sieciowego. Standardowym rozwiązaniem jest umieszczanie zmywarki obok zlewozmywaka.
- Odpowiedni moment na podłączenie zmywarki – należy bezwzględnie pamiętać, że podłączenie sprzętu do sieci wodno-kanalizacyjnej powinno nastąpić przed zabudowaniem. To niezbędne zabezpieczenie, bo gdy sprzęt jest nieprawidłowo połączony z odpływem lub z przyłączem doprowadzającym wodę, może dojść do przeciekania czy innej awarii, której nie uda się łatwo zlikwidować już po zabudowaniu.
- Zaufaj specjalistom – jeśli nie wiemy, jak zamontować zmywarkę, lepiej zaufać fachowcom i po prostu zlecić tę pracę, zamiast próbować za wszelką cenę wykonać zadanie samemu, ryzykując uszkodzenie zmywarki oraz szafki o dużej wartości.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył tematykę zmywarek do zabudowy i ułatwi montaż frontu do zmywarki, zwłaszcza jeśli ktoś planuje robić to po raz pierwszy.
Wybierz zmywarkę
Polecane zmywarki do zabudowy
- Zmywarka BOSCH SPV45MX01E – to propozycja do małej kuchni, bo ma szerokość zaledwie 45 centymetrów. Przy tych wymiarach mieści 10 kompletów naczyń. Jej roczne zużycie energii, przy założeniu 280 standardowych cykli zmywania naczyń, wynosi 237 kWh, co klasyfikuje ją klasie energetycznej A+.
- Zmywarka BEKO DIS26120 – następny kompaktowy model. Zapewnia 6 programów i 6 ustawień temperatury. Dla wygody użytkownika zapewnia funkcję opóźnionego startu do 24h, możliwość uwzględnienia ½ wsadu w parametrach zmywania, a także funkcję Fast+, zapewniającą znacznie szybsze zmywanie dzięki dodatkowemu płukaniu. W koszach mieści się 11 kompletów naczyń.
- Zmywarka SAMSUNG DW60M6050BB/EO – model o standardowych wymiarach, mieszczący 14 kompletów naczyń. Charakteryzują ją cicha praca (44 dB), dobra efektywność suszenia (klasa A) i niskie zużycie energii (klasa A++). Inną zaletą są składane uchwyty, zapewniające wygodne mycie dużych naczyń.
- Zmywarka ELECTROLUX EES69310L QuickSelect – cicha i energooszczędna zmywarka do zabudowy o szerokości 60 cm. Cechuje ją technologia Air Dry, która wykorzystuje naturalny przepływ powietrza podczas suszenia. W ostatniej fazie cyklu zmywania drzwiczki automatycznie się uchylają, aby naczynia były bardziej suche.