Najlepsze akcesoria do konsol nowej generacji

Producenci konsol robią naprawdę wiele, aby zdobyć lojalność graczy. Owszem, niektórych zabolało, że gra online jest płatna, ale wspaniale rekompensują to darmowe gry, które otrzymujemy co miesiąc, zarówno w ramach usługi od Sony, jak i Microsoftu. Co jeszcze? Wsteczna kompatybilność Xbox One i Xbox 360, za to na Playstation 4 ekskluzywne tytuły niedostępne nigdzie indziej, jak Gran Turismo, Farpoint, Uncharted, Infamous, a do tego jeszcze powroty kultowych gier po wielu latach, jak Crash Bandcicoot N. Sane Trilogy i Wipeout.

Rywalizacja toczy się także na polu dodatkowych akcesoriów do konsol. Bo kto powiedział, że graczy satysfakcjonuje sprawienie sobie nowej konsoli raz na kilka lat? Sprzęt wciąż można udoskonalać i rozbudowywać na różne sposoby. Od najdrobniejszych elementów, jak podstawka do ułożenia konsoli w poziomie po rozbudowane urządzenia, rozszerzające możliwości gry, jak kamery czy gogle VR.

W co warto zainwestować? Przedstawiamy akcesoria do konsol Playstation 4 i Xbox One  w formie krótkiego przewodnika.


Kontrolery


To, co różni posiadacza konsoli od miłośnika gier na PC, to jego oręż. Podczas gdy gracze komputerowi bezbłędnie posługują się myszką i klawiaturą, w przypadku konsoli, podstawą jest opanowana do perfekcji obsługa pada. Jeszcze w czasach konsol starszej generacji pady były podłączone do konsoli kablami, więc odległość od telewizora wyznaczała...długość kabla, a niespodziewane wyrwanie pada z portu, do którego był podłączony, potrafiło zabić ekscytującą rozgrywkę w najbardziej nieodpowiednim momencie. Od dawna kontrolery są już bezprzewodowe, co jednak rodzi inny problem – ładowanie! Pad do Playstation 4standardowo ładujemy, podłączając do konsoli kablem USB, więc niejako wracamy do korzeni, przynajmniej na czas ładowania, żeby po naładowaniu znów cieszyć się nieskrępowaną rozgrywką, siedząc przy stole czy na kanapie. W przypadku Xboxa mamy pady na baterie. Jest także alternatywa w postaci ładowarki do padów. Dwa kontrolery mogą ładować się samoczynnie, spoczywając na specjalnej podstawce. Ciekawym rozwiązaniem jest także specjalny powerbank do pada Dualshock 4, który pozwoli od razu wydłużyć żywotność kontrolera o jakieś 20 godzin.Grający na komputerze, mają wiele możliwości spersonalizowania swojego sprzętu. Klawiatury i - przede wszystkim - myszki gamingowe, dają prawdziwe pole do popisu, bo można dowolnie konfigurować funkcje dodatkowych przycisków, kolor czy siłę podświetlenia oraz czułość. W przypadku konsol tego nie ma. Każdy pad jest taki sam. Można jednak mieć namiastkę dopasowania pada pod siebie. Zrobimy to za pomocą zestawu wymiennych nakładek na gałki analogowe, czyli element, którego używamy najczęściej podczas gry. Różne rodzaje silikonowych nakładek, pozwalają dopasować kontroler do własnego stylu grania, wybrać swój kolor, a także zabezpieczyć pada przed otarciami i zabrudzeniami.

Pisząc o kontrolerach, nie sposób nie wspomnieć o alternatywnych sposobach sterowania w niektórych grach. Sensor Kinect do Xbox One umożliwia sterowanie za pomocą gestów wykonywanych naszymi dłońmi. To sprawdza się w prostych grach sportowych czy zręcznościowych – głównie tych, które przeznaczone są na imprezę, ale też w niektórych grach dla dzieci. Trochę inaczej działa kontroler Move do Playstation. Ten, trzymany przez gracza w dłoni, staje się, w zależności od gry, rakietą tenisową, mieczem lub innym wirtualnym przedmiotem, ale jednocześnie umożliwia wykonywanie różnych innych akcji za pomocą przycisków. Co ciekawe, Move zyskał drugą młodość dzięki wykorzystaniu w grach VR!


Zestawy słuchawkowe


Okazuje się, że gra w słuchawkach to nie tylko domena miłośników komputerów. Nic dziwnego. W końcu konsolowe rozgrywki także potrafią się przedłużyć do późnej nocy, a głośne wybuchy, dynamiczna muzyka, krzyki konających przeciwników czy inne odgłosy prosto ze świata gry, mogą zakłócać życie domowników czy sąsiadów. Pozbawienie się ścieżki dźwiękowej to rezygnacja często z największych walorów gry, dlatego lepiej wszystko dokładnie słyszeć, ale nie przeszkadzać przy tym innym. Słuchawki do konsol posiadają podobne cechy, co te komputerowe. Różnią się jakością wykonania, czy wygodą i co za tym idzie ceną. Najtańszy zestaw kupimy za mniej niż 100 zł, ale za produkt bardzo wysokiej jakości, taki jak Zestaw słuchawkowy SONY PlayStation 4 Platinum, z przestrzennym dźwiękiem 3D, zapłacimy już blisko 600 zł! Szukając opcji dla siebie, należy pamiętać, że słuchawki są uniwersalne i będą pasować do obu konsol.Jak zmienić swoją konsolę w dekoder TV?


Chociaż wydawać by się mogło, że granie na konsoli raczej nie idzie w parze z oglądaniem telewizji, dziś trzeba przyznać, że jest to raczej stereotypowe myślenie. Różnice między smart TV, komputerem PC i konsolą zaczęły się zacierać, czego najlepszym przykładem dostęp z poziomu konsoli do aplikacji streamingowych z filmami i serialami, takimi jak Filbox czy Netflix. Można pójść nawet krok dalej, jeśli mamy Tuner MICROSOFT Digital TV do Xbox One. Dzięki temu urządzeniu, mamy możliwość odbioru sygnału telewizji cyfrowej DVB-T, DVB-T2 oraz DVB-C w swojej konsoli Xbox One, bez konieczności używania tradycyjnego dekodera telewizyjnego. Wystarczy podłączyć kabel antenowy do Xbox One i cieszyć się funkcjami cyfrowej telewizji w swojej konsoli. Na tym jednak nie koniec. Tuner umożliwia także streamowanie sygnału telewizyjnego na urządzenia z aplikacją Smart Glass (tablety, smartfony), znajdujące się w domowej sieci. Dzięki tej funkcji, nikt nie przerwie ważnej sesji gry – zawsze będzie można obejrzeć swój ulubiony serial na drugim ekranie! Dostajemy także możliwość zastosowania aktywnej pauzy podczas trwania programu telewizyjnego, a następnie - wznowienia od przerwanego momentu.Krótko mówiąc, konsola Xbox może stać się bardzo nowoczesnym i niedrogim dekoderem dla każdego, kto oprócz grania, również od czasu do czasu ogląda TV. Z myślą o tych osobach, stworzono także pilota, który w aplikacjach filmowych jest znacznie bardziej poręczny, niż pad przeznaczony z założenia do grania. Za pomocą pilota, dużo łatwiej poruszać się po menu, ale też na przykład wpisywać wyszukiwane frazy.


Jak zmienić swoją konsolę w komputer PC?


W poprzednich akapitach pisaliśmy o różnicach w sterowaniu dla graczy konsolowych i komputerowych. Rzecz w tym, że można je zniwelować i grać na konsoli analogicznie jak przy biurku komputerowym. Jeśli chcemy wyrównać szanse, na przykład ścierając się w ulubionej strzelance, wystarczy użyć dedykowanej myszy i klawiatury do konsoli. W tej kategorii produktów można znaleźć naprawdę solidny sprzęt, na który z zainteresowaniem spojrzą nawet profesjonalni gracze. Klawiatura i mysz HORI TAC: PRO do PS4to naprawdę nowoczesny i dopracowany zestaw. Paleta intuicyjnych rozwiązań, takich jak szybkie przybliżenie, tryb snajperski czy przyciski chodzenia połączone z naturalną szybkością i precyzją, zadowolą najbardziej wymagających użytkowników.


Wirtualna rzeczywistość – technologia przyszłości!


Na koniec, wisienka na torcie, czyli gogle Playstation VR. Możliwość gry w wirtualnej rzeczywistości daje posiadaczom konsoli Sony ogromną przewagę nad właścicielami Xboxa. Gra w goglach daje przeżycia, które naprawdę trudno opisać, dopóki się tego nie spróbuje. Dzięki goglom znajdziesz się w samym centrum akcji, niemal czując każdy szczegół fantastycznych nowych światów — naprawdę poczujesz się tak, jak byś był wewnątrz gry.

Oczywiście, koszt takiej zabawy póki co jest spory. Cena gogli to mniej więcej równowartość zakupu konsoli. Rzecz w tym, że jak na VR to i tak nie jest drogo. W przypadku konkurencyjnych systemów współpracujących z PC i mocniejszych pod względem specyfikacji, powstaje potrzeba posiadania bardzo mocnego komputera, podczas gdy tu wystarczy konsola z konstrukcją sprzed kilku lat. Do tego już teraz na Playstation 4 mamy naprawdę fantastyczne gry z wielu różnych gatunków – Resident Evil, Farpoint, Drive Club czy Eagle Flight – to musi robić wrażenie!


Wymienne dyski do konsoli


Czym różnią się od siebie poszczególne modele konsol Playstation 4 i Xbox One? W większości, wydawane w kolejnych latach wersje różnią detale – trochę zmian w wyglądzie, mniejsze gabaryty, lepsze chłodzenie czy cichsza praca wiatraków – to są raczej szczegóły. Kluczowym parametrem jest wielkość dysku, na którym przechowujemy wszystkie dane z gier. Jeśli mamy dysk 500 GB, a zależy nam żeby dysponować jednak 1 TB przestrzeni, wcale nie musimy sprzedawać konsoli i kupować nowej. Dysk można wymienić. Sony wręcz zachęca do tego, podając przydatne porady i podsuwając tutoriale, jak zrobić to prawidłowo krok po kroku.

Jak widać, konsola do gier ze swoimi pierwotnymi możliwościami i specyfikacją nie jest czymś danym raz na zawsze. Można w każdej chwili sięgnąć po szereg akcesoriów, które pozwolą ją udoskonalić i uczyni rozgrywkę przyjemniejszą. Trudno porównać to do stałego rozbudowywania komputera PC, niemniej trzeba zauważyć że i tutaj różnice się zacierają i z czasem większość konsolowych graczy będzie mieć w posiadaniu znacznie więcej, niż tylko podstawowy zestaw i wybrane gry.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel