MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Najciekawsze gry planszowe dla dorosłych

Myli się ten kto myśli, że gry planszowe są tylko dla dzieci. Na rynku jest wiele wciągających planszówek czy karcianek, które mogą stanowić wciągającą rozrywkę dla dorosłych. A dobra analogowa gra to zawsze jakaś odskocznia od cyfrowego świata, w którym na co dzień tkwimy po uszy. Sprawdzone planszówki to świetny patent na każdy biwak, weekendowy wypad na działkę, czy leniwe przedpołudnie w ogrodzie lub we własnych czterech ścianach. W tym artykule prezentujemy najciekawsze gry, które ucieszą bardziej dorosłych, niż dzieci. Zobaczcie, która spodoba Wam się najbardziej!

Gierki małżeńskie

 To osobliwa gra będąca połączeniem między innymi kalamburów czy popularnego kiedyś programu Czar Par. Celem rozgrywki jest sprawdzenie, jak dobrze rozumiecie się z partnerem. Grę można rozgrywać w dwóch wersjach – dla jednej pary lub dla dwóch, rywalizujących ze sobą, par. Gracze będą za pomocą rysunków wskazywać tytuły filmów i pozycje miłosne, wymieniać skojarzenia związane z jakimś obrazkiem albo odgadywać zachowanie drugiej połowy w określonej sytuacji. Stawka, o jaką toczy się gra, może okazać się bardzo wysoka. W grę wchodzi chociażby prasowanie, gotowanie obiadu albo sprzątanie! Uroku grze dodaje fakt, że na kartach zostały wykorzystane satyryczne rysunki Andrzeja Mleczki. Gierki Małżeńskie dostarczają wiele śmiechu i wcale się nie nudzą, nawet przy kolejnej rozgrywce, ponieważ liczba kart jest na tyle duża, że te same zadania powtarzają się bardzo rzadko.

Wsiąść do Pociągu: Europa

Ta propozycja to gratka dla miłośników wszelkiego rodzaju podróży. Zarówno tych prawdziwych, jak również wirtualnych – palcem po mapie. Podstawę rozgrywki stanowi plansza będąca odwzorowaniem mapy Europy z 1900 roku. Zadaniem graczy jest poprowadzenie linii kolejowej między określonymi punktami. Każdy gracz ma do wykonania inne trasy, a punktacja (dodatnia w przypadku powodzenia i ujemna w przypadku porażki) jest uzależniona od długości połączenia. Jak łatwo się domyślić, trasy wzajemnie na siebie nachodzą i się krzyżują, a tym samym - gracze, oprócz konstruktywnego dążenia do swojego celu, mogą także na różne sposoby utrudniać życie oponentom. Gra, znana szerzej jako Ticket to Ride, zrobiła furorę na całym świecie, a od niedawna dostępna jest także w polskiej wersji językowej.

Colt Express

W tym przypadku także w centrum uwagi są pociągi, ale wcale nie chodzi o zwykłą podroż, ale o napad! W pudełku dostajemy wiele trójwymiarowych elementów, z których składamy lokomotywę, 6 wagonów, elementy terenu. Poza tym, wykorzystujemy pionek szeryfa oraz karty i żetony. Celem gry jest zrabowanie jak największej ilości pieniędzy podczas napadu. Jak to przebiega w praktyce? Gracze przemieszczają się po pociągu – wnętrzu wagonów oraz po dachu, rabują napotkane dobra, a także walczą ze sobą i strzelają. Przy odrobinie wyobraźni, można się tutaj poczuć jak w prawdziwym westernie! Żeby rozgrywka była ciekawsza każda, z postaci posiada specjalne umiejętności, które sprawiają, że w napadzie stosujemy określoną taktykę. Żeby wciąż nie grać w ten sam sposób, poleca się wybieranie swojej postaci do kolejnej rozgrywki w formie losowania.

Osadnicy. Narodziny Imperium

 To analogowa wersja gry strategicznej, której założenia przypominają wiele gier komputerowych, takich jak choćby The Settlers. Zadaniem gracza jest eksplorowanie terenu, tworzenie budowli, zdobywanie surowców i w konsekwencji tworzenie armii zdolnej do ekspansji lub obrony swojego terytorium. Każdy z biorących udział w zabawie, wciela się w wybraną fakcję – Rzymian, Egipcjan, Barbarzyńców lub Japończyków. Warto zaznaczyć, że gra została bardzo dobrze przyjęta, o czym świadczy sześć nominacji do Golden Geek Awards. O nagrody rywalizowała w kategoriach: Najlepszej Gry Planszowej Roku, Najlepszej Gry dla 2 Graczy, Najlepszych Ilustracji i Projektu Graficznego, Najlepszej Gry Karcianej, Najlepszej Gry Solo oraz Najlepszej Gry Strategicznej.

Capital

To ciekawa gra z pogranicza strategii i gry ekonomicznej. Zadaniem graczy jest budowanie tytułowej stolicy, czyli Warszawy. To, w jaki sposób umieścimy budynki, decyduje o punktacji, a smaczku grze dodaje fakt, że budowanie odbywa się na przestrzeni sześciu epok - od początku stołeczności miasta u schyłku XVI wieku, aż po czasy współczesne. Gra ma dość proste zasady i bardzo dużą wartość edukacyjną, dzięki niej poznajemy bowiem historię Warszawy i charakterystyczne budowle z nią związane.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel