8 najlepszych gier planszowych dla dorosłych – ranking 2021

Interesujesz się grami z dala od kolorowego ekranu? Zobacz w takim razie nasz ranking gier planszowych! Coraz częściej doceniamy to, co analogowe. Warto czasem spotkać się na żywo i spróbować swoich sił w grach, gdzie kluczową rolę odgrywa wyobraźnia.


Myli się ten kto myśli, że gry planszowe są tylko dla dzieci. Na rynku jest wiele wciągających planszówek czy karcianek da dorosłych, które mogą stanowić świetną rozrywkę. A dobra analogowa gra to zawsze jakaś odskocznia od cyfrowego świata, w którym na co dzień tkwimy po uszy. Sprawdzone planszówki to świetny patent na każdy biwak, weekendowy wypad na działkę czy leniwe przedpołudnie w ogrodzie lub we własnych czterech ścianach. W tym artykule prezentujemy ranking najciekawszych grier dla dorosłych. Zobaczcie, która spodoba Wam się najbardziej!


Jakie gry planszowe dla dorosłych?


Dlaczego warto grać w gry planszowe?


Najpierw zastanówmy się, dlaczego gry planszowe są tak popularne. Warto w tym miejscu wymienić przynajmniej kilka powodów.


  • Pomagają podtrzymywać więzi międzyludzkie – gra ze znajomymi najczęściej wiąże się ze spotkaniem, a to w dobie powszechnej izolacji, kryzysu zaufania i częstych kłopotów w nawiązywaniu bliskich relacji z innymi znakomita okazja, aby zacieśniać relacje. Często granie w planszówki pomaga także w nawiązaniu wielu nowych znajomości.


  • Pomagają oderwać się od codzienności – nadużywanie mediów społecznościowych potrafi przytłoczyć, podobnie jak śledzenie internetowych doniesień ze świata. Jeśli szukamy oderwania się na jakiś czas od pracy i codziennych problemów, w tej roli także doskonale sprawdzą się właśnie gry planszowe.


  • Uczą rywalizacji, a także współpracy – w zależności od zasad i charakteru rozgrywki gry planszowe potrafią kształtować wiele różnych umiejętności związanych z rywalizowaniem albo kooperacją w ramach zespołu. Gracze mogą wspólnie dążyć do wyznaczonych celów lub próbować przechytrzyć przeciwnika, jednak jedynie poruszając się w ramach pewnych reguł. Wiele gier może nauczyć logicznego myślenia, umiejętności negocjacji czy strategicznego planowania. To może mieć przełożenie na realne życie – prywatne lub zawodowe.


  • Rozwijają wyobraźnię, a także zdolność do empatii – w grach, wcielając się w różne, wymyślone role, możemy zacząć postrzegać świat z zupełnie innego puntu widzenia. To może być cenna lekcja, nawet jeśli rzeczywistość wykreowana w ramach gry jest umowna i nie ma całkowitego przełożenia na realny świat. Radząc sobie z wieloma trudnymi sytuacjami w grze, możemy zyskać pewność siebie także przy mierzeniu się z prawdziwymi wyzwaniami.


  • Gry planszowe są tanie i łatwo dostępne – bariera wejścia jest o wiele mniejsza niż w przypadku gier komputerowych. Nie potrzebujemy wydajnych komputerów, najnowszej konsoli i ogromnego telewizora lub monitora 4K. Koszty zakupu gier planszowych są relatywnie niskie, zwłaszcza gdy rozkładają się na kilku graczy.


Jak widać, jest więc wiele argumentów za tym, za tym, aby grać w planszówki. Chyba nie ma wątpliwości, że nie jest to rozrywka wyłącznie dla dzieci.Jak wybrać najlepsze planszówki dla dorosłych?


Rynek gier jest ogromny, a to, jaką opcję wybierzemy, zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń z planszówkami czy grami karcianymi. O czym warto pamiętać, gdy zabieramy się za wybór?


Oto najważniejsze cechy, które powinno się brać pod uwagę przy zakupie gry planszowej:


  • Liczba graczy – często gry są uniwersalne, a zasady są tak zbilansowane, aby możliwa była zabawa w różnych wariantach. Warto jednak uwzględnić chociażby minimalną i maksymalną liczbę osób, które mogą się bawić.


  • Czas trwania – w ciągu jednego wieczoru można zagrać nawet w kilka gier, warto jednak wiedzieć, ile zajmuje jednorazowa rozgrywka, aby nie musieć przerywać jej w połowie. Niektóre gry można skończyć w 20–30 minut, w przypadku innych – 20 minut może zająć samo rozstawianie planszy i rozdawanie żetonów, a doprowadzenie zabawy do finału może się zamknąć w 2–3 godzinach.


  • Poziom zaawansowania – dla początkujących lepiej wybierać gry z prostymi zasadami, doświadczonych graczy często cieszą te bardziej wymagające tytuły.


TOP 8 gier planszowych dla dorosłych – ranking


1. Milionerzy

Kto z nas nie chciałby stanąć przed szansą na zdobycie miliona złotych w kultowym teleturnieju? „Milionerzy” od wielu lat elektryzują widzów przed telewizorami na całym świecie. Mimo pozornie prostej formuły, w ramach której, aby wygrać ogromne pieniądze, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na kilkanaście pytań, teleturniej budzi ogromne emocje, a droga do głównej wygranej wcale nie jest prosta. Dzięki grze planszowej mamy szansę na coś więcej niż oglądania zmagań innych przed ekranem. Uważasz, że masz dużą wiedzę? Pora sprawdzić to w praktyce!


2. Gra planszowa TREFL Anty-Monopoly

„Monopol” to gra planszowa, którą wielu dorosłych zna z dzieciństwa. Jej alternatywna wersja lepiej oddaje prawdziwe realia prowadzenia biznesu. W tej wersji monopoliści walczą o biznesowe wpływy z drobnymi przedsiębiorcami, a w zależności od tego, jaką rolę pełnimy, gramy na trochę innych zasadach. Wciągająca gra zapewnia świetną rozgrywkę – nawet dla 6 osób.


3. Gra planszowa TREFL Extra Fakty

To także propozycja gry, która więcej radości sprawi w liczniejszym gronie. Bawić się może jednocześnie nawet 8 osób. Czym jeszcze się wyróżnia? Na pewno nietypową, pomysłową tematyką. Gracze wcielają się w rolę dziennikarzy tabloidu, a ich zadaniem jest tworzenie najbardziej chwytliwych, absurdalnych nagłówków do artykułów. Wspaniale rozwija kreatywność!


4. Gra towarzyska MDR Korporacja

Doskonała propozycja dla tych, którzy myślą o karierze w korporacji. Gra pokazuje w krzywym zwierciadle korporacyjne zasady i zamienia biurową rzeczywistość w przystępną zabawę. Mocną stroną jest z pewnością oprawa wizualna – przy tworzeniu kart i elementów na planszy wykorzystano rysunki kultowego Andrzeja Mleczki.


5. Gra planszowa EGMONT Wtedy Kiedy

To bardzo przystępna, szybka gra. Na rozegranie jednej partii powinno nam wystarczyć ok 20 minut. „Wtedy Kiedy” w uczy lub utrwala wiedzę historyczną. Aby wygrywać, nie musimy pamiętać dokładnych dat różnych wydarzeń, a jedynie potrafić układać je chronologicznie. W zestawie znajdują się 274 katy (na każdej dwa wydarzenia), dzięki czemu szansa na trafienie tych samych zdarzeń w kolejnej rozgrywce nie jest zbyt duża. Bawić może się od 2 do 8 graczy.6. Ego

To gra towarzyska przeznaczona dla 2–6 osób. Odpowiadając na zawarte na kartach pytania, ujawniamy swoje cechy charakteru i poglądy. W toku rozgrywki możemy się dowiedzieć, jak dobrze znamy swoich bliskich.


7. Dopasowani

To również gra, dzięki której możemy sprawdzić, jak wiele o sobie wiemy. W tym przypadku jednak rozgrywka przewidziana jest dla par. Czy będziemy potrafili odpowiedzieć tak samo jak nasz partner albo partnerka? „Dopasowani” to świetny test, a w puli jest ponad 600 zaskakujących pytań! Co więcej, istnieje kilka wariantów rozgrywki, dzięki czemu zabawa długo się nie znudzi.


8. Cluedo

T tej kultowej grze możemy zabawić się w detektywów, którzy mają za zadanie odkryć, kto dokonał zbrodni! Trzeba być czujnym i spostrzegawczym, aby dowiedzieć się, kto jest mordercą i jakiego użył narzędzi zbrodni. Zwłaszcza że złoczyńca będzie zacierał ślady, rzucał fałszywe tropy i próbował wyprowadzić nas w pole. W Cluedo może bawić się od 3 do 6 osób, ale najatrakcyjniejsze są warianty w których jest przynajmniej 4 graczy. Im więcej, tym ciekawiej!


Jak widać, jest wiele powodów, aby sięgnąć po gry planszowe da dorosłych. Ranking produktów pokazuje natomiast ich ogromną różnorodność. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A potem wystarczy tylko wygospodarować trochę czasu i zaprosić przyjaciół do wspólnej zabawy.


Zobacz więcej

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku? Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 

Więcej

Najlepsze audiobooki na gwiazdkowy prezent Najlepsze audiobooki na gwiazdkowy prezent

Audiobooki mają wiele zalet, dzięki którym stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych książek. Jeśli chcesz komuś zrobić przyjemność i podarować książkę audio, zobacz poniżej listę najciekawszych propozycji. To lektury, obok których trudno przejść obojętnie!

Więcej

8 najlepszych gier planszowych dla dorosłych – ranking 2021 8 najlepszych gier planszowych dla dorosłych – ranking 2021

Interesujesz się grami z dala od kolorowego ekranu? Zobacz w takim razie nasz ranking gier planszowych!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); }