Najlepsze gry FPS na Playstation 4

Strzelanki, w których widzimy świat z perspektywy bohatera (First-Person Shooter - FPS) bardzo długo były wyłącznie domeną PC. Z czasem jednak różnice między graniem na komputerze i konsoli zaczęły się zacierać, czego przykładem wysyp całkiem niezłych gier RPG na Playstation i Xboxa. To przełożyło się także na atrakcyjność konsolowych strzelanek. Oczywiście, wciąż granie na padzie to zupełnie co innego niż posługiwanie się klawiaturą, niemniej na poziomie grafiki i udźwiękowienia produkcje są porównywalne, można grać online, a i perspektywa oglądania akcji na większym ekranie działa na wyobraźnię. Te wszystkie elementy sprawiły, że dysponując konsolą, mamy całkiem niezły wybór strzelanek. Co konkretnie wybrać na Playstation 4? Zobacz krótki przegląd topowych tytułów!


Doom


Kultowa strzelanka po raz pierwszy pojawiła się w 1993 roku. Reaktywacja serii w 2016 roku doskonale poradziła sobie z dużymi oczekiwaniami graczy i na pewno nie zawiodła. Mimo upływu wielu lat i ewolucji gatunku, Doom pod względem mechaniki rozgrywki wyraźnie nawiązuje do swoich korzeni. To nie jest taktyczna strzelanka w stylu Battlefield. Krycie się za zasłonami, regenerowanie zdrowia czy dopasowywanie swojego arsenału do możliwości wroga, czy rozbudowana i ciekawa fabuła to raczej nie jest domena tej gry. Zamiast przemyślanej taktyki, liczy się szybkość działania i refleks. Najlepszy sposób na przeżycie to parcie do przodu i strzelanie do wszystkiego co się rusza, a do odstrzelania mamy tutaj niezliczone hordy paskudnych demonów. Gra cieszy prostotą i zachwyca tempem akcji, choć po kilku godzinach z pewnością rozbolą Cię kciuki zabawa zdecydowanie jest tego warta! Na deser pozostaje SnapMap, czyli rozbudowany, ale łatwy w obsłudze edytor gry i poziomów a także tryb multiplayer.Wolfenstein The New Order


Następna pozycja nawiązująca do klasyki gatunku. Tutaj, w przeciwieństwie do Dooma, mamy rozwiniętą fabułę – w dodatku interesującą. Przenosimy się do alternatywnej rzeczywistości, w której naziści wygrali II wojnę światową i rządzą światem za sprawą opracowanej przez nazistowskich naukowców technologii, które znacznie wyprzedziły swoją epokę. Nasz bohater to przedstawiciel nielicznego ruchu oporu, który dzielnie walczy z przeważającymi siłami wroga. W wyważonej narracji znajdzie się miejsce na kontekst społeczny, 5 minut dla bohaterów drugoplanowanych, a nawet wątek miłosny! Historia jest znakomicie dubbingowana dzięki udziałowi takich postaci, jak na przykład Alicja Bachleda-Curuś.

Co z samą rozgrywką? Mamy tu połączenie rozwiązań ze starszych gier ze współczesnymi pomysłami. Choć istnieje samoczynna regeneracja zdrowia, wciąż ważne jest zbieranie rozsianych po całej mapie apteczek oraz pancerzy. Mamy trochę krycia się i skradania na przemian z otwartą walką. Interesujący jest także system rozwoju postaci i zdobywania umiejętności uzależniony od stylu gry i podejmowanych przez nas działań. Na uwagę na pewno zasługuje wykorzystanie silnika graficznego id Tech 5, który prezentuje się fantastycznie. Lokacje są rozbudowane, szczegółowe i naprawdę wizualnie dopracowane podobnie jak broń i przeciwnicy – szczególnie wielkie roboty! Nowy Wolfenstein to doskonałe połączenie klasyki z nowoczesnością. Przynajmniej kilkanaście godzin zabawy gwarantowane.Battlefield 1


Okrzyknięty najlepszą i najbardziej odkrywczą częścią Battlefield od kilku lat. Oczywiście, na uwagę w pierwszej kolejności zasługuje fakt, że rzecz dzieje się nie jak zwykle w przyszłości czy w trakcie II wojny światowej, ale znacznie wcześniej, bo podczas I wojny w latach 1914-1918. Nietypowy wybór czasu akcji wymusza zmiany w mechanice i zupełnie inny arsenał do dyspozycji gracza - adekwatny do realiów historycznych. W ramach fabuły, poruszamy się po całym świecie i bierzemy udział w znanych kampaniach i przełomowych bitwach. Oprócz walki jako piechur, stajemy także za sterami maszyn na ziemi, na wodzie i w powietrzu.

Gra jest dobrze wyważona zarówno w trybie dla jednego gracza, jak w multiplayer. Bardzo emocjonująca w Battlefield 1 jest na przykład rozgrywka  w trybie Operacji. Operacja to prawie godzinna bitwa rozgrywana na dwóch kolejnych mapach, gdzie jedna strona atakuje cały czas, a druga się broni. Każda mapa podzielona jest na kilka sektorów obrony, które muszą być zdobywane po kolei, poprzez zajęcie dwóch czy trzech kluczowych punktów w danym sektorze. W zabawie może wziąć udział jednocześnie nawet 64 graczy online!Call of Duty: Infinite Warfare


Za sprawą tej gry przenosimy się w przestrzeń kosmiczną. W Infinity Warfare wcielamy się w kapitana Reyesa, pilota elitarnych sił specjalnych, który dowodzi Retribution, jednym z ostatnich ziemskich okrętów wojennych. Reyes musi poprowadzić zdziesiątkowane siły koalicji do walki przeciwko bezlitosnemu nieprzyjacielowi.

Oprócz klasycznego strzelania w standardowych lokacjach, mamy tutaj także pilotowanie myśliwca a nawet walki w kosmosie – także takie toczone w stanie zerowej grawitacji. Jak zwykle w serii Call of Duty, możemy liczyć na dopracowaną grafikę, wciągającą rozgrywkę i świetny tryb wieloosobowy.

Konsole dobrze radzą sobie z różnymi typami gier, które wcześniej były dostepne wyłącznie na PC. Strzelanki na Playstation 4 doskonale to pokazują. Jest naprawdę w czym wybierać, ty bardziej że tytuły są różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

powrót