Porównywarka (0)
PLN

Drugie Pół

nr kat.: 1285540
Drugie Pół
Drugie Pół
Drugie Pół
Drugie Pół
Drugie Pół
Drugie Pół

Zakopower

Nośnik: CD

Lista utworów

Nr albumu Nr utworu Tytuł Wykonawca Czas trwania
1 1 Tak ma być Zakopower 5:04
1 2 Powrót Zakopower 4:41
1 3 Drugie Pół Zakopower 3:03
1 4 Niecoś Zakopower 3:58
1 5 Święty stan Zakopower 4:30
1 6 Tata Zakopower 4:08
1 7 Rocznice Zakopower 3:39
1 8 Siwa mgła Zakopower 8:00
1 9 Rejna Zakopower 4:12
1 10 Pomnik nieznanego Zakopower 4:27
1 11 Schron Zakopower 4:43
1 12 Rachunek Zakopower 4:20
1 13 Udomowieni Zakopower 3:01

Opis i specyfikacja

„Drugie pół” to czwarty studyjny album Zakopower i czwarty nagrany wspólnie z  producentem i kompozytorem Mateuszem Pospieszalskim. Zawsze u podstaw twórczości zespołu były ich góralskie korzenie. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej płyty. Tym razem oprócz podhalańskiej kultury dużą inspiracją dla muzyków była także bogata tradycja polskiej piosenki. W utworach takich jak „Drugie Pół“, „Rejna“, czy „Pomnik Nieznanego“ słychać echa przebojów sprzed lat, evergreenów, które królowały na festiwalach w Opolu czy w Sopocie latach 60. I 70. Ta płyta to hołd dla  tych, nie tak znowu odległych, czasów, gdy Artystom na scenie towarzyszyła orkiestra, kompozycje oparte były na pięknych melodiach a aranżacje miały rzadko spotykany dzisiaj rozmach. Muzyka Podhala miała ogromny wpływ zarówno na twórców muzyki poważnej (Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar) jak i artystów popowych (bracia Zielińscy), piosenki Zakopower to dowód na to, że ta inspiracja jest wciąż żywa…

Pierwsze dźwięki zdradzają, że do nagrania nowego materiału zespół Zakopower nie ograniczył się jedynie do swojego stałego składu (kwartet góralski, perkusja, gitara, bas, trąbka, klawisz). Sebastian Karpiel-Bułecka zaprosił do współpracy swoich kolegów z Atom String Quartet. Do studia weszli w poszerzonym składzie jako Atom String Orchestra. To oni odpowiedzialni są za piękne, szerokie, budujące nastrój brzmienie klasycznych smyków.

Zmian, w porównaniu do albumu Boso jest więcej. Podstawowa to klimat jaki wyłania się z tekstów. W Boso dominowało przemijanie, by nie powiedzieć odchodzenie. Piosenka „Tak ma być“ wprowadza nas do nowej płyty zupełnie innym przesłaniem: „tu jest tak, jak ma być, i ma być tak, jak jest … póki miłość jest w nas”. Za teksty niezmiennie odpowiadają Bartek Kudasik i Sebastian Karpiel-Bułecka.
Delikatnie zmienia się również brzmienie nowego albumu, poza wspomnianą orkiestrą usłyszymy więcej akustycznych instrumentów. Do podstawy, czyli góralskich smyków, dołączają akustyczne gitara i bas.

Piosenki, co słychać w singlowym Tak ma być w dużej mierze oparte są na partiach chóralnych. Chóry, które zazwyczaj tworzą Bartek Kudasik, Wojtek Topa i Józek Chyc, rozbudowane są o żeńskie, góralskie głosy Bodzi Kudasik i Gośki Dzierzęgi. Wspierają ich dodatkowo Mateusz Pospieszalski i Dominik Trębski. Nowy album z pewnością usatysfakcjonuje licznych fanów Zakopower – zespół nagrał piękne melodyjne piosenki, z mądrymi tekstami. Muzycznie, w porównaniu do wcześniejszych albumów, jest sporo zmian ale cały czas słychać skąd ten zespół się wywodzi.

Album jest bardzo ciekawie i ekologicznie wydany. Opakowanie to zwykły karton makulaturowy uszlachetniony odciśniętą złotą folią na froncie o tyle okładki.

Ogólne

title

Drugie pół

artist

Zakopower

label

Warner Music Poland

ilosc_plyt

1

Opinie

Drugie Pół ×
Drugie Pół
Drugie Pół
Drugie Pół