Najlepsza pralka do dziecięcych ubrań – zobacz nasze propozycje

Wraz z pojawieniem się na świecie dziecka, często całe dotychczasowe życie diametralnie się zmienia. Nowa sytuacja przekłada się na wiele aspektów codziennego życia, w tym także tak przyziemne sprawy, jak pranie. Często okazuje się, że sprzęt, który doskonale sprawdzał się dla pary, dla większej rodziny już nie będzie wystarczający. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, wybierając pralkę? Zobacz nasz praktyczny poradnik oraz przegląd wybranych modeli.

Pralka do dziecięcych ubrań – najważniejsze parametry

Nowy członek rodziny oznacza dodatkowe elementy odzieży do prania. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ubranka dziecka. Z małym dzieckiem rodzice też mają szanse znacznie częściej prać swoją garderobę. Kłopoty z ulewaniem, chrupki kukurydziane wprasowane w spodnie albo kaszka mleczno-ryżowa lądująca na nowych spodniach - to tylko niektóre przyczyny, które sprawiają, że góra prania rośnie w zastraszającym tempie. Jeśli posiadaliśmy do tej pory pralkę o kompaktowych rozmiarach, może okazać się, że bęben zapełni się nie w tydzień, a w ciągu jednego albo dwóch dni.  Z tego powodu, pierwszą rzeczą, jaką należy brać pod uwagę, jest wielkość załadunku. Im bardziej pojemna pralka, tym lepiej, zwłaszcza jeśli w rodzinie będzie więcej niż jedno dziecko. Kolejna rzecz to trwałość i niezawodność. Zakładając, że będziemy prać znacznie częściej niż do tej pory, trzeba się liczyć z tym, że silnik pralki i inne elementy konstrukcyjne będą poddane bardzo poważnej próbie. Chcąc uniknąć kosztownej i problematycznej awarii, najlepiej wybierać sprawdzone modele od wiodących producentów. Można także zdecydować się na przedłużenie gwarancji.

Jakie funkcje powinna mieć idealna pralka?

W pierwszej kolejności, myśląc o pralkach przyjaznych dzieciom, nasuwa się obecność wśród dostępnych programów specjalnego programu do ubranek dziecięcych. Chodzi tutaj o programy umożliwiające pranie w bardzo wysokiej temperaturze, co ma likwidować większość niebezpiecznych bakterii i innych drobnoustrojów. I faktycznie, jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w przypadku dziecka, które ma mniej niż rok. Dobrze jest jednak uwzględniać też specyficzne potrzeby rodziców. Swoich ubrań najprawdopodobniej nie będziemy prać w tym samym cyklu, korzystając z programu niemowlęcego, ponieważ wiele ubrań potrzebuje temperatury 30-40 stopni, a nie 90, aby się nie zniszczyć. O ile program dla dziecka powinien być maksymalnie skuteczny, tak program idealny dla rodzica przede wszystkim… szybki. Gdy nie mamy czasu na dodatkowe obowiązki, a opieka nad dzieckiem jest bardzo absorbująca, pranie nie powinno zabierać dużo czasu, zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie o nim późnym wieczorem. Dlatego wielkim udogodnieniem będą wszelkie programy umożliwiające upranie lekko zabrudzonych ubrań w czasie do 30 minut.

W tym miejscu warto też wspomnieć o suszeniu. Jeśli ubrania mają być gotowe do założenia następnego dnia, najlepiej jest je wyprać i wysuszyć w jak najkrótszym czasie. I tutaj wielką pomocą jest pralko-suszarka, która umożliwia wyjęcie z bębna już całkowicie suchych ubrań bez konieczności rozwieszania. Trzeba jednak pamiętać, że takie hybrydowe urządzenia mają także swoje ograniczenia. Efektywne suszenie jest możliwe przy niewielkim załadunku bębna. Dlatego producent zawsze podaje dwie osobne wartości dla prania i suszenia.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu także o niezwykle przydatnej funkcji addwash, która umożliwia dorzucenie kolejnych ubrań już po uruchomieniu pralki. W ten sposób zaginiona bluzeczka albo pojedyncza skarpetka może dołączyć do pozostałych ubrań, zamiast czekać na kolejny cykl.

Jak prać ubrania dziecięce – kilka ważnych rad

Ze względu na inne potrzeby (pranie w wysokie i niskiej temperaturze), warto jest prać osobno ubrania dziecka oraz rodziców. Do tych dwóch wsadów dobrze jest stosować także zupełnie inne detergenty. Do prania ubranek dziecięcych przewidziane są specjalistyczne płyny, o zupełnie innym składzie niż te dla dorosłych.

Kolejny aspekt to bezpieczeństwo. Gdy dziecko zaczyna raczkować i potem chodzić, jego zasięg staje się coraz większy, tak samo jak ciekawość świata. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy trzymać wszystkie detergenty jak najdalej od dzieci. Im wyższa i trudniej dostępna szafka, tym lepiej. Kolejna sprawa to blokada bębna, aby dziecko przypadkowo nie dostało się do środka oraz różne zabezpieczenia uniemożliwiające przypadkowe uruchomienie lub zmianę programu w trakcie prania. Generalnie, jak w przypadku innych zabezpieczeń przed dziećmi, trzeba mieć świadomość, że z czasem mogą zostać rozpracowane przez rezolutne maluchy. Dlatego oprócz wiary w techniczne blokady, dobrze jest także stosować zasadę ograniczonego zaufania i mieć po prostu na oku swoje pociechy - nie dopuszczać by same bawiły się łazience.

Dość bezpieczne wydają się pralki ładowane od góry, ze względu na fakt, że otwarcie bębna oraz wszystkie przyciski znajdują się bardzo wysoko. Ich wadą jest jednak fakt, że z reguły są mniej pojemne niż standardowe modele ładowane od frontu.

Jakie modele polecamy – zobacz przegląd pralek do ubrań dziecięcych

Na które pralki rodzice w sposób szczególny powinni zwrócić uwagę? Prezentujemy listę ciekawych modeli w rozsądnej cenie.

Pralka SAMSUNG WF60F4EFW0W/EO

To bardzo wydajna pralka, która jest przy tym tania w eksploatacji. Klasa energetyczna A+++ oznacza duże oszczędności, zwłaszcza jeśli pierzemy często - efekty będą bardzo zauważalne. Model posiada funkcję Eco Bubble która umożliwia usuwanie trudnych plam nawet w niskiej temperaturze, dzięki zastosowaniu aktywnej piany. Posiada także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dzięki łatwości wypłukania aktywnej piany, resztki detergentu nie pozostają na ubraniach, chroniąc wrażliwą skórę najmłodszych. Mamy tutaj program dziecięcy, a także program szybki, który umożliwia zrobienie prania w ciągu zaledwie 15 minut!

Pralko-suszarka BEKO HTV8733XS0

W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które zarówno pierze, jak i suszy ubrania. Wsad 8 kg to wystarczająca wartość, aby starczyło dla 3-4 osobowej rodziny. Pralka jest nie tylko skuteczna, ale również bardzo cicha. Dzięki zastosowaniu silnika inwerterowego, praca jest na tyle dyskretna, że nie będzie zakłócać drzemki dziecka – nawet podczas wirowania. Przed korozją grzałki doskonale zabezpiecza powłoka wykonana z niklu.

Pralko-suszarka LG F4J6TG0W

To następne urządzenie pełniące niezależnie dwie funkcje – prania i suszenia. Elementem, który wyróżnia ten produkt na tle konkurencji, jest program parowy, doskonale sprawdzający się w eliminacji wszelkich alergenów. Pralka ma także przycisk „Dodaj odzież” umożliwiający szybkie zatrzymanie programu i dodanie dodatkowej sztuki odzieży już w trakcie cyklu. Wśród programów znajdują się te najważniejsze, czyli program dziecięcy oraz program szybki. Jest także funkcja opóźnionego startu i blokada przed dziećmi.

Wybór odpowiedniej pralki wcale nie musi być dla rodziców łatwym zadaniem, zwłaszcza, że mają wiele innych, równie ważnych, spraw na głowie. Ważne jest jednak, aby wybrać rozsądnie, bo przekłada się to na codzienny komfort. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się pomocny i wszyscy rodzice będą zadowoleni z zakupów od razu, zamiast uczyć się na swoich błędach.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel