Najciekawsze funkcje myszy do komputera

Wybór myszy komputerowej często bywa zupełnie bagatelizowany przez większość użytkowników komputerów. Zwracamy uwagę na procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, natomiast mysz, podobnie jak klawiatura, jest elementem do którego nie przywiązuje się uwagi. A to błąd. Dobór odpowiedniej myszy, która będzie działać szybko i precyzyjnie to przecież niebywały komfort i oszczędność czasu. Niezależnie od tego, czy tylko przeglądamy strony internetowe, czy korzystamy z programów graficznych, czy gramy w gry – efekt będzie zauważalny. Im częściej i dłużej korzystamy z komputera, tym większe przełożenie będzie to miało na dobre samopoczucie podczas wykonywania rozmaitych prac. Jak właściwie wybrać mysz? Przedstawiamy praktyczny poradnik dla wymagających, w którym zaprezentujemy najważniejsze elementy pozwalające ocenić możliwości komputerowego gryzonia, a także wskazujemy konkretne modele, które są szczególnie godne uwagi ze względu na zaawansowane funkcje.

Wybieramy mysz komputerową – najważniejsze parametry

Zanim pójdziemy do sklepu i zaczniemy przyglądać się konkretnym modelom, dobrze jest poczynić sobie wstępne założenia, zwłaszcza co do przeznaczenia myszki. Trochę inne oczekiwania mają gracze, a inne - osoby pracujące na liczbach czy tworzące projekty graficzne. Przy pierwszym kontakcie z myszą, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których została wykonana oraz na ile dobrze leży w dłoni. Jeśli pierwsze wrażenie nie jest najlepsze, nie trzeba od razu się zniechęcać. Jeśli mysz ma możliwości dostosowania ciężaru i innych elementów do indywidualnych preferencji, to znaczy, że najprawdopodobniej uda się wszystko wyregulować do oczekiwanych wartości. Następny element, który widać od razu, to liczba i rozmieszczenie przycisków. I tutaj niekoniecznie musi panować zasada, że im więcej tym lepiej. Jeśli dodatkowe przyciski będą nas tylko drażnić, lepiej wybrać okrojoną wersję, ale za to z możliwością przewijania za pomocą rolki.

Patrząc już głębiej w specyfikację, na pewno należy szukać myszy o dużej rozdzielczości lub dużym zakresie rozdzielczości. Ten parametr pokazuje czułość i precyzję myszy, co ma znaczenie głównie w grach. Oprócz tego, modele mogą różnić się wielkością pamięci wewnętrznej, która służy do zapamiętywania zdefiniowanych przez nas ustawień.

Ważną decyzją jest także, czy zdecydujemy się na mysz przewodową czy bezprzewodową. W przypadku pracy z laptopem wygodniejsza wydaje się ta druga, choć jest oczywiście droższą opcją. Jednak zanim się zdecydujemy, powinniśmy także sprawdzić jaki zasięg ma bezprzewodowa mysz oraz na jak długo starcza jej bateria. Pewnie znaczenie ma także wygląd. Na pewno naładowane ozdobami i masywne myszy dla graczy nie będą pasowały do każdego biura! Zatem już na etapie myślenia o wyglądzie, dobrze jest uwzględnić sposób i miejsce używania.

Poniżej przedstawiamy przegląd sprawdzonych myszy komputerowych. Każda z nich posiada jakąś specyficzną cechę, która pozwala wyróżniać się z tłumu innych!

Mysz LOGITECH G403 Prodigy

To mysz, która może pochwalić się znacznie lepszymi parametrami niż standardowe modele. Dużym plusem jest na pewno szybki czas reakcji, co ma ogromne znaczenie w strzelankach czy strategiach w czasie rzeczywistym. Prodigy działa mniej więcej 8 razy szybciej niż zwykły model! Zaawansowany system naciągu przycisków ze sprężynami metalowymi sprawia, że lewy i prawy przycisk myszy są gotowe do kliknięcia bez użycia większej siły. To sprawia, że wystarczy lekko dotknąć przycisku, żeby wywołać oczekiwaną reakcję na ekranie. Mamy też możliwości personalizacji. Można programować funkcje dodatkowych przycisków, kolor i natężenie oświetlenia, można także regulować czułość, a nawet wagę za pomocą ciężarków. Miłośnicy pracy w Excelu, którzy wybiorą mysz raczej z myślą o zastosowaniach biurowych, na pewno docenią także funkcję rejestrowania makr.

Mysz przewodowa STEELSERIES Rival 500

To mysz przewodowa, która oferuje większą niż przeciętnie kontrolę nad tym, co robimy na komputerze. Do dyspozycji mamy tutaj 13 programowalnych przycisków oraz rolkę umożliwiającą 4 kierunki przewijania. Jest także specjalny przycisk, za pomocą którego możemy w bardzo prosty sposób regulować czułość w zależności od potrzeb. Dostępny jest bardzo szeroki przedział między 100 a 16 000 DPI. Jak przystało na produkt z gatunku premium, mysz posiada także podświetlenie, a kolor możemy wybierać z tysięcy  możliwości. Brzmi zachęcająco? Na pewno tak, ale to wciąż specyfikacja podobna do innych produktów z wyższej półki. Warto zatem wspomnieć, że mamy tutaj coś ekstra. To, co wyróżnia mysz STEELSERIES Rival 500 od innych, to system alertów wibracyjnych. Drgania pojawiają się w najważniejszych momentach w grze, aby zakomunikować jakieś ważne wydarzenie. Wibracje mogą się włączyć, gdy pasek życia zacznie gwałtowanie spadać, gdy zabraknie amunicji lub wyczerpią się magiczne moce w grze RPG. Mysz daje szerokie możliwości konfiguracji, więc tylko od nas zleży, w jaki sposób wykorzystamy tę funkcję. Warto także dodać, że jest to znacznie nowocześniejsze rozwiązanie niż przykładowo w padach do konsoli. Alerty wibracyjne zostały precyzyjnie umieszczone w centrum myszki, więc impuls trafia bezpośrednio do dłoni. Kierując wibrację ku górze, zamiast na boki,  producent sprawił, że wibracje nie wpływają na ruchy kursora. Mamy zatem dyskretną informację  o tym co się dzieje, a jednocześnie zachowujemy kontrolę nad sytuacją. Warto zresztą dodać, że poza samym wyborem momentów, gdy pojawiają się drgania, możemy określić także ich charakter. Wibracje mogą być krótkie, długie, narastające z czasem lub rytmiczne jak bicie serca!

Mysz przewodowa CORSAIR Glaive RGB Aluminum

Ta mysz już na pierwszy rzut oka wyróżnia się z tłumu, bo wygląda bardzo oryginalnie i nowocześnie. Twórcy zdecydowanie postawili tu na ergonomię. W tej kwestii posunięto się o krok dalej niż konkurencja, ponieważ umożliwiono wymianę bocznych uchwytów, na których opiera się kciuk. Dzięki temu można doskonale dopasować myszkę do kształtu swojej dłoni. W zestawie mamy trzy takie podkładki, co pozwala na przetestowanie kilku możliwości i wybrać tej, która najbardziej odpowiada.

Mysz bezprzewodowa M720 Triathlon

To, dla odmiany, mysz nie na kablu, a współpracująca z komputerem dzięki łączności bezprzewodowej. Co ciekawe, mysz można sparować jednocześnie z 3 komputerami i po prostu płynnie przełączać się między nimi. Dzięki temu, mysz Triathlon może być urządzeniem domowym dostępnym dla każdego, a nie tylko dla jednej osoby. Nie ma mowy także o pomyłce, ponieważ jedna z trzech podświetlonych liczb wyraźnie wskazuje, z którym komputerem aktualnie jest nawiązana łączność. Wśród zalet, oprócz dużej precyzji, warto z pewnością wymienić długowieczność oraz wytrzymałość sprzętu. Przyciski powinny starczyć na 10 milionów kliknięć, natomiast jedna bateria AA pracować będzie aż 24 miesiące.

 Zaawansowane technologicznie myszy komputerowe to przede wszystkim oręż dla graczy toczących heroiczne boje w wirtualnej rzeczywistości. To jednak nie znaczy, że skoro gramy rzadko albo wcale, nie powinniśmy mieć porządnej myszy!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel