Philharmonics (Jewelcase Version)

nr kat.: 9241003

Opis i specyfikacja

Po wspólnych koncertach z Jonsim (Sigur Ros) Agnes Obel zyskała opinie jednej z najciekawszych młodych artystek na europejskiej scenie. Jej debiutancki krążek `Philharmonics` nie zawodzi - to cicha eksplozja niezwykłego wokalnego i lirycznego talentu. Piękny kobiecy głos, pianino i liryczne piosenki dla fanów Cocorosie, Tori Amos czy Soap And Skin. Debiut przynosi liryczne, niezwykle kruche popowe piosenki zaśpiewane zazwyczaj z towarzyszeniem pianina czy delikatnych dźwięków wiolonczeli, harfy i perkusji. Prosta i surowa fotografia z okładki budzi jednoznaczne skojarzenia - Agnes Obel wygląda tu jak Liv Ulmann w `Personie` Bergmana. Tak rozumiana skandynawskość to wyznacznik jej wrażliwości - debiut młodej Dunki to płyta głęboka, choć równocześnie subtelnie piękna.
Krytycy pisali o niej: `Philharmonics` przez swą subtelną delikatność nasuwa skojarzenia z krążkiem `Under The Pink` Tori Amos. Na albumie Agnes czuć napięcie między tęsknotą za wiejskim spokojem, i w kontraście, znużeniem obrazami miejskiego szaleństwa. Fuzja sielskich wspomnień i niepokoju w tym przypadku owocuje jednak pięknymi, refleksyjnymi, angażującymi piosenkami.
Tori Amos nie jest jednak jedynym punktem odniesienia młodej Obel. Agnes chętnie przyznaje się do fascynacji twórczością Roya Orbisona i inspiracji czerpanych z dzieł Hitchcocka, które uczyły ją budowania nastroju i napięcia. Jej piosenki świetnie sprawdziły się zresztą w filmie `Submarino` Thomasa Vinterberga , wraz z Larsem Von Trierem współtwórcy manifestu Dogma 95. Słuchając `Philharmonics` trudno nie pomyśleć też o melancholii pianistycznych kompozycji Erika Satie czy Claude`a Debussy`ego. Pianino i śpiew to dla mnie równorzędne rzeczy - niemal nierozdzielne, bardzo blisko połączone - mówi Obel. Nie brak tu jednak odniesień współczesnych. `Beast` budzi skojarzenia z dokonaniami Joanny Newsom, nowofolkowe echa słuchać także w `Just So` wybrzmiewającym melodyką Cocorosie. Z kolei `Avenue` to wspomnienia wirujące w niespiesznym rytmie walca, piękny singlowy `Riverside` brzmi jak stara folkowa piosenka, ktorej refren powraca w pięknym śnie. Niebezpodstawne są też odniesienia do PJ Harvey i jej `White Chalk`. Wszystkie kulturowe asocjacje nie przeszkadzają w docenieniu artystki z Kopenhagi jako osobnego, oryginalnego głosu na światowej scenie.

  Ogólne

 • title
  Philharmonics (Jewelcase Version)
 • artist
  Agnes Obel
 • label
  Pias Recordings
 • ilosc_plyt
  1

Lista utworów

Nr utworu Tytuł Wykonawca Czas trwania
1Falling, CatchingAgnes Obel1:33
2RiversideAgnes Obel3:48
3Brother SparrowAgnes Obel3:58
4Just SoAgnes Obel3:35
5BeastAgnes Obel3:50
6LourettaAgnes Obel2:05
7AvenueAgnes Obel4:07
8PhilharmonicsAgnes Obel3:33
9Close WatchAgnes Obel4:00
10WallflowerAgnes Obel2:26
11Over The HillAgnes Obel2:48
12On Powdered GroundAgnes Obel4:07

Kupiłeś ten produkt? Oceń go!

Średnia ocen: 5

Kupiłeś ten produkt? Oceń go!

Średnia ocen: 5