Najlepsze gry planszowe dla dzieci – ranking 2021. Jaką grę kupić dziecku?

Zastanawiasz się, jakie kupić gry planszowe dla dzieci? Ranking najlepszych produktów na pewno ułatwi zadanie! Zobacz sprawdzone gry, które najbardziej podobają się najmłodszym.


Wakacje to dobra okazja o tego, aby przekonać dzieci do gier planszowych. Być może wyjazd w inne miejsce i mniejsza dostępność elektroniki będzie czynnikiem sprzyjającym szukaniu alternatywnych rozrywek. A skoro tego rodzaju gry się spodobają, będzie większa szansa na zainteresowanie tematem także po wakacjach. Dlaczego gry planszowe powinny znaleźć swoje miejsce wśród rozrywek dla dzieci? Psycholodzy wymieniają wiele ich zalet:


 • Z pewnością dużo gier rozwija wyobraźnię, umiejętność twórczego myślenia, a także zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów.


 • Poza tym gry są naturalną okazją do spędzania czasu wspólnie i umacniania rodzinnych więzi między rodzicami a dzieckiem, a także między rodzeństwem czy dalszą rodziną.


 • Odpowiedni dobór gier może także pozytywnie wpływać na charakter dziecka i jego postawę w prawdziwym świecie. Warto podkreślić, że dzieci traktowane są jako równoprawni gracze, co znacząco wpływa na ich poczucie własnej wartości.


 • W dłuższej perspektywie gra nauczy dziecko, jak zdrowo rywalizować z innymi, jak godnie znosić porażki i cieszyć się z wygranej, kontrolując swoje emocje.


 • W zależności od rodzaju gry można nauczyć się także współdziałania z innymi i lepszej komunikacji, a także przestrzegania ustalonych wcześniej reguł, które obowiązują wszystkich. Bardziej złożone gry uczą strategicznego myślenia, oceny ryzyka czy podejmowania racjonalnych decyzji.


Wobec tych argumentów nie sposób ignorować popularnych planszówek jako ciekawej formy spędzania czasu, która przy okazji stymuluje rozwój dziecka. Jak zacząć, aby dziecko nie zraziło się już na starcie? Jakie najlepsze gry dla dzieci poleccamy i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym poradniku.


Gry planszowe dla dzieci – jakie wybrać?


Gdzie szukać informacji o grach planszowych dla dzieci?


Wybór gier planszowych jest obecnie przeogromny, więc nie mając doświadczenia, znalezienie odpowiedniej gry może wydawać się trudne. Oczywiście, pierwszy krok nigdy nie jest łatwy, niemniej jednak – zrobiono już wiele, żeby łatwo można było wejść w świat gier. Przede wszystkim gry są dobrze opisane na pudełkach, gdzie w formie symboli najczęściej zaznacza się liczbę graczy, czas gry, preferowany minimalny wiek uczestników, a czasem także poziom trudności. Istotną informacją jest także, ile czasu zajmuje rozgrywka. Ukończenie prostej gry to najczęściej 20–30 minut, podczas gdy w tę bardziej złożoną można grać godzinami i nie dojść do rozstrzygnięcia! W ten sposób bez trudu odróżnimy gry dla przedszkolaka od gier dla młodzieży i dorosłych.


W internecie znajdziemy natomiast wiele blogów oraz materiałów video, w których omawiane są gry. W videorecenzjach mamy okazję nie tyko poznać opinię o produkcie, ale również zobaczyć dokładnie całą zawartość pudełka. Opinie o grach często są subiektywne, jednak zdecydowanie warto ich przynajmniej posłuchać.


W przypadku poszukiwań w sklepie stacjonarnym kluczowa jest natomiast rozmowa ze sprzedawcą. W sklepach czy na działach z grami planszowymi nie pracują z reguły przypadkowe osoby, tylko zapaleni gracze, którzy potrafią doradzić i dobrać produkt najbardziej odpowiadający potrzebom. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, czego się oczekuje. Wymagania w stosunku do gry można określić, odpowiadając na kilka podstawowych pytań.Gra planszowa – ale jaka i dla kogo?


Przede wszystkim dobrze jest określić na starcie, z kim dziecko chce grać, w ile osób oraz w co grało wcześniej. Indywidualne preferencje są ważne. W końcu, jeśli jakiś tytuł podobał się dziecku, zawsze można znaleźć kilka podobnych. Tak samo w drugą stronę, jeśli jakiś typ gry znudził malucha lub był byt skomplikowany, należy jak ognia unikać zbliżonych mechanizmów. Ważne jest to, co lubi dziecko, a to jest przecież uzależnione od zainteresowań i temperamentu. Jedni lubią handel, negocjacje czy budowanie, inni – gdy gra powiązana jest z elementem zręcznościowym albo oparta na refleksie.


Ze względu na charakter gry produkty dostępne na rynku możemy podzielić na różne kategorie, takie jak:


 • gry rodzinne,
 • gry ekonomiczne,
 • gry imprezowe,
 • gry wojenne,
 • gry logiczne,
 • gry z elementami RPG.


Kultura gry – to bardzo ważne!


Chociaż gra planszowa ma przede wszystkim zapewniać rozrywkę, dobrze jest pamiętać także o kulturze i właściwym zachowaniu. O jakich zasadach należy przypominać dzieciom, zanim siądziemy do stołu lub wygodnie ułożymy się na dywanie, wertując instrukcję do gry?


 • Należy pamiętać o tym, żeby zawsze grać zgodnie z zasadami i nie oszukiwać ani nie akceptować nieuczciwości u innych.


 • Należy także zachęcać, aby w miarę możliwości gra została doprowadzona do końca. Czasem gracze, sfrustrowani brakiem możliwości zwycięstwa, celowo odchodzą od stołu już w połowie, tym samym psując zabawę innym.


 • Dobrze jest także pamiętać o właściwym traktowaniu wszystkich przedmiotów, które wchodzą w skład zestawu. Przede wszystkim trzeba uczulić dzieci, że wszystkie elementy są niezbędne. Zgubienie pionków czy żetonów w większości gier może utrudnić kolejną rozgrywkę albo wręcz ją uniemożliwić. Jeśli w grze pojawiają się karty, to należy wytłumaczyć, żeby wszyscy gracze uważali, żeby ich nie zniszczyć. Pomięte albo brudne kawałki tektur w dłoni to nic przyjemnego!Chociaż zawsze powinno się grać fair, w rozgrywce dziecka z rodzicem mama albo tata mogą specjalnie popełnić kilka głupich błędów, które doprowadzą do zwycięstwa dziecka. Trzeba tylko pamiętać, żeby w przypadku rodzeństwa każde dziecko mogło liczyć na gafy rodziców w równym stopniu.


Jakie gry planszowe dla dzieci wybrać? Ranking 2021


Poniżej prezentujemy sprawdzone propozycje gier, które zostały doskonale ocenione przez dzieci i rodziców. Każda z tych propozycji będzie wspaniałym prezentem i zapewni wiele godzin niesamowitych wrażeń dla starszych i młodszych. Są też na tyle znane, że ich dostępność jest bardzo duża i nie będzie problemu z odnalezieniem ich w wielu sklepach z grami.


Wybierając konkretną opcję, najlepiej uwzględnić:


 • wiek dziecka,
 • doświadczenie w grach,
 • czas trwania rozgrywki,
 • tematykę interesującą dziecko.


Jakie więc najlepsze gry planszowe dla dziecka polecamy?


5 sekund junior

To uproszczona wersja popularnej gry „5 sekund”. Jak można się domyślić z nazwy, zadaniem gracza jest udzielanie odpowiedzi w bardzo krótkim czasie. Można poczuć się jak w Familiadzie, gdy stres i presja czasu nasuwają nam dziwne odpowiedzi, z których potem sami się śmiejemy. Tym bardziej że w ciągu 5 sekund nie możemy wymienić jednej rzeczy, tylko najczęściej 2 albo 3. Zadaniem może być wymienienie nazw kontynentów, potraw wigilijnych albo rzeczy, które nosi się na plecach. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi umożliwia przesunięcie pionka do przodu. Gra przeznaczona jest dla grupy od 3 do 6 graczy w wieku 6–9 lat. Co ciekawe, żeby wyrównać szanse, mamy zastosowane karty z łatwiejszymi i trudniejszymi pytaniami w zależności od wieku graczy. Urozmaiceniem są dodatkowe karty przedłużające czas na odpowiedź lub zmieniające zadane pytanie.Dobble Kids

To następna kultowa gra w wersji dopasowanej do możliwości młodszych pociech. Opiera się ona na kartach z ilustracjami zwierząt. Podstawowa zasada gry to znalezienie jak najszybciej symbolu, który łączy dwie karty. Symbol zawsze jest tylko jeden i nie ma odstępstw od tej reguły. Jak dokładnie przebiega zabawa? Przed każdym graczem kładzie się odkryte karty (4 przed dzieckiem, 6 przed dorosłym). Następnie kładziemy jedną odkrytą kartę pośrodku stołu, a pozostałe karty odkładamy do pudełka. Na dany znak każdy stara się jak najszybciej znaleźć zwierzątko wspólne dla jednej ze swoich kart i karty ze środka stołu. Po odnalezieniu gracz musi głośno wypowiedzieć jego nazwę. Pierwszy, któremu się to uda, odwraca swoją kartę. Potem wszystkie czynności są powtarzane, a wygrywa ten gracz, kto odwróci (zakryje) wszystkie swoje karty. Występuje też w innej wersji pod nazwą Dobble:Zwierzaki


Jenga Classic

To znana na całym świecie kultowa gra, łącząca elementy zręcznościowe z logicznym myśleniem. Budowanie jak najwyższej wierzy z drewnianych klocków to zabawa jednocześnie bardzo prosta i wyjątkowo wciągająca. Niestabilna konstrukcja w każdej chwili może się zawalić, a ten, kto spowoduje upadek drewnianej wieży, przegrywa.


Gra rodzinna TREFL Grzybobranie w zielonym gaju

Jedna z ulubionych gier przedszkolaków. Gracze wędrują przez las, zbierając różne rodzaje grzybów. Celem jest szybkie dotarcie do mety z pełnym wiaderkiem, ale po drodze czeka wiele niespodzianek!Gra planszowa HIPPOCAMPUS Było sobie życie

To propozycja z silnym motywem edukacyjnym. Ostatnio znacząco zyskała na popularności. Przyczyniła się do tego na pewno szeroko pojęta edukacja na temat zdrowia człowieka, ale również odświeżenie kultowego serialu „Było sobie życie”, który teraz jest dostępny na platformie Netflix. Uczestnicy gry będą poruszać się po planszy i odpowiadać na pytania na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu, poznając bliżej różne choroby, a także funkcje narządów czy zadania krwinek. Spokojnie można umieścić tę propozycję w kategorii „gry planszowe dla 5 latka”. Ranking uwzględnia bardzo staranne przygotowanie gry, merytoryczną wartość oraz szybką rozgrywkę (na jedną partię wystarczy ok 20 minut).


Pędzące Żółwie. Wyścig do sałaty

Kompaktowa i szybka gra z użyciem kart, niewielkiej planszy i drewnianych figurek z żółwiami. Na pewno zachwyca swoją nieprzewidywalnością i zapewnia wiele emocji – od początku do samego końca. W wyścigu żółwi wszystko może się zmienić aż do ostatniej chwili!Pędzące ślimaki

Gra w podobnej konwencji co „Pędzące Żółwie”, bazująca na sprawdzonym modelu, a jednak zupełnie inna. Gracze rzucają kolorowymi kostkami i przemieszczają ślimaki na planszy. Po drodze starają się spychać przeciwników i zdobyć jak najwięcej pysznych grzybów. Do samego końca nie wiadomo, którymi ślimakami grają przeciwnicy, co gwarantuje wielkie emocje. Idealna dla graczy powyżej 6 lat.


Monopoly Classic

Często najlepsze gry planszowe dla dzieci to te, które rodzice sami znają z dzieciństwa. Tak właśnie jest w przypadku kultowego Monopoly! Kupowanie ulic, stawianie domów i hoteli, a przede wszystkim pobieranie pieniędzy od innych graczy to coś, co nigdy się nie nudzi. Chociaż gra pojawiła się w wielu innych wersjach, to wciąż to klasyczna odsłona jest najbardziej znana i lubiana.


Gry planszowe dla dzieci to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Zwłaszcza gdy ekranów komputerowych mamy już serdecznie dosyć i poszukujemy wartościowej alternatywy.


Zobacz więcej

Niania elektroniczna – ranking 2021. Jaką wybrać? Niania elektroniczna – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaka niania elektroniczna będzie dobra? Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu tego typu produktów, nasz ranking niań elektronicznych może Ci się przydać!

Więcej

Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta? Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta?

W domu, podobnie jak w szkole, można spędzić czas w konstruktywny sposób i wiele się nauczyć. Jakie gry i zabawy dla dzieci w domu będą odpowiednie? Przedstawiamy nasze propozycje.

Więcej

Zdrowa dieta dla malucha Zdrowa dieta dla malucha

Przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków dla dziecka może być także czasochłonne. Jak ułatwić sobie życie i zdrowe oraz smaczne jedzenie przygotowywać szybko i sprawnie? Przedstawiamy przegląd urządzeń, które mogą w tym pomóc.

Więcej

Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci

W tym artykule pokazujemy ciekawe alternatywy. Jak niewielkim kosztem zorganizować świetną zabawę podczas ferii zimowych? Oto nasze pomysły!

Więcej

Gwiazdkowe prezenty dla dzieci – co będzie modne w 2019 roku? Gwiazdkowe prezenty dla dzieci – co będzie modne w 2019 roku?

Na świętego Mikołaja czekają przede wszystkim dzieci, a to, co znajdzie się pod choinką, jest dla najmłodszych z reguły najważniejszą częścią świąt. Właśnie dlatego, aby uniknąć rozczarowań, dobrze jest starannie podejść do wyboru odpowiednich upominków. Jakie prezenty dla dzieci mogą być strzałem w dziesiątkę? Prezentujemy nasze propozycje!

Więcej

Klocki LEGO - sprawdź najlepsze zestawy na prezent Klocki LEGO - sprawdź najlepsze zestawy na prezent

Kultowe duńskie klocki praktycznie nigdy nie zawodzą. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki prezent kupić dziecku, zazwyczaj dobrą odpowiedzią będzie LEGO. Oto zestawienie najciekawszych zestawów, idealnych na prezent pod choinkę.

Więcej

Parowaro-blender: sposób na rozszerzenie diety niemowlaka Parowaro-blender: sposób na rozszerzenie diety niemowlaka

Pytanie o to jakrozszerzać dietę niemowlaka, nurtuje wielu młodych rodziców, dlatego spieszymy z odpowiedzią. 

Więcej

Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać? Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Żeby pokarm nie stracił swoich właściwości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących przygotowania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki. Zobacz jakich!

Więcej

Kiedy przydaje się laktator? Kiedy przydaje się laktator?

Laktator podczas karmienia piersią przydaje się już od pierwszych dni po porodzie. Sprawdź kiedy!

Więcej

Kiedy przydaje się niania elektroniczna? Kiedy przydaje się niania elektroniczna?

Przygotowanie wyprawki dla dziecka to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych gadżetów, które powinny rodzicom ułatwiać życie – w tym niania elektroniczna. Przyjrzymy się jej w tym artykule i odpowiemy na pytanie: kiedy się przydaje?

Więcej

powrót