Na co zwrócić uwagę kupując projektor

Projektor jest urządzeniem wyświetlającym powiększone obrazy i filmy na ekranie projekcyjnym lub podobnej płaskiej powierzchni. Najbardziej popularnymi urządzeniami są obecnie projektory LCD, DLP i LED. O jakości projektora w znacznym stopniu decyduje jasność lampy i współczynnik kontrastu. Aby wyświetlić obraz, wszystkie popularne typy projektorów wymagają źródła obrazu, układu przetwarzania obrazu, źródła światła oraz obiektywu.
 
W zależności od mocy źródła światła projektorów można używać w zaciemnionych pomieszczeniach lub, w przypadku projektorów przystosowanych do używania w warunkach światła dziennego, również w pomieszczeniach niezaciemnionych. W takim wypadku należy zwrócić jednak uwagę na to, aby na wyświetlany obraz nie padało bezpośrednio światło słoneczne.
 
Oprócz projektorów o standardowej rozdzielczości 1024x768 pikseli obecnie oferowane są również projektory Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.
 
Różne rodzaje projektorów
 
W zależności od konstrukcji i zastosowanej techniki rozróżnia się różne rodzaje projektorów. Do najpopularniejszych zalicza się obecnie projektory LCD, DLP i LED.
Epson EH-TW480
Projektory LCD
 
Sposób działania projektorów LCD jest podobny do tradycyjnych rzutników slajdów, zamiast slajdów zastosowano jednak małe, przezroczyste elementy z ciekłych kryształów. W obecnych projektorach LCD wykorzystywane są trzy elementy LCD, jeden dla każdej barwy podstawowej. Przy użyciu specjalnie rozmieszczonego systemu projekcyjnego powstaje spójny obraz. W ten sposób że każdy punkt obrazu (piksel) może mieć dowolny kolor. Projektory LCD zawierające tylko jeden element LCD wyświetlają trzy barwy podstawowe obok siebie, przez co obraz wydaje się mniej precyzyjny.
 
Zalety
 
Główną zaletą projektora LCD jest jego cena – większość urządzeń można bowiem nabyć stosunkowo tanio. Ponadto są one małe i lekkie, co umożliwia zastosowania mobilne.
 
W wyniku ostrego rozgraniczenia poszczególnych punktów obrazu od siebie projektory LCD wyświetlają bardzo czytelny obraz, w szczególności w przypadku tekstów i grafik. Kolejną zaletą jest znacznie lepsza intensywność kolorów w porównaniu do projektorów DLP tej samej klasy.
 
Wady
 
Z przyczyn technicznych struktura pikseli wyświetlanych przez projektory LCD jest bardzo wyrazista, co przez niektórych może być odbierane jako uciążliwe. W nowoczesnych projektorach HD ten efekt występuję jednak w osłabionej postaci.
 
Aby projektor LCD mógł wyświetlać obraz najlepszej jakości, sygnał wejściowy musi mieć precyzyjnie określoną rozdzielczość. Późniejsze skalowanie może się przyczynić do obniżenia jakości.
 
Projektory LCD mogą się cechować tak zwanym efektem pamięci LCD. Dzieje się tak wtedy, gdy w określone miejsca matrycy zbyt długo jest wysyłany zbyt jasny obraz, co sprawia, że dane miejsca powoli trwale ciemnieją. Może to na przykład spowodować nieusuwalne wypalenie logo stacji telewizyjnych. W międzyczasie większość stacji zaczęła regularnie zmieniać kolor i położenie logo, aby zapobiegać „efektowi wypalania”. Widz nie zauważa tych zmian, ponieważ są one bardzo subtelne.
 
W trakcie pracy projektory LCD muszą być chodzone świeżym powietrzem, ponieważ zarówno lampa jak i panel LCD silnie się nagrzewają. Z tego względu projektory LCD nie mogą mieć całkowicie zamkniętej konstrukcji i w przeciwieństwie do projektorów DLP są wrażliwe na działanie kurzu i dymu. Hałas wentylatora może wpłynąć na komfort oglądania.  
 
W wyniku dużej intensywności światła substancje barwiące naniesione na matrycę mogą wyblaknąć. Z czasem zmniejsza się również jasność lampy.
Benq MW817ST
Projektory DLP
 
W projektorach DLP wyświetlany obraz jest generowany za pomocą układu DMD („Digital Micromirror Device”). Każdy układ DMD zawiera dla każdego punktu obrazu sterowane elektronicznie mikrolustro, które kieruje światło w kierunku obiektywu lub je rozprasza. W celu wyświetlania różnych stopni jasności lustra DMD są przechylane do 5 tys. razy na sekundę.
 
Aby projektory DLP mogły wyświetlać kolorowy obraz, w większości urządzeń stosuje się szybko wirujące koło barwne, przez które układ DMD wyświetla po kolei trzy barwy podstawowe.
 
Zalety
 
W projektorach DLP struktura pikseli jest bardziej stonowana niż w przypadku projektorów LCD, a lepsza głębia czerni zwiększa współczynnik kontrastu. Obraz nie może się trwale „wypalić”.
 
Bardzo duża szybkość technologii DMD zapobiega smużeniu obrazu, co sprawia, że projektory DLP dobrze się nadają do wyświetlania materiału 3D.
 
Zamknięty w sobie element optyczny powoduje, że projektory DLP nie są tak wrażliwe na kurz jak projektory LCD.
 
Wady
 
Ze względu na to, że popularne projektory DLP używają koła barwnego do wyświetlania kolorów, może wystąpić niepożądany efekty tęczy, jeśli koło nie ma odpowiedniej prędkości obrotowej. Również jeśli chodzi o wierność odwzorowania kolorów mogą wystąpić problemy z soczystą zielenią oraz odcieniami czerwonymi i pomarańczowymi.
 
Aby osiągnąć optymalną jakość obrazu, również w przypadku projektorów DLP rozdzielczość sygnału wejściowego powinna być zgodna z natywną rozdzielczością projektora.
 
Zarówno koło barwne jak i wentylator generują hałas, co może negatywnie wpłynąć na komfort oglądania. Z czasem zmniejsza się również jasność lampy.
 
Projektory LED
 
Projektory LED należą do grupy projektorów DLP. Źródłem światła są diody LED.
 
Zalety:
 
Ponieważ diody LED mają większą wydajność energetyczną niż standardowe lampy do projektorów, mniej energii jest zamieniane w ciepło. Wynikające z tego mniejsze zapotrzebowanie na chłodzenie umożliwia zastosowanie mniejszej obudowy i zmniejsza hałas wentylatora. Ponieważ diody LED samodzielnie generują kolory wymagane do wyświetlenia obrazu, stosowanie koła barwnego jest zbędne, co również przyczynia się do cichszej pracy projektora.
 
Kolejną zaletą jest trwałość diod LED – ich okres użytkowania wynosi ponad 20 tys. godzin, czyli znacznie dłużej od standardowych lamp do projektorów (ok. 4 tys. godzin). Ze względu na niższe zapotrzebowanie energii projektory LED mogą być zasilane z akumulatora.
 
Wady:
 
Jasność diod LED jest niekiedy znacznie niższa niż lamp do projektorów, uzyskanie optymalnej jakości obrazu jest więc możliwe wyłącznie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Tak samo jak w przypadku lamp, jasność diod LED po pewnym czasie maleje. Ze względu na zwartą konstrukcję projektorów nie można jednak w łatwy sposób wymienić diod LED. Wiele przystępnych cenowo projektorów LED wyświetla ponadto obraz jedynie w niskiej rozdzielczości (800 x 600 pikseli).
 
Parametry techniczne
 
Parametry techniczne projektorów mają bezpośredni wpływ na możliwe obszary zastosowań. Przed kupnem projektora należy w szczególności uwzględnić jasność lampy oraz współczynnik kontrastu.
 
Jasność
 
Decydującym kryterium użyteczności projektorów jest jasność lampy, która jest podawana w lumenach (z łaciny: „światło”). Popularne projektory cechują się jasnością od 900 do 4700 lumenów. Aby projektor mógł być również używany w świetle dziennym, wartość lumenów musi być odpowiednio wysoka.
 
Współczynnik kontrastu
 
Współczynnik kontrastu określa proporcje między najjaśniejszą bielą i najgłębszą czernią. Wysoki współczynnik kontrastu sprawia, że obraz jest wierny, a czerń autentyczna. Niski współczynnik kontrastu powoduje, że czerń wygląda szaro, a farby są bardziej matowe.
Benq W770ST 
Opcje przyłączenia
 
Aby projektor mógł wyświetlać obraz, należy go podłączyć do źródła sygnału, jak odtwarzacz Blu-ray, odbiornik satelitarny lub konsola do gier. Od sposobu podłączenia zależy również jakość wyświetlanego obrazu. Nowoczesne projektory oprócz złączy analogowych, jak Component video, Scart, Composite video lub VGA, są częściowo wyposażone w złącza cyfrowe, jak HDMI.  Złącze HDMI cechuje się obecnie najlepszą jakością obrazu i dźwięku.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel