Muzyka nie tylko ze smartfona – przegląd odtwarzaczy MP3

2017-05-15

Smartfony stały się urządzeniami, które mogą zastąpić wiele innych przedmiotów – z tych mniej oczywistych, warto wymienić chociażby klucze, kartę kredytową, termometr czy latarkę. Wielozadaniowość jest jednak zmorą tych urządzeń. Po pierwsze, zostajemy pozbawieni wszystkiego, gdy telefon się rozładuje. Po drugie, używając smartfona cały czas do różnych zastosowań, zwiększamy szanse na to, że ulegnie uszkodzeniu – a to zazwyczaj bardzo kosztowny sprzęt. Jednym z najczęstszych zastosowań telefonu, oprócz dzwonienia i korzystania z internetu, jest wykorzystywanie go jako odtwarzacza muzycznego – szczególnie przez biegaczy. Chociaż z pozoru to rozwiazanie wydaje się proste i tanie, w rzeczywistości może generować różne problemy – niechciane połączenia czy powiadomienia z mediów społecznościowych, ryzyko upadku telefonu i zniszczenia wyświetlacza w przypadku upadku biegacza albo po prostu niewygoda wynikająca z trzymania dużego urządzenia w ręku lub uchwycie na ręku. Znacznie bardziej naturalne wydaje się korzystanie ze sprzętu przeznaczonego wyłącznie do odtwarzania muzyki. A taką funkcję pełni już trochę zapomniane MP3. Przenośne odtwarzacze MP3 kupimy już od 20 złotych.

Czym się kierować przy wyborze MP3?


Pojemność


Urządzenie zazwyczaj posiada własną wbudowaną pamięć oraz możliwość gromadzenia utworów na nośnikach zewnętrznych (karta SD). Jedynie najtańsze MP3 nie posiadają pamięci własnej, a wyłącznie obsługują karty. To, ile pamięci będziemy potrzebować zależy od tego, jak długie playlisty będą nam potrzebne i jak dużo muzyki spełni nasze oczekiwania. Za średnią wartość należy uznać 4 GB, 8 GB to wartość powyżej średniej, a 2 GB to stosunkowo mało.


Czas pracy i czas ładowania


Zanim zaczniemy narzekać na to, że smartfon szybko się rozładowuje, warto sprawdzić, ile godzin pracy zapewni nam odtwarzacz MP3. Tutaj wartości mogą być rozmaite. Niektóre odtwarzacze pracują 3 godziny, inne aż 15 godzin! To, ile będzie nam naprawdę potrzebne, zależy od sposobu używania odtwarzacza i naszych przyzwyczajeń. 3 godziny spokojnie wystarczą na każdy trening biegowy, natomiast w przypadku chęci słuchania muzyki podczas długiej podróży samolotem czy autokarem, taka wartość będzie zdecydowanie poniżej oczekiwań. Oprócz maksymalnego czasu pracy, dobrze sprawdzić także, jak szybko ładuje się bateria. Niektóre odtwarzacze MP3 posiadają, podobnie jak smartfony, funkcję szybkiego ładowania która umożliwia godzinę pracy po kilku minutach ładowania akumulatora.


Wytrzymałość


Im urządzenie jest bardziej trwałe, tym dłużej będzie nam służyć. Warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów, obudowę, przyciski. W przypadku droższych modeli, producent zapewni nam na przykład wodoodporność oraz możliwość pracy przy bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach.


Wygoda


Sprzęt powinien być prosty w obsłudze i intuicyjny, a także wygodny, szczególnie że będziemy używać odtwarzacza MP3 głównie będąc w ruchu - chociażby, w drodze do pracy albo do szkoły. Dlatego przyda się urządzenie lekkie, poręczne, a najlepiej pozbawione plączących się kabli.


Dodatkowe funkcje


Jeśli oprócz własnej playlisty chcielibyśmy posłuchać także ulubionych rozgłośni radiowych, dobrą opcją będzie wbudowany tuner FM. W urządzeniach Apple'a standardem jest funkcja Voice Over obsługująca 29 języków (w tym polski). Z bardziej wyszukanych opcji, należy wymienić chociażby wbudowany krokomierz i czytnik e-booków.


Wybrane modele MP3


Z pośród dziesiątek różnych możliwości, wybraliśmy kilka reprezentatywnych modeli, które powinny znaleźć swoich amatorów. Zobaczcie przegląd zróżnicowanych urządzeń MP3 dostosowanych do różnych potrzeb i możliwości finansowych.


MP3 SANDISK Sansa Clip Jam


Stosunkowo niedrogi odtwarzacz, który posiada bardzo duże możliwości. Należy docenić przede wszystkim pojemną pamięć (aż 8 GB) oraz bardzo długi czas pracy (nawet do 18 godzin). Odtwarzacz jest wyposażony w tuner FM. Obsługuje pliki w formacie MP3, WMA (bez DRM), AAC, WAV i Audible (z DRM). Najważniejsze informacje pojawiają się na wyświetlacza OLED o przekątnej poniżej jednego cala.Odtwarzacz MP3 APPLE iPod Shuffle


Zdecydowanie najtańszy sprzęt Apple'a na rynku. Cena iPoda w porównaniu z cenami smartfonów czy komputerów osobistych, wydaje się naprawdę przystępna, tym bardziej że w zamian dostajemy sprzęt bardzo wysokiej jakości, który prezentuje się naprawdę świetnie pod względem wizualnym. W aluminiowej obudowie mamy solidną baterię umożliwiającą pracę przez 15 godzin. Pełne naładowanie zajmuje 3 godziny, ale już po 2 godzinach osiągniemy 80% mocy. Utwory możemy odtwarzać wg listy lub wybrać losowe odtwarzanie. Wadą jest niewielka pamięć wewnętrzna – zaledwie 2 GB.Odtwarzacz MP3 Walkman SONY


Bardzo ciekawe rozwiązanie dla sportowców – amatorów. Odtwarzacz jest odporny na nieprzyjazne warunki pogodowe. Radzi sobie w temperaturze od minus 5 do 45 stopni Celsjusza. Jest także odporny na zanurzenie w wodzie do 2 metrów. Na uwagę zasługuje też tryb dźwięku otoczenia, który dzięki wykorzystaniu mikrofonów wbudowanych po lewej i prawej stronie odtwarzacza, pozwala słyszeć inne dźwięki w swoich otoczeniu. Dzięki temu, możesz słuchać instruktora lub rozmawiać ze znajomymi, nie tracąc przy tym ani jednego dźwięku. Największą zaletą jest jednak budowa – odtwarzacz i słuchawki zamknięte są w jednej futurystycznej bryle, dzięki czemu będą wygodnie umieszczone na uszach i nigdy się nie zgubią!


Powrót