Must have na każdych wakacjach

Wakacyjne wyjazdy wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś. Czasy podróżowania z namiotem, kanapkami i termosem ciepłej herbaty to już przeszłość. Nie oznacza to jednak, że nie należy przywiązywać uwagi do pakowania. Dobrze przygotowana walizka albo plecak to wciąż ważna rzecz. Jeśli wszystko, co niezbędne będzie pod ręką, unikniemy stresu i zbędnych wydatków, bo nie trzeba będzie w panice kupować nic na miejscu! O czym nie zapomnieć, gdy szykujemy się na dłuższy urlop? Przedstawiamy listę naszych propozycji.

Na wakacje autem – jak łatwo dotrzeć do celu?

Samochód to często wybierany środek lokomocji i to niekoniecznie do wyjazdów nad polskie morze czy na Mazury. Rozbudowana sieć autostrad umożliwia nam dotarcie do wielu dalszych miejsc. Autem można dotrzeć stosunkowo szybko do Chorwacji albo do Włoch i coraz częściej wybieramy ten środek lokomocji nie tylko ze względu na koszty, ale również elastyczność, więcej miejsca na bagaż i możliwość robienia postojów, kiedy tyko chcemy. Jak, pokonując tysiące kilometrów, uniknąć zabłądzenia lub złego zjazdu? Umiejętność czytania papierowych map drogowych i atlasów zanika, bo coraz częściej wierzymy mapom w wersji elektronicznej. To nie tylko łatwiejsza, ale też bezpieczniejsza metoda na znalezienie najkrótszej drogi, ponieważ mapy są na bieżąco aktualizowane. Oprócz tego, gdy korzystamy z nawigacji samochodowej, mamy zapewnione także inne udogodnienia poza samym wskazywaniem kierunku jazdy. Wielką pomocą będą na pewno powiadomienia o kontroli fotoradrowej czy asystent pasa ruchu.

Jaką nawigację samochodową warto kupić?

Dla podróżujących po Europie proponujemy dwa ciekawe modele.

Nawigacja NAVITEL MS600

To niedroga i prosta w obsłudze nawigacja z 5-calowym ekranem o proporcjach 16:9. Ma bezterminową i bezpłatną aktualizację map obejmujących Polskę, Rosję, Białoruś, Kazachstan i 46 krajów Europy.

Nawigacja GARMIN Drive 51 LMT-S EU

To nieco bardziej zaawansowane urządzenie z dodatkowymi funkcjami. Nawigacja Garmin w czasie rzeczywistym przekazuje informacje o dostępnych parkingach i ruchu drogowym. Ostrzega przed ostrymi zakrętami, przejściami dla zwierząt i zmianach dopuszczalnej prędkości, tak, aby na drodze nic nie zaskoczyło. Bardzo przydatnym dodatkiem są także oceny z serwisu TripAdvisor miejsc bliskich każdemu podróżnikowi, takich jak hotele, restauracje i atrakcje turystyczne. Mapy obejmują całą Europę i są bezpłatnie aktualizowane.

O czym jeszcze pamiętać, podczas długiej jazdy samochodem? Na pewno o ładowarce samochodowej albo powerbanku, który pozwoli zachować w gotowości smartfona. Dobrym rozwiązaniem są ładowarki samochodowe, umożliwiające ładowanie jednocześnie 2 albo 3 urządzeń  portem USB.