Na czym polega kino domowe 5.1? Ranking najlepszych rozwiązań

Każdy chce (i może) mieć kino w domu


Nowoczesne telewizory 4K coraz częściej posiadają wysokiej jakości głośniki o mocy nawet 3-krotnie większej niż w dotychczas stosowanych rozwiązaniach. Wystarczy przyjrzeć się takim modelom jak chociażby LG 55UF950V, czy Sony KD-55X9005B. Pierwszy z nich posiada system dźwiękowy opracowany przez firmę harman/kardon z dźwiękiem przestrzennym Ultra Surround o mocy 60 W. Drugi wyróżnia się unikatową konstrukcją ze znajdującymi się z przodu głośnikami Magnetic Fluid Speaker o mocy 65 W, które nie tylko brzmią czysto, ale także zapewniają dokładność reprodukcji muzyki, dialogów i efektów przestrzennych. Mimo to zestawy kina domowego cieszą się niesłabnącą popularnością. Na czym polega kino domowe 5.1 i co sprawia, że jest ono takie wyjątkowe? Przeanalizujmy ranking najlepszych rozwiązań.

Kino domowe SAMSUNG HT-J7500W

Jak otoczyć się dźwiękiem?


Dźwięk przestrzenny, dzięki któremu poczujemy się zupełnie jak na sali kinowej lub koncertowej możemy uzyskać dzięki pięciu podstawowym głośnikom i jednemu dodatkowemu głośnikowi niskotonowemu, czyli tzw. subwooferowi. Jeżeli tylko oglądany przez nas film będzie miał wielokanałową ścieżkę dźwiękową, a wzmacniacz zestaw dekoderów pozwalających na dekompresowanie poszczególnych kanałów dźwięku, to podczas domowego seansu będziemy mieli złudzenie tego, jak gdybyśmy byli otoczeni przez dźwięk. Aby uzyskać tego rodzaju efekt, konieczne będzie również odpowiednie ustawienie źródeł dźwięku i pozostałych elementów naszego domowego kina.
  • Telewizor powinien stać idealnie naprzeciw widza.
  • Odtwarzacz Blu-ray postawmy w dowolnym miejscu, w którym będzie możliwe jego podłączenie i optymalne chłodzenie.
  • Głośnik centralny, który odpowiada m.in. za dialogi musi znajdować się z przodu na poziomie głowy siedzącego widza.
  • Głośniki przednie odtwarzają główną warstwę dźwiękową filmów. Aby zapobiec zakłóceniom wywołanym polem magnetycznym, należy je ustawić z dala od telewizora. Ponadto nie powinny być ustawione zbyt blisko ściany. Najlepiej będzie, gdy ustawimy głośniki frontowe symetrycznie z dwóch stron telewizora pod kątem około 20 stopni w stosunku do widza.
  • Głośniki tylne to elementy, które w największym stopniu dają poczucie przestrzenności dźwięku. Możemy je ustawić z tyłu pod takim kątem, aby w linii prostej przecinały się na głowie widza lub prostopadle do boków kanapy.
  • Subwoofer należy ustawić w rogu pomieszczenia, poza okręgiem, które tworzą pozostałe głośniki. Warto postawić go na czymś, co zredukuje przenoszenie drgań na podłogę (np. na tzw. kolcach lub na innego rodzaju podkładce).
Warto pamiętać o tym, że dźwięk najlepiej rozchodzi się w pomieszczeniu o regularnym kształcie (np. kwadratu lub prostokąta). Na wrażenia słuchowe pozytywny wpływ mogą mieć także meble, dywan, a nawet materiały wykorzystane do ocieplenia sufitu (np. wełna). Dzięki nim unikniemy nieprzyjemnego echa.

LG LHB745


LG LHB745 to niedrogi zestaw kina domowego o mocy 1200 W z możliwością odtwarzania trójwymiarowych filmów Blu-ray, który może się pochwalić znajomością kilku bardzo praktycznych trików, takich jak np. przesyłanie muzyki z płyt CD, pamięci przenośnych i urządzeń mobilnych do sprzętów audio znajdujących się w innych pomieszczeniach. Na jakość dźwięku i trwałość samego zestawu wyjątkowo pozytywnie wpływa włókno aramidowe. Na czym polega jego specjalność? Jest to materiał, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne. Gdy stosuje się go w membranach głośnikowych, minimalizuje on zniekształcenia, gwarantując czyste i precyzyjne brzmienie każdego dźwięku. LG LHB745 zostało wyposażony w obsługę interfejsu Bluetooth. Dzięki temu rozwiązaniu możemy w prosty sposób bezprzewodowo przesyłać muzykę z naszego smartfona, tabletu lub laptopa i sterować całym zestawem za pomocą jednego z tych mobilnych urządzeń. Ponadto plikacja Remote App pozwala swoim użytkownikom będącym posiadaczami kina domowego LG LHB745 na bezpośrednie wybieranie i odtwarzanie treści z Internetu.

Samsung HT-J7500W


Samsung HT-J7500W to 1000-watowy zestaw kina domowego Blu-ray 3D z bezprzewodowymi tylnymi głośnikami surround. Wygląd przypominający design urządzeń klasy premium idzie w parze z równie wysoką jakością dźwięku. Fakt zastosowania węglowych nanorurek (CNT) nie pozostaje bez wpływu na jakość dźwięku przestrzennego. Teraz jest on jeszcze wyższej jakości – jeszcze mocniejszy, ze zredukowanymi do absolutnego minimum zniekształceniami i czystością brzmienia nieporównywalną do konkurencyjnych urządzeń. Dźwięk wydobywający się z głośników kina domowego Samsung HT-J7500W jest taki głęboki, łagodny, naturalny i realistyczny także z tego powodu, że koreański producent zdecydował się użyć w jednym ze swoich topowych zestawów wzmacniacz lampowy. Dzięki jego współpracy ze wzmacniaczem cyfrowym możliwa jest emisja czystego i mocnego dźwięku przy minimalnej ilości szumów i zakłóceń. Aplikacja mobilna dedykowana m.in. dla kina domowego Samsung HT-J7500W pomoże wykorzystać funkcję Multiroom Link. Dzięki niej łatwo udostępnimy muzykę i zdalnie zapanujemy nad znajdującymi się w domu urządzeniami audio. Kolejne warte uwagi funkcje to wbudowany adapter WLAN, odtwarzanie dźwięku w rozdzielczości HD (96 kHz/24 bit) i upscaling, czyli podnoszenie jakości Full HD do Ultra HD.

Bose SoundTouch 520


Bose SoundTouch 520 to absolutna nowość, która stanowi obecnie jeden z najlepszych zestawów kina domowego. To system surround składający się z pięciu niewielkich głośników i bezprzewodowego subwoofera. Zaprojektowane zupełnie od podstaw najnowsze głośniki Direct/Reflecting są tak precyzyjnie ustawione, że brzmią zupełnie jak o wiele większe zestawy kina domowego. Bose SoundTouch 520 to idealny sposób na to, by znaleźć się w samym centrum akcji ulubionego filmu lub serialu. 5 niewielkich najwyższej jakości głośników wspiera bezprzewodowy subwoofer z sygnałem o zasięgu 9 metrów i głębokim, niskim brzmieniem. Muzyki możemy słuchać nie tylko z urządzeń podłączonych do domowej sieci Wi-Fi lub sparowanych w trybie Bluetooth. Ponadto możemy słuchać także milionów utworów dostępnych na platformach muzycznych Spotify i Deezer oraz w internetowych stacjach radiowych. Nasze ulubione źródło audio wybierzemy z dowolnego miejsca dzięki wszechstronnej aplikacji mobilnej. To co sprawia, że Bose SoundTouch 520 jest wart każdej wydanej złotówki to jednak przede wszystkim system kalibracji dźwięku ADAPTiQ, który dostosowuje ustawienia zestawu kina domowego do akustyki pomieszczenia.

Niebiletowane seanse w Twoim domu


Kino domowe 5.1 to zdecydowanie najlepszy wybór dla każdego domowego kinomaniaka i melomana. Gdy tylko prawidło ustawimy wszystkie 6 głośników, od razu poczujemy się tak, jakbyśmy znajdowali się na sali kinowej lub koncertowej. Aby znaleźć się w samym centrum akcji, nie musimy wydawać wcale dużej kwoty pieniędzy. Najlepsze rozwiązania znajdziemy zarówno do około 1500, jak i do dwóch i kilku tysięcy złotych. Nowoczesne kino domowe 5.1 sprawi, że nasz dom zamieni się w jeszcze bardziej multimedialne, wypełnione inteligentnymi rozwiązaniami centrum rozrywki.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]