MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Najciekawsze gry planszowe dla dzieci

Wakacje to dobra okazja o tego, aby przekonać dzieci do gier planszowych. Być może wyjazd w inne miejsce i mniejsza dostępność elektronika będzie czynnikiem sprzyjającym szukaniu alternatywnych rozrywek. A skoro tego rodzaju gry się spodobają, będzie większa szansa na zainteresowanie tematem także po wakacjach. Dlaczego gry planszowe powinny znaleźć swoje miejsce wśród rozrywek dla dzieci? Psycholodzy wymieniają wiele ich zalet. Z pewnością wiele gier rozwija wyobraźnię, umiejętność twórczego myślenia, a także zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów. Poza tym, gry są naturalną okazją do spędzania czasu wspólnie i umacniania rodzinnych więzi między rodzicami a dzieckiem, a także między rodzeństwem czy dalszą rodziną. Odpowiedni dobór gier może także pozytywnie wpływać na charakter dziecka i jego postawę w prawdziwym świecie. Warto podkreślić, że dzieci traktowane są jako równoprawni gracze, co znacząco wpływa na ich poczucie własnej wartości. W dłuższej perspektywie, gra nauczy, jak zdrowo rywalizować z innymi, jak godnie znosić porażki i cieszyć się z wygranej, kontrolując swoje emocje. W zależności od rodzaju gry, można nauczyć się także współdziałania z innymi i lepszej komunikacji, a także przestrzegania ustalonych wcześniej reguł, które obowiązują wszystkich. Bardziej złożone gry uczą strategicznego myślenia, oceny ryzyka czy podejmowania racjonalnych decyzji. Wobec tych argumentów nie sposób ignorować popularnych planszówek jako ciekawej formy spędzania czasu, która przy okazji stymuluje rozwój dziecka. Jak zacząć, aby dziecko nie zraziło się już na starcie? Jakie wybierać gry i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym poradniku.

Gdzie szukać informacji o grach planszowych?

Wybór gier planszowych jest obecnie przeogromny, więc nie mając doświadczenia, znalezienie odpowiedniej gry może wydawać się trudne. Oczywiście, pierwszy krok nigdy nie jest łatwy, niemniej jednak - zrobiono już wiele, żeby łatwo można było wejść w świat gier. Przede wszystkim, gry są dobrze opisane na pudełkach, gdzie w formie symboli najczęściej zaznacza się liczbę graczy, czas gry, preferowany minimalny wiek uczestników, a czasem także poziom trudności. Istotną informacją jest także, ile czasu zajmuje rozgrywka. Ukończenie prostej gry to najczęściej 20-30 minut, podczas gdy w tej bardziej złożonej można grać godzinami i nie dojść do rozstrzygnięcia! W ten sposób bez trudu odróżnimy gry dla przedszkolaka od gier dla młodzieży i dorosłych. W internecie znajdziemy natomiast wiele blogów oraz materiałów video, w których omawiane są gry. Ci ciekawe, w videorecenzjach mamy okazję nie tyko poznać opinię o produkcie, ale również zobaczyć dokładnie całą zawartość pudełka. Opinie o grach często są subiektywne, jednak zdecydowanie warto ich przynajmniej posłuchać. W przypadku poszukiwań w sklepie stacjonarnym, kluczowa jest natomiast rozmowa ze sprzedawcą. W sklepach czy na działach z grami planszowymi nie pracują z reguły przypadkowe osoby, tylko zapaleni gracze, którzy potrafią doradzić i dobrać produkt najbardziej odpowiadający potrzebom. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, czego się oczekuje. Wymagania w stosunku do gry można określić, odpowiadając na kilka podstawowych pytań.

Gra planszowa - ale jaka i dla kogo?

Przede wszystkim, dobrze jest określić na starcie z kim chcemy grać, w ile osób oraz w co graliśmy wcześniej. Indywidualne preferencje są ważne. W końcu, jeśli jakiś tytuł nam się podobał, zawsze można znaleźć kilka podobnych. Tak samo w drugą stronę, jeśli jakiś typ gry nas znudził lub był byt skomplikowany, należy jak ognia unikać zbliżonych mechanizmów. Ważne jest to, co lubimy robić i to, co lubi dziecko, a to jest przecież uzależnione od zainteresowań i temperamentu. Jedni lubią handel, negocjacje czy budowanie, inni - gdy gra powiązana jest z elementem zręcznościowym albo oparta na refleksie.

Ze względu na charakter gry, produkty dostępne na rynku możemy podzielić na różne kategorie, takie jak gry rodzinne, gry ekonomiczne, gry imprezowe, gry wojenne, gry logiczne, gryz elementami RPG.

Ciekawostka!Prawdopodobnie najstarszą grą planszową jest „Królewska gra z UR”. Znaleziono ją w 1920 roku podczas badań grobowców królewskich na terenach Mezopotamii, czyli dzisiejszego Iraku. Datuje się, że gra pochodzi z około 2600 roku p.n.e. Gra nie było skomplikowana – zadaniem graczy było przesunięcie pionków z jednej strony planszy na drugą. Pięć pól oznaczonych rozetkami oznaczało szczęśliwe pola.

Kultura gry – to bardzo ważne!

Chociaż gra planszowa ma przede wszystkim zapewniać rozrywkę, dobrze jest jednak pamiętać także o kulturze i właściwym zachowaniu. O jakich zasadach należy przypominać dzieciom, zanim siądziemy do stołu lub wygodnie ułożymy się na dywanie, wertując instrukcję do gry?

Należy pamiętać o tym, żeby zawsze grać zgodnie z zasadami i nie oszukiwać ani nie akceptować nieuczciwości u innych. Należy także zachęcać, aby miarę możliwości gra została doprowadzona do końca. Czasem gracze, sfrustrowani brakiem możliwości zwycięstwa, celowo odchodzą od stołu już w połowie, tym samym psując zabawę innym. Dobrze jest także pamiętać o właściwym traktowaniu wszystkich przedmiotów, które wchodzą w skład zestawu. Przede wszystkim, trzeba uczulić dzieci, że wszystkie elementy są niezbędne. Zgubienie pionków czy żetonów w większości gier może utrudnić kolejną rozgrywkę albo wręcz ją uniemożliwić. Jeśli w grze pojawiają się karty, to należy wytłumaczyć, żeby wszyscy gracze uważali, żeby ich nie zniszczyć. Pomięte albo brudne kawałki tektur w dłoni to nic przyjemnego!

Chociaż zawsze powinno się grać fair, w rozgrywce dziecka z rodzicem, zawsze mama albo tata mogą popełnić kilka głupich błędów, które doprowadzą do zwycięstwa dziecka. Trzeba tylko pamiętać, żeby w przypadku rodzeństwa, oboje dzieci mogły liczyć na gafy rodziców w równym stopniu.

Jakie gry warto wybrać?

Poniżej prezentujemy sprawdzone propozycje gier, które zostały doskonale ocenione przez dzieci i rodziców. Każda z tych propozycji będzie wspaniałym prezentem i zapewni wiele godzin niesamowitych wrażeń dla starszych i młodszych. Są też na tyle znane, że ich dostępność jest bardzo duża i nie będzie problemu z odnalezieniem ich w wielu sklepach z grami.

5 sekund junior

To uproszczona wersja popularnej gry „5 sekund”. Jak można się domyślić z nazwy, zadaniem gracza jest udzielanie odpowiedzi w bardzo krótkim czasie. Można poczuć się jak w Familiadzie, gdy stres i presja czasu nasuwają nam dziwne odpowiedzi, z których potem sami się śmiejemy. Tym bardziej, że w ciągu 5 sekund nie wymieniamy jednej rzeczy tylko najczęściej 2 albo 3. Zadaniem może być wymienienie nazw kontynentów, potraw wigilijnych albo rzeczy, które nosi się na plecach. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi umożliwia przesunięcie pionka do przodu. Gra przeznaczona jest dla grupy od 3 do 6 graczy w wieku 6-9 lat. Co ciekawe, żeby wyrównać szanse, mamy zastosowane karty z łatwiejszymi i trudniejszymi pytaniami w zależności od wieku graczy. Urozmaiceniem są dodatkowe karty przedłużające czas na odpowiedź lub zmieniające zadane pytanie.

Cluedo Junior

To dla odmiany, typowa gra planszowa z rzucaniem kostką i przesuwaniem się po planszy. Fabułę stanowi zagadka detektywistyczna, a konkretnie - ustalenie, kto zjadł ciasto. W poszukiwaniu tajemniczego sprawcy zaglądamy pod meble, wypytujemy spotkane postacie i zaczynami łączyć wszystkie fakty, aby dość do rozwiązania. Wygrywa ten, kto wskaże rozwiązanie zagadki jako pierwszy. Jest to także wersja popularnej gry, nieco przekształcona z myślą o najmłodszych. W oryginale wszak nie chodzi o ciasto, a szukanie mordercy!

Dobble Kids

 To następna kultowa gra w wersji dopasowanej także do możliwości młodszych pociech. Opiera się ona na kartach z ilustracjami zwierząt. Podstawowa zasada gry to znalezienie jak najszybciej symbolu, który łączy dwie karty. Symbol zawsze jest tylko jeden i nie ma odstępstw od tej reguły. Jak dokładnie przebiega zabawa? Przed każdym graczem kładzie się odkryte karty (4 przed dzieckiem, 6 przed dorosłym). Następnie kładziemy jedną odkrytą kartę pośrodku stołu, a pozostałe karty odkładamy do pudełka. Na dany znak, każdy stara się jak najszybciej znaleźć zwierzątko wspólne dla jednej ze swoich kart i karty ze środka stołu. Po odnalezieniu, gracz musi głośno wypowiedzieć jego nazwę. Pierwszy, któremu się to uda, odwraca swoją kartę. Potem wszystkie czynności są powtarzane, a wygrywa ten gracz, kto odwróci (zakryje) wszystkie swoje karty.

Pędzące Jeże

Kultowa gra twórców „Pędzących Żółwi”. Prosta gra przeznaczona dla osób w każdym wieku, opiera się na przesuwaniu tytułowych zwierzątek za pomocą zagrywanych kart akcji. Jeże mają różne kolory, aby je od siebie rozróżnić, a każdy gracz dąży do zdobycia najlepszej pozycji dla swojego faworyta. Rzecz w tym, że do końca rozgrywki nie wiadomo, kto kieruje którym zawodnikiem, więc za pomocą różnych przypadkowych posunięć, można wprowadzać przeciwników w błąd. 

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel