Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Wybór myszy znacząco wpływa na komfort i wygodę. Im bardziej precyzyjny sprzęt, tym łatwiej przeglądać dokumenty, poruszać się w arkuszach kalkulacyjnych czy programach graficznych. Nie sposób też nie wspomnieć o grach. W strategiach czasu rzeczywistego, strzelankach czy RPG szybkość reakcji może mieć kluczowe znaczenie. Oprócz odpowiedniego monitora, klawiatury czy słuchawek w wirtualnej rywalizacji szalę zwycięstwa może przechylić także odpowiednia mysz komputerowa! Wybierając idealny model, warto brać pod uwagę markę, liczbę przycisków, parametry techniczne, ale przede wszystkim – sposób działania. Na rynku znajdziemy zarówno myszy optyczne jak i laserowe. Które są lepsze? Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.


Mysz optyczna czy laserowa? Którą wybrać?


Mysz laserowa czy optyczna – sprawdź, jak działa!


Myszy komputerowe rozpowszechniły się w latach 80. XX wieku, ale przez ostatnie lata zostały wyraźnie udoskonalone. Anachroniczna mysz kulkowa została wyparta przez nowocześniejsze rozwiązanie w postaci myszy optycznej przed 2000 rokiem. Myszy laserowe są powszechnie dostępne na rynku mniej więcej od 2004 roku. W czym tkwi różnica?


Oba typy myszek działają w podobny sposób. Aby wskaźnik się przemieścił, myszka oświetla powierzchnię. Następnie światło odbija się od niej i wraca do urządzenia przez soczewki. Matryca wewnątrz myszy rejestruje obraz, który analizuje procesor w komputerze. Dzięki temu błyskawicznie jest przesyłana informacja, w jaki sposób poruszyliśmy urządzeniem, jaki przycisnęliśmy przycisk i z jaką siłą.


  • Myszki optyczne wykorzystują światło LED, natomiast myszki laserowe – światło lasera.
  • Myszy laserowe są generalnie bardziej czułe i precyzyjne i umożliwiają pracę z większą rozdzielczością mierzoną w dpi.
  • Mysz optyczna jest za to bardziej uniwersalna, ponieważ potrafi działać nie tylko na całkiem gładkiej powierzchni.