Najlepsze gry video dla dzieci na podstawie ulubionych filmów i seriali

Wejście dziecka w świat gier video obecnie odbywa się znacznie wcześniej niż kiedyś. Wszechobecne urządzenia elektroniczne kuszą, zwłaszcza, gdy rodzice są aktywnymi graczami i nie stronią w wolnej chwili od komputera albo konsoli. Ważne jest jednak, żeby gry dla najmłodszych były odpowiednio wybrane. Bezpiecznym wyborem powinny być tytuły, w których występują ulubione postacie znane z bajek. Jakie gry dla dzieci polecamy szczególnie? Zobacz nasz subiektywny przegląd.


Zanim kupisz – najważniejsze cechy gier odpowiednich dla dzieci


Bardzo często gry, których bardzo pragnie dziecko, wcale nie są tymi najbardziej odpowiednimi. Nawet wtedy, gdy dziecko wzoruje się na kolegach i polega na ich rekomendacjach, nie zawsze musi być to właściwa droga. Fakt, że inni rodzice nie zachowują kontroli i przymykają oko na to, co się dzieje na ekranie, nie znaczy, że wszyscy powinni tak robić. Żeby mieć pewność, że wiemy co robimy lepiej przed zakupem zwrócić uwagę na kilka kwestii.  • Symbole PEGI – to prosty system oznaczeń, który informuje o tym, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona gra. System jest ogólnoeuropejski, więc możemy mieć pewność, że według tych samych wytycznych sklasyfikowane są także gry kupowane za granicą. Dzięki symbolom PEGI, dowiemy się, czy w grze pojawiają się wulgaryzmy, przemoc, używki albo hazard. Oprócz tego, ikonki z cyframi oznaczają minimalny wiek gracza. Najszersze zastosowanie mają gry oznaczone cyfrą 3, co oznacza, że teoretycznie mogą w nie grać dzieci od trzeciego roku życia. W przypadku gier oznaczonych cyfrą 7, występują elementy, które mogłyby przestraszyć najmłodszych, więc zaleca się 7 lat jako minimalny wiek. W przypadku PEGI 12, gra odbywa się już w bardziej realistycznym świecie, możliwe jest używanie przemocy wobec fantastycznych postaci. Gry oznaczone 16 lub 18 przeznaczone są już dla dojrzałych graczy, którzy potrafią rozróżnić świat gry od rzeczywistości oraz dobro od zła.
  • Poziom trudności – zbyt trudna gra szybko zniechęca po nieudanych próbach, a zbyt łatwa  - szybko się nudzi, bo skala wyzwania nie jest odpowiednio wysoka i nie gwarantuje emocji. Dlatego wybranie gry na odpowiednim poziomie bywa kłopotliwe. Warto polegać tutaj na recenzjach oraz opiniach innych graczy i używać tych informacji jako uzupełnienia klasyfikacji PEGI. Według jego symboliki, zdecydowana większość gier sportowych i wyścigów będzie odpowiednia od 3 lat. I chociaż faktycznie nie znajdziemy tam nieodpowiednich treści, to skomplikowane sterowanie i złożoność gier może odstraszyć.
  • Liczba graczy – jeśli gra jest przeznaczona dla więcej niż jednego dziecka, lepiej uniknąć walki o pada! Rodzeństwu o wiele bardziej spodoba się każdy tytuł przeznaczony dla dwóch graczy, w który można grać wspólnie! Atrakcyjna jest także perspektywa grania rodzica razem z dzieckiem.
  • Elementy edukacyjne – dobra gra to nie tylko taka, która zapewnia rozrywkę. Dobrze jeśli przy okazji dziecko nauczy się czegoś nowego. Odpowiednia formuła gry potrafi wpleść do zabawy na przykład łamigłówki logiczne albo w dialogach między postaciami przekazywać pozytywne wartości.


Jakie gry polecamy?   


W oparciu między innymi o te kryteria przygotowaliśmy listę najciekawszych gier dla dzieci, w których pojawiają się postacie z bajek.

Psi Patrol: Rusza do akcji!

Na podstawie kultowej kreskówki została stworzona gra platformowa, gdzie wcielamy się w bohaterskie psy, ratujące mieszkańców Zatoki Przygód. Lokacje przemierzamy, poruszając się z lewej strony w prawo i zbierając psie przysmaki. Co jakiś czas, pieski korzystają także ze swoich specjalnych umiejętności, wybierając odpowiedni przycisk na padzie. W grze mamy łącznie 16 misji realizowanych w 8 lokacjach. Wraz z Ryderem i jego patrolem, pojawią się inni bohaterowie z bajki. Gra jest na tyle prosta, że poradzą sobie z nią dzieci chodzące do zerówki i pierwszych klas szkoły podstawowej, a z pomocą rodziców - dadzą radę też przedszkolaki. 


Gra PS4 Asterix i Obelix XXL 2 Remastered

Asterix już od lat wychowuje kolejne pokolenia. Niezależnie od tego, czy zmagania opornej wioski Galów znamy z komiksu, kreskówek czy filmów fabularnych dla dzieci, historia wywołuje pozytywne skojarzenia i mnóstwo śmiechu. Najnowsza gra z Asterixem i Obelixem to platformówka z ciekawym wątkiem fabularnym. Ze względu na wiele elementów zręcznościowych i pojawienie się walk z przeciwnikami, jest to produkt zalecany od lat 7. W zestawie z grą znajdziemy dodatkowo 3 figurki z bohaterami. 


LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Czas na serię gier z serii LEGO! Pierwsza z wymienionych stanowi łagodny i przyjemny wstęp do uniwersum Star Wars. Jeśli rodzice są fanami, z pewnością zechcą zaszczepić pasję do kosmicznej sagi także dzieciom, a ta gra to dobry sposób. W przygodowej grze zobaczymy znanych bohaterów i charakterystyczne postacie, pojawiające się w Przebudzeniu Mocy – będzie można zobaczyć takie postacie jak Rey, Finn, Poe Dameron, Han Solo, Chewbacca, C-3PO i BB-8, a także Kylo Ren, generał Hux i kapitan Phasma.


LEGO Harry Potter

Idealna propozycja dla tych, którzy przeczytali już pierwszą książkę o przygodach młodego czarodzieja lub zaczęli oglądać filmy. Dzięki grze można dalej poznawać świat wykreowany przez J.K. Rowling, a bajkowa forma czyni tę grę odpowiednią już dla 7-latków. 


LEGO Jurassic World

W pewnym wieku, zdecydowana większość dzieci przeżywa fascynację światem dinozaurów. Może to odpowiedni moment, by sięgnąć po grę oparta na fabule filmów Jurassic Park. Gra zachęca do kreatywności, bo oprócz wypełniania zdań i eksploracji, możemy także stworzyć całkowicie oryginalne dinozaury, manipulując DNA.


LEGO Marvel Super Heroes 2 Deluxe

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o grze łączącej świat LEGO ze skomplikowanym uniwersum Marvela. Oryginalna, wielowątkowa fabuła współtworzona przez weterana komiksów Kurta Busieka, pozwoli graczom wziąć udział w kosmicznych bitwach odbywających się w Chronopolis na przestrzeni różnych epok i wydartych z czasoprzestrzeni lokacji z uniwersum Marvela. Fani będą musieli zmierzyć się z podróżującym w czasie Kangiem Zdobywcą w starożytnym Egipcie, na Dzikim Zachodzie, na Sakaar, w Nowym Jorku roku 2099 i w wielu innych niezwykłych miejscach. 

Jak widać, wybór jest całkiem spory, nie powinno być zatem problemu z dopasowaniem konkretnej gry do zainteresowań dziecka. Ulubione postacie, ich charakterystyczny sposób mówienia czy historia, którą dziecko zna, sprawiają, że podczas grania można poczuć się jak ryba w wodzie.Co za dużo to nie zdrowo – ile czasu dziecko może spędzić z grą video?


Nawet kupując odpowiednia grę powinniśmy pamiętać o tym, aby mieć kontrolę nad tym, ile czasu dziecko spędza przed ekranem. Najlepiej, jeśli gra będzie dostępna tylko w obecności rodzica, a czas będzie odpowiednio limitowany. Zdecydowanie bezpieczniej jest gdy zabawa z grami video odbywa się w salonie, a nie w pokoju dziecka.

powrót