Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę?

Czym jest pralka?
Pralka jest urządzeniem piorącym tkaniny w szybki i prosty sposób. Urządzenie jest z reguły wyposażone w doprowadzenie i odprowadzenie wody oraz przyłącze do sieci. Są również dostępne pralki gazowe lub pobierające ciepłą wodę bezpośrednio z instalacji domowej. Pojemność wsadu urządzeń stosowanych w gospodarstwach domowych wynosi z reguły od 6 do 10 kilogramów.
Pralka
Historia
Już w XVIII wieku ludzie zaczęli się zastanawiać nad tym, w jaki sposób można by sobie ułatwić czasochłonne zajęcie, jakim jest pranie. W Niemczech Jacob Christian Schäffern wynalazł w 1767 r. maszynę do prania wykorzystującą łopatki mieszadła. 30 lat później Nathaniel Briggs opatentował w Stanach Zjednoczonych pierwszą pralkę działającą przy użyciu drewnianych walców.
W 1858 r. Hamilton Smirt opracował pierwszą pralkę bębnową. W 1901 r. przyszła kolej na pierwszą pralkę elektryczną wynalezioną przez Amerykanina Alvę J. Fishera. Od 1946 r. na rynku amerykańskim były dostępne pralki w pełni automatyczne, które w Niemczech pojawiły się w sprzedaży w 1951 r. Na początku sprytni biznesmeni zarabiali pieniądze, wypożyczając na jeden dzień pralki prywatnym gospodarstwom domowym. Obecnie pralka jest obecna prawie we wszystkich gospodarstwach domowych w Europie, między innymi ze względu na stosunkowo przystępną cenę.

Pralka bębnowa
W Europie najbardziej rozpowszechnione są pralki bębnowe, w których bęben obraca się wokół poziomej osi. Pralki bębnowe są dostępne w dwóch wersjach.

Pralki ładowane od frontu
Pralki ładowane od frontu są napełniane przez otwór wrzutowy znajdujący się z przodu urządzenia. Urządzenia mogą stać swobodnie obok innych mebli kuchennych. Górną część pralki można wykorzystać jako powierzchnię roboczą lub postawić na niej inne urządzenie, jak suszarkę, kuchenkę mikrofalową itp.

Pralki ładowane od góry
Otwór wrzutowy pralek ładowanych od góry znajduje się na górze urządzenia, co nieznacznie ułatwia napełnianie pralki odzieżą. Przy wyjmowaniu odzieży lepsze są natomiast pralki ładowane od frontu, ponieważ odległość do kosza na pranie jest krótsza.

Programy
Pralki są wyposażone w różne programy, jak: Pralka
•    pranie wstępne do mocno zabrudzonej odzieży
•    bielizna do gotowania i bielizna kolorowa
•    syntetyki
•    tkaniny delikatne
•    wełna
•    jedwab
•    krótkie pranie

Opcje dodatkowe:
•    płukanie i wirowanie
•    wirowanie
•    łagodne wirowanie
•    odpompowanie

Inne funkcje
Wiele nowoczesnych pralek jest wyposażonych w dodatkowe funkcje, jak zatrzymanie płukania: po zakończeniu fazy prania urządzenie się zatrzymuje, nie płucząc ani nie odwirowując wsadu, co zapobiega zagnieceniom.

Wskaźnik pozostałego czasu prania informuje o tym, kiedy zostanie zakończony bieżący program.

Funkcja opóźnionego startu umożliwia zaprogramowanie godziny, o której ma się zacząć pranie. Niektóre pralki potrafią nawet samodzielnie obliczyć czas rozpoczęcia prania, aby zakończyć je o określonej godzinie.

AquaStop

Ze względów bezpieczeństwa nowoczesne pralki są zwykle wyposażone w system AquaStop. Zawór bezpieczeństwa w wężu doprowadzającym wodę odcina dopływ wody, jeśli wąż jest nieszczelny, chroniąc mieszkanie przed zalaniem. Oprócz funkcji AquaStop niektóre modele są wyposażone w znajdujący się na dnie pralki wyłącznik pływakowy, który nie tylko odcina dopływ wody, lecz uruchamia również pompę wypompowującą zbędną wodę i środki do prania.

Filtr pompy odpływowej
Większość pralek, pralko-suszarek i suszarek jest wyposażona w filtr pompy odpływowej, który chroni urządzenie przed zatkaniem niewielkimi ciałami obcymi. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu tego filtru.

Zużycie energii
Na etykiecie energetycznej UE umieszczonej na każdej pralce jest podane zużycie energii urządzenia. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej pralka zużywa energii. Możliwe klasy to A+++ (zostanie wprowadzona dopiero w 2011 r.), A++, A+, A, B, C, D, E, F i G, przy czym G oznacza najgorszą, a A+++ najlepszą energooszczędność.

Technika umożliwiająca wydajne pranie
Nowoczesne pralki bębnowe są wyposażone w wiele rozwiązań technicznych umożliwiających wydajne pranie. Różne czujniki mierzą wartości odgrywające ważną rolę w trakcie prania. Na podstawie uzyskanych danych urządzenie oblicza następnie optymalną ilość środków do prania lub wody. Popularne rozwiązania w tym zakresie to zawór EKO, pułapka powietrzna, system kontroli niewyważenia i automatyczne dozowanie.

Zawór EKO
Zawór EKO sprawia, że woda doprowadzona najpierw do pralki, która zawiera najwięcej środku do prania, zostaje wykorzystana i nie zbiera się w wężach, co zapobiega nadmiernemu zużyciu proszku lub płynu do prania. Technika została zastosowana po raz pierwszy w 1986 r. w modelu Eko Lavamat firmy AEG.

Pułapka powietrza
Odpowiedni poziom wody w pralce można określić za pomocą wbudowanej pułapki powietrza. Poziom wody w pralce rośnie wraz z poziomem wody w pułapce. Można ją porównać do odwróconej puszki, w której do otworu i górnej strony podłączono węże. Jeśli poziom wody doprowadzanej dolnym wężem rośne, zwiększa się ciśnienie powietrza doprowadzanego górnym wężem do czujnika ciśnienia. Na podstawie uzyskanych danych urządzenie sprawdza, czy woda ma optymalny poziom, czy też należy ją uzupełnić lub odpompować.

Ze względu na to, że woda w pułapce nie cyrkuluje, często zbiera się w niej osad, co może prowadzić do błędnego pomiaru poziomu wody. W takim wypadku należy oczyścić pułapkę. Podobne rozwiązanie jest wykorzystywane w wielu zmywarkach.

PralkaSystem kontroli niewyważenia
Od niewyważenia bębna zależy prędkość wirowania. Jeśli niewyważenie jest zbyt duże, wirowanie zostaje przerwane, aby zapobiec uszkodzeniu pralki. Wiele urządzeń analizuje w tym celu sygnał obrotomierza silnika. Najpierw bęben jest przyspieszany do 100 obrotów na minutę. Prędkość wirowania jest następnie obniżana do 75 obrotów. Na podstawie uzyskanych pomiarów pralka określa prędkość wirowania.

Niektóre urządzenia, na przykład firmy V-Zug, dopompowują wodę do specjalnego obszaru znajdującego się poza bębnem, aby wyrównać niewyważenie w trakcie wirowania, co pozwala uniknąć zmniejszenia prędkości obrotowej.

Automatyczne dozowanie
Niektóre pralki są wyposażone w system automatycznego dozowania wody, środka do prania i płynu do płukania, których ilość jest określana w zależności od wybranego programu, tekstyliów i wsadu. Różne czujniki mierzą poziom i stopień zanieczyszczenia wody po zakończeniu różnych cyklów programu, aby określić ilość środka do prania, płynu do płukania, wody oraz liczbę cykli płukania. Przykładem takiego rozwiązania jest system i-Dos firmy Siemens.

Inne rodzaje pralek

Pralka wirnikowa
W Europie najbardziej popularne są pralki bębnowe. W australijskich, azjatyckich i amerykańskich gospodarstwach domowych do końca zeszłego wieku największym powodzeniem cieszyły się natomiast pralki wirnikowe. W przeciwieństwie do pralki bębnowej, wirnik pralki wirnikowej obraca się wokół osi pionowej. Urządzenia te nie zmieniły się znacząco od lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Zaletą pralek wirnikowych jest ich mała waga. Ze względu na pionową oś niewyważenia działają w innym kierunku niż w pralkach bębnowych, dociążenie pralki betonowymi płytami nie jest więc potrzebne.

Pralki wirnikowe mają jednak szereg wad. Nie mają własnej grzałki, pranie odbywa się więc na zimno lub pralka jest uzależniona od przyłącza ciepłej wody. Pralka z osią pionową zużywa około 150 litrów wody, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż pralka bębnowa. Wysokie zużycie wody wynika z tego, że odzież musi być całkowicie pokryta wodą, co zwiększa również zużycie środków do prania. Nawet biorąc pod uwagę mniejsze zużycie energii przez brak grzałki pralki wirnikowe zużywają prawie dwa razy więcej prądu niż urządzenia, w których bęben obraca się wokół osi poziomej.

Wady pralek wirnikowych są prawdopodobnie przyczyną coraz większej popularności europejskich pralek ładowanych od frontu również w Stanach Zjednoczonych, gdzie są one sprzedawane jako pralki HE („high efficiency” = „wysoka wydajność”).

Pralki przemysłowe
Pralki przemysłowe różnią się od pralek domowych nie tylko konstrukcją, lecz również mocniejszym silnikiem i większą pojemnością wsadu. Pralki wykorzystywane przemysłowo zostały opracowane, aby oszczędzać jak najwięcej wody i energii. W zależności od zastosowania istnieją różne konstrukcje. Pralki stosowane w pralniach w szpitalach można na przykład napełniać brudną bielizną z jednej strony, a wypraną bieliznę wyjmować z drugiej. W ten sposób czysta bielizna nie ma kontaktu z brudną, co jest ważne dla zachowania standardów higienicznych.

Pralnice mają konstrukcję podobną do pralek bębnowych, ich pojemność wsadu jest jednak znacznie większa. Bębny pralnic są często podzielone na kilka komór.

Pralnice tunelowe piorą odzież całkowicie automatycznie. Ładowanie i wyjmowanie odzieży nie przerywa prania.

Producenci
AEG, Aigger, Amica, Ariston, Asko, Bauknecht, Beko, Blomberg, Bomann, Bosch, Brandt, Candy, Clatronic, Constructa, Diverse, EBD, Electrolux, Eumenia, Exquisit, Fagor, Foron, Gorenje, Grundig, Haier, Hanseatic, Hoover, Hotpoint, Indesit, Juno, Küppersbusch, LG, Miele, Neff, Panasonic, Progress, Samsung, Siemens, Smeg, Techwood, Thomson, Whirlpool, Zanker, Zanussi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]