Najlepsze drukarki z łącznością Wi-Fi – przegląd rynku

Od nowoczesnej drukarki oczekujemy coraz więcej. Priorytetem przy zakupie takiego sprzętu do domu lub do biura nie jest już tylko szybkość wydruku czy koszty eksploatacji. Liczy się także wygoda użytkowania. A w czasach, kiedy coraz częściej korzystamy z rozmaitych dokumentów nie tylko na stacjonarnym komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych, nic tak nie ułatwia życia, jak wygodna i intuicyjna łączność z drukarką przez moduł Wi-Fi. Rynek drukarek z Wi-Fi jest naprawdę bardzo duży. Które urządzenie wybrać i dlaczego? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę szukając idealnego sprzętu i podajemy konkretne przykłady!


Drukarka atramentowa czy laserowa?

To jedno z najważniejszych pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, przymierzając się do zakupu sprzętu. Drukarki atramentowe są z reguły tańsze, ale ich eksploatacja w dłuższej perspektywie zapewne wyjdzie drożej niż drukarki laserowej, ponieważ koszt wymiany pojemników z tuszem jest większy, niż wymiany tonera. Im więcej drukujemy, tym szybciej przyjdzie się o tym przekonać. Z drugiej strony, drukarka atramentowa to najprostszy sposób na drukowanie w kolorze, bo drukarki laserowe do domowego użytku to z reguły urządzenia monochromatyczne. Kolejna istotna różnica to szybkość drukowania. Pod tym względem, drukarka laserowa zdecydowanie dominuje. Pytanie tylko, czy ten parametr będzie miał dla nas kluczowe znaczenie. Drukując kilka stron, nie zastanawiamy się przecież czy zajmie to 5 czy 20 sekund.

Jakość wydruku

Przy drukowaniu prostych dokumentów tekstowych, raczej nie zauważymy gołym okiem różnicy w pracy różnych drukarek. Co innego, gdy sięgniemy po odręczne notatki, skany starych dokumentów albo inne pliki, generujące większy poziom wyzwania. Chcą ocenić, czy drukarka faktycznie oferuje zadowalającą jakość, można śledzić subiektywne opinie użytkowników zamieszczane na forach czy portalach. Można też polegać na obiektywnych danych, widocznych w specyfikacji urządzenia. Warto spojrzeć przede wszystkim na rozdzielczość dla wydruku czarno-białego i kolorowego. Wiadomo, że wydruki w rozdzielczości 1200x1200 będą bardziej czytelne niż w rozdzielczości 600x600.


Dodatkowe funkcje

Poza drukowaniem, sprzęt może umożliwiać także kopiowane materiałów oraz wykonywanie skanów. Wówczas mówimy o urządzeniach wielofunkcyjnych. Urządzenia wielofunkcyjne mogą wykorzystywać zarówno technologię druku laserowego, jak również atrament. Te pierwsze bardzo często widujemy w biurach. Jeśli planujemy nawet sporadycznie skanować jakieś dokumenty, wybór urządzenia wielofunkcyjnego to dobry pomysł, bo różnica w cenie jest naprawdę niewielka, a możliwość skorzystania z tej funkcji w domu w każdej chwili to bardzo duża wygoda.Inne ważne parametry

Kupując drukarkę, warto zwrócić uwagę na jej wydajność. Liczba stron wydrukowanych na minutę nie oznacza przecież, że w tym tempie będziemy mogli drukować non stop przez cały dzień. Często drukarka szybko się nagrzewa i potrzebuje krótkiej przerwy, aby dojść do normalnego stanu. Czasami producent określa zalecaną maksymalną liczbę wydruków w określonym czasie. Jeśli będziemy eksploatować drukarkę intensywniej niż to, co zostało określone w instrukcji, serwis może nie przyjąć reklamacji w przypadku ewentualnej awarii.

Równie istotna jest gramatura papieru, na jakim wydruk będzie możliwy, a także lista nośników, na których możemy drukować. Czysta kartka to nie wszystko, bo z pomocą wybranych modeli wydrukujemy także na kopertach, papierze fotograficznym, płytach CD/DVD, pocztówkach, papierze bawełnianym itp.


Jaki model drukarki wybrać?

Jeśli szukamy niedrogiej drukarki atramentowej, wyposażonej także w skaner i kopiarkę, idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet Ink Advantage 3775 za niewiele ponad 200 zł. Wybrane materiały, wprost ze swojego smartfona lub tabletu, wydrukujemy korzystając z aplikacji HP ePrint na iOS oraz Android. Do wydruku wystarczy połączenie drukarki z lokalną siecią, tą samą, z którą łączy się urządzenie mobilne. Można także wykorzystać usługę opartą na chmurze, która umożliwia wysłanie dokumentu lub zdjęcia do drukowania bezpośrednio do drukarki sieciowej HP z dowolnego miejsca z aktywnym połączeniem internetowym.A co gdy zależy nam na prostym i niedrogim urządzeniu laserowym? Tutaj wartościową propozycją będzie na pewno model SAMSUNG SL-M2026W. Za około 300 zł, otrzymujemy urządzenie wykorzystujące technologie NFC, Wi-Fi Direct i Google Cloud Print. Drukarka Samsung drukuje 20 stron na minutę i - co ciekawe - jest kompatybilna nie tylko ze smartfonami i tabletami, ale również czytnikiem e-booków Amazon Kindle.

Jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, warto natomiast pomyśleć o modelu HP LaserJet Pro M203dw. Ta zaawansowana drukarka laserowa, wyposażona jest w szereg przydatnych funkcji. Warto wymienić tu na przykład technologię HP Auto-On. Drukarki z tą funkcją, automatycznie wybudzają się z trybu wyłączenia w przypadku wykrycia aktywności np. wysłania dokumentu do wydruku. Drukarka ma także funkcję HP Auto-Off, która automatycznie reguluje ustawienia zasilania i wyłącza drukarkę w przypadku braku aktywności. Obsługuje także Airprint, czyli funkcję umożliwiającą szybkie drukowanie z urządzeń Apple, bez konieczności instalowania sterowników, a także Google Cloud Print, czyli możliwość wydrukowania pliku w domu, gdy plik do druku przesyłamy z dowolnego miejsca np. oddalonego o wiele kilometrów biura.

Ceny wielu drukarek są w tej chwili niskie, a wybór naprawdę duży. Zakładając, że coraz więcej korzystamy z urządzeń mobilnych w przyszłości także coraz więcej będziemy dzięki nim drukować. Wybór drukarki umożliwiającej to z pewnością będzie trafnym wyborem.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel