Najlepsze do walki ze stertą brudnych naczyń – przegląd najbardziej pojemnych zmywarek

Im większa rodzina, tym większa zmywarka przyda się w domu – to podstawowa zasada, którą warto kierować się przy wyborze konkretnego urządzenia do swojej kuchni. A patrząc na zapotrzebowane, należy uwzględnić nie tylko domowników, ale także gości, zwłaszcza, gdy często ich zapraszamy. Urodziny, święta i inne okazje do rodzinnych spotkań i przyjęć często oznaczają niezliczoną liczbę brudnych naczyń. Zmywanie na raty bywa uciążliwe i  - przede wszystkim - czasochłonne. Dlatego przewidując takie sytuacje, najlepiej od razu zaopatrzyć się w zmywarkę o szerokości 60 cm, która pomieści przynajmniej 14 kompletów naczyń. Sama wielkość to jednak nie wszystko. Jest wiele innych parametrów decydujących o skuteczności zmywania, wygodzie i ekonomii. Doradzamy jak wybierać duże zmywarki.


Załadunek zmywarki – na co zwrócić uwagę?


Sama pojemność zmywarki, chociaż jest bardzo ważna, to jeszcze nie wszystko. O tym, ile naczyń faktycznie się pomieści, decyduje możliwość ich ułożenia, a konkretnie elastyczność w tym zakresie. Czasami mamy do umycia bardzo dużo talerzy i sztućców, a innym razem  - kilka dużych garnków, dzbanków czy elementów części robota kuchennego. W odpowiednim ułożeniu zawartości zmywarki na pewno pomagają składane drabinki, a także regulowana wysokość kosza. Przykładowo, zmywarka SAMSUNG DW60M9550FS/EO zapewnia możliwość przesunięcia wysokości do 5 centymetrów. Dodatkowa przestrzeń będzie idealna na większe deski do krojenia, nietypowe półmiski czy patery. Bardzo praktyczna jest także szuflada na sztućce. Zwłaszcza, jeśli uda się w niej pomieścić także przedmioty o większych gabarytach, jak łopatki, cedzaki czy trzepaczki.


Technologie, które pomagają w zmywaniu


Chociaż zasada działania wszystkich zmywarek jest identyczna, są pewne detale, które decydują o większej skuteczności pracy. W zmywarkach Beko mamy na przykład dodatkowe, ruchome ramię myjące, zamontowane na dnie zmywarki. Samsung natomiast stosuje rozwiązanie WaterWall, czyli ścianę wodną. Śmigło jest zastąpione mechanizmem złożonym z 8 dysz, a woda, natryskiwana pod wysokim ciśnieniem na specjalną listwę odbijającą, tworzy wspomnianą wodną ścianę.

Nie sposób nie wspomnieć także o oszczędności. Zmywarki generują duże zużycie wody  energii, więc jeśli sprzęt ma być tani w eksploatacji, należy spojrzeć na klasę energetyczną oraz konkretne wyniki w liczbach. Bardzo dobrze wypadają pod tym względem modele z silnikiem inwerterowym. Takie urządzenia są nie tylko energooszczędne, ale również komfortowe, ponieważ hałas i wibracje są zdecydowanie ograniczone względem innym modeli. Przykładem zmywarki z taką technologią jest WHIRLPOOL WFO 3P23 PL X.


Jaki program do zmywania będzie potrzebny?


Sama liczba programów o niczym konkretnym nie świadczy. Jest wielce prawdopodobne, że będziemy wykorzystywać na co dzień 2 lub maksymalnie 3  z nich. Warto dowiedzieć się w pierwszej kolejności jak wydajnie i jak szybko działa program standardowy będący najczęstszym wyborem. Oprócz tego zaletą jest na pewno tryb turbo umożliwiający przyśpieszenie każdego rozpoczętego programu już w trakcie dzięki intensywniejszej pracy. Na przykład w zmywarce BEKO DFN28422X po jej włączeniu proces zmywania przebiegnie znacznie szybciej, skracając się niemal trzykrotnie, przy zachowaniu maksymalnej wydajności.

Nie tylko pojemność, ale przede wszystkim technologia decyduje o tym, na ile jesteśmy zadowoleni z posiadanej zmywarki. Im częściej jej używamy, tym różnice będą bardziej zauważalne. Wszystkie urządzenia wymienione w tym tekście to modele, które doskonale poradzą sobie z wyzwaniami podczas dużych rodzinnych spotkań.