Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Balang

Andrzej Bachleda

Nośnik: CD

nr kat.: 1187861

Produkt chwilowo niedostępny

Dostępność
Nr albumu Nr utworu Tytuł Wykonawca Czas trwania
1 1 Dom Andrzej Bachleda 3:33
1 2 Balanga Andrzej Bachleda 3:40
1 3 Underground Andrzej Bachleda 3:27
1 4 Itinéraire bis Andrzej Bachleda 3:35
1 5 Le Marc Andrzej Bachleda 3:39
1 6 Les Rues Andrzej Bachleda 2:29
1 7 Zbojecki Bop Andrzej Bachleda 3:10
1 8 Un Vieux Chien Andrzej Bachleda 3:10
1 9 Kazdy Koniec Poczatkiem Jest On Traine Andrzej Bachleda 4:18
1 10 On Traine Andrzej Bachleda 3:50
1 11 Cesta Andrzej Bachleda 4:11

„Balanga”, to męska płyta… nie tylko dla kobiet!
Ale też świetny album „na drogę”. Ktoś mądry kiedyś powiedział, w życiu wszystko jest procesem, a samo życie… podróżą po świecie. Ten album jest też podróżą po świecie wewnętrznym Andrzeja, ale każdy znajdzie tu swój, klimatyczny zaułek.

Andrzej urodził się w samym sercu Tatr, w 1975 roku.
Dlatego serce od zawsze miał rozdarte na pół – narty i muzyka, to jego życie. Dorastał w rodzinie muzyków i  narciarzy, w góralskich klimatach i tradycji. Echa folkloru góralskiego pobrzmiewają na jego płytach do dziś, na najnowszym albumie „Balanga” (premiera 09.04.2013) słychać je choćby w utworze „Cesta”, czy „La Fete”.
Przez 20 lat trenował i brał udział w zawodach narciarskich. Przez 7 lat był w reprezentacji Polski.  Dwukrotnie wystąpił na olimpiadach, w Nagano był 5, a w Salt Lake City 10. Na swoim koncie ma także kilka medali zdobytych w Pucharach Europy, na zawodach międzynarodowych FIS. Parokrotnie był mistrzem Polski i Francji. Ale od prawdziwej miłości uciec się nie da…
A Andrzej już wieku 5 lat zaczął naukę gry na fortepianie pod okiem dziadka, śpiewaka muzyki klasycznej, tenora Andrzeja Bachledy Curuś, dzięki któremu poznał i regularnie spotykał wspaniałych muzyków, przyjaciół dziadka: Wojciecha Kilara, Stanisława Skrowaczewskiego, czy Mikołaja Górckiego, który został i jest do dziś jego mentorem. To dzięki ukochanemu dziadkowi Andrzej przesiąkł nie tylko góralskimi nutami ale i obcował z muzyką romantyczną, zwłaszcza z pieśniami Shuberta, Shumanna, Chopina.
W 1982 roku wyjechał z rodziną do Francji, do miasteczka pod Mont Blanc, gdzie jego ojciec pracował jako trener narciarski. Tacie, Andrzejowi Bachledzie Curuś II, też po studiach muzycznych zawdzięcza muzykę country. I to, że we Francji poznał inny rodzaj muzyki. Z pieśniarzami takimi jak  Brel, Brassence na czele.
W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na gitarze, która… jest łatwiejsza do zabierania na koncerty niż fortepian  Dwa lata później grał już koncerty z pierwszą grupą The Moonflowers, później z grupą Sansara. Głównie rock progresywny w stylu King Crimson, czy Pink Floyd. Z ww zespołami nagrał 2 płyty.  W tym czasie dużo komponował, zwłaszcza na gitarę klasyczną.
W 1997 roku otrzymał stypendium muzyczne na Uniwersytecie w Denver i postanowił zakończyć przygodę z narciarstwem choć jeszcze w 1998 wrócił do Europy i wystartował w Pucharze Świata, czego z perspektywy czasu żałuje.
Fascynuje go jazz, zwłaszcza Duke Ellington. Ale dzięki podróżom horyzonty poszerzył o muzykę afrykańską, arabską i flamenco (dużo czasu spędził w Hiszpanii), muzykę cygańską, manouche (django).

W 2000 roku nagrał płytę w stylu smooth jazz z piosenkami francuskimi  „The Thaw”.
W 2004 roku definitywnie zakończyłem karierę narciarską i przy udziale  Polskiego Radia nagrał płytę „Od Gibraltaru do Tatr”.

Przez kolejne dwa lata grał w różnych grupach: La Smala, King-Frog, Canicul Jazz Band. W 2006 zagrał kilkanaście razy swój koncert  na gitarę i orkiestrę wspólnie z  Orchestre de St Gervais.
Przy  okazji tych  nagrań, spotkał w Genewie inżyniera dźwięku Renaud Millet-Lacombe, nie tylko wspaniałego fachowca ale też  wybitnego pianistę (zwłaszcza organistę), aranżera, absolwenta wydziału fizyki i dobrego skipera, który zebrał grupę dobrych muzyków pod nazwą  The Technicolor Orchestra i tak powstała kolejna płyta...

W 2008 roku pod auspicjami Kayaxu ukazał się nastrojowy krążek „Time Ruines”, utrzymany w klimacie nowoorleańskiego jazzu lat 50., nieco eklektyczny,  z trąbką, banjo, harmonijką, na którym znalazł się słynny, z puszczeniem oka do słuchacza w stylu „Sierżanta Pieprza” Beatlesów utwór „It’s Gonna Be Fine” zaśpiewany z kuzynką Alicją Bachledą Curuś.

Andrzej, jak chyba każdy, przez pewien czas bardzo dużo słuchał Hendrixa, Beatlesów, Led
Zeppelin,  Franka Zappy… ale doszedł do wniosku,  że od  czasu ich twórczości  nic nowego w muzyce pop nie zostało wymyślone. Natomiast Tom Waits, którego odkrył przez przypadek w 1993 roku zrobił na nim duże wrażenie i  wniósł odczuwalną zmianę w podejściu do piosenek i muzyki w ogóle.

Do dziś Andrzej stworzył około 300 piosenek i 100 utworów w różnych stylach muzycznych.

Kilkanaście z nich znalazło się na najnowszej płycie „Balanga”, na której do słów Andrzeja Sikorowskiego, Jacka Cygana i Joanny Włodarskiej Andrzej zaśpiewał w rodzimym języku. Artysta nie rozstaje się z banjo i… ze znakomitym skrzypkiem, Karolem Dobrowolskim. Tak samo przyciąga słuchacza występując solo z gitarą, w duecie z Karolem, jak i z całym bandem, czy orkiestrą.
Gra koncerty pod każdą szerokością & długością geograficzną, najczęściej i najwięcej we Francji i Szwajcarii ale z „Balangą” zamierza też zmierzyć Polskę wzdłuż i wszerz!

Andrzej ma w sobie wrażliwość muzyczną Górala wyrzuconego na szeroki ocean nut z całego świata, jest wiarygodny zarówno wcielając się we francuskiego barda w piosence „Itineraire”, bluesmana w claptonowskim stylu w „Home”, Cygana w „Le Marc”, podróżnika szukającego nocą katharsis w Indiach w „Tu Dors”, czy włóczęgi w „Chien”. Na „Balandze” znalazło się miejsce nawet na odrobinę psychodelii, a tygiel góralsko-bałkańsko-romańsko-django-hindusko-flamencko dźwięków & cytatów okraszają francuskie klimaty i bardzo refleksyjne teksty wprawnego obserwatora życia.

Balang ×
Balang
Balang
Balang
Balang

Koszt dostawy:

Zmień kod pocztowy

Gdzie kupić?
Sprawdź dostępność produktu w Twojej okolicy
[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]