Najlepsze gry z motywem zombie – przegląd z ostatnich lat

Motyw żywych trupów stał się w ostatnim czasie dobrą receptą na udane gry video. Wielu graczy to osoby dorosłe, co rodzi zapotrzebowanie na tytuły zupełnie inne, niż te tworzone z myślą o dzieciach. Stąd popularność strzelanek i horrorów. Dodatkowo, swoje zrobił rozwój gier i tendencja do osadzania akcji w otwartym świecie, z możliwością swobodnej eksploracji. W takich okolicznościach, przemierzanie lokacji pełnych zombie, wydaje się jeszcze trudniejszym wyzwaniem, a wymagające gry, które na dodatek potrafią przestraszyć, to jest właśnie to, czego szuka wiele osób. Duże znaczenie miało też pojawienie się horrorów o zombie w szeroko pojętej popkulturze (np. dzięki serialowi „The Walking Dead”), ale także w filmach, książkach czy komiksach.

Resident Evil 2

To najnowsza gra, będąca częścią kultowej serii. Resident Evil na konsolach i PC jest obecna od 1996 roku, a na postawie gier powstało także wiele filmów, zarówno pełnometrażowych, jak i animowanych. Tytuł, który pojawił się 2019 roku, to remake drugiej części, z wieloma zmianami w stosunku do oryginału sprzed lat. Akcja rozgrywa się w Raccoon City – fikcyjnym mieście w USA, gdzie rozprzestrzenia się wirus zmieniający ludzi w zombie. Siłą tej gry była para wyrazistych bohaterów oraz rozbudowana i wiarygodna historia, kontynuująca wątki z pierwszej części. Co się zmieniło po 20 latach? Przede wszystkim, gra zachwyca grafiką i odwzorowaniem szczegółów – teraz widzimy każdą grudkę błota czy kroplę krwi. Zmieniła się także praca kamery oraz poziom trudności. W porównaniu z oryginałem, znacznie trudniej jest zabić przeciwników, przez co na każdym poziomie trudności będziemy zmuszeni do unikania starć i oszczędzania amunicji oraz innych cennych zasobów. Nowe Resident Evil 2 oferuje cztery alternatywne scenariusze (po 2 dla każdej postaci). Z grubsza, fabuła pokrywa się z oryginałem, chociaż w niektórych miejscach zrezygnowano z niektórych elementów czy wątków pobocznych. Dostajemy także nowe lokacje, nieobecne w pierwowzorze z 1999 roku.

Mocne strony:

  • fabuła i bohaterowie
  • poziom trudności

World War Z

W tym przypadku, mamy do czynienia z odwrotną sytuacją niż w Resident Evil. Tutaj to nie gra zainspirowała do stworzenia filmu, a na podstawienie scenariusza filmowego, stworzono grę. A od wersji filmowej do grywanej minęło sporo czasu, bo aż 6 lat. Czy warto było czekać? Film z Bradem Pittem miał raczej dobre recenzje, więc poprzeczka była zawieszona wysoko. W World War Z mamy nieco inny model rozgrywki niż ten znany z większości gier o żywych trupach. Przede wszystkim, zamiast pojedynczych przeciwników obdarzonych dużą wytrzymałością, dostajemy za przeciwnika hordę zarażonych. Starcia z grupą kilkuset oponentów są tutaj normą i podobnie jak w filmie, wyglądają niezwykle efektownie. Drugi kluczowy element określający charakter World War Z, to kooperacja. Gra zakłada współpracę kilku graczy - i to w zgranych zespołach, a nie indywidualnie mamy szanse osiągać wyznaczone cele i utrzymywać się przy życiu w nierównej walce.

Mocne strony:

  • możliwość walki w zgranym zespole – ramię w ramię z przyjaciółmi
  • tysiące przeciwników do pokonania – dosłownie!

Dying Light

Gra stworzona przez polskie studio Techland, pierwotnie wydana była w 2015 roku, a potem rozszerzona jeszcze o bardzo pojemny dodatek pod tytułem The Following. Jest to gra akcji z perspektywy pierwszej osoby, gdzie podstawą, oprócz eliminacji przeciwników jest eksploracja i zbieranie przedmiotów. W oryginalnej grze kierujemy bohaterem, który bada wydarzenia w fikcyjnym mieście Harran, natomiast w dodatku do podstawowej wersji gry, przenosimy się na obrzeża i mamy okazję walczyć na otwartej przestrzeni, co wymusza zupełnie inną taktykę, niż do tej pory. Co 4 lata temu było wartością dodaną, która zachwyciła graczy i pozwoliła temu tytułowi pozytywnie wyróżnić się na tle innych? Przede wszystkim, wyraźny podział gry na dzień i noc i wszystkie idące za tym konsekwencje. O ile w dzień gracz może czuć się pewnie w starciu z grupami zombie i stosunkowo łatwo odstrzelić każdego wroga, tak w nocy role się odwracają, a do gry wkraczają przeciwnicy znaczni potężniejsi od naszej postaci, więc na wielu nocnych misjach jedynym rozwiązaniem będzie salwowanie się ucieczką. Żeby uniknąć walki po zmroku, gdzie nasze szanse zdecydowanie maleją, za dnia mamy prawdziwy wyścig z czasem, co dodaje wiele emocji.

Oprócz samego strzelania, dużo przyjemności można czerpać z naprawiania i rozbudowywania broni, nabywania nowych umiejętności, a także z otwierania zamków za pomocą wytrychów. Wszystkie te elementy zostały tutaj dobrze przemyślane, sprawiając że mechanika gry jest bardzo przyjemna i dobrze wyważona. W dodatku The Following mamy także zdecydowanie większy udział broni dystansowej a także kierowania pojazdami.

Warto podkreślić, że Dying Light doskonale sprawdza się także w trybach sieciowych, gdzie oferuje wiele modeli rozgrywki, od zwykłej walki PvP poprzez kooperację, grę z dynamicznie zmieniającymi się celami, aż po możliwość wcielenia się w supermocnego zombie!

Mocne strony:

  • nieustanny wyścig z czasem
  • różnorodność trybów online

Dead Island

To poprzednik Dying Light, w którym można znaleźć wiele elementów, wszak to gra stworzona przez to samo polskie studio. Do wyboru mamy czterech bohaterów, różniących się umiejętnościami, a nasze zadanie do eksterminacja licznych zombiaków za pomocą broni palnej, siecznej czy obuchowej. Ciekawa jest na pewno sceneria w jakiej przyjdzie nam walczyć o życie. Wyspa Banoi, na której rozgrywa się akcja, to przede wszystkim tropikalny kurort z rajskimi plażami, basenami, domkami letniskowymi i nowoczesnymi hotelami. Wraz z rozwojem fabuły, będziemy odwiedzać też ubogie dzielnice miast z Ameryki Łacińskiej z brudnymi, klaustrofobicznymi kanałami oraz nieprzyjazną dżunglę. Gra pierwotnie wydana w 2011 roku, już nieco się zestarzała, przede wszystkim jeśli chodzi o oprawę audiowizualną. Techland, mając taką świadomość, zdecydował się na sprytny ruch – 5 lat później odświeżono Dead Island, przygotowując wersję opartą na silniku Chrome Engine 6 – tym samym, który wspierał Dying Light. Dzięki temu, zdecydowanie poprawiła się rozdzielczość oraz płynność rozgrywki.

Mocne strony

  • nietypowa sceneria na walki z zombie
  • dużo walki wręcz, a nie tylko strzelanie

The Walking Dead

Była gra na podstawie filmu i film na podstawie gry. W tym przypadku, mamy grywalną wersję bardzo popularnego serialu z zombiakami w tle. To produkcja autorstwa firmy specjalizującej się w fabularyzowanych grach opartych na kultowych produkcjach znanych z dużego ekranu. Teltale Games, założone przez byłych pracowników LucasArts, ma na swoim koncie także gry nawiązujące do takich tytułów jak „Powrót do przyszłości”, „Gra o tron” czy „Jurassic Park”. W przypadku The Walking Dead, gra w ciekawy sposób rozwija wątki z serialu, a grafika jest miła dla oka. Każdy kadr z gry nawiązuje stylistycznie do komiksowego pierwowzoru, czyli serii historii obrazkowych stworzonych przez legendarnego Roberta Kirkmana. 

Podstawą mechaniki, jak w innych grach Teltale, jest podejmowanie decyzji co do zachowań bohaterów w określonych sytuacjach. Te wybory definiują rozgrywkę i relacje pomiędzy postaciami występującymi w przedstawianej historii. Czasami są to subtelne zmiany w dialogach, innym razem - mają nieco większe oddziaływanie na wątek fabularny.

Mocne strony:

  • rozbudowana i ciekawa fabuła
  • idealna gra dla fanów serialu

Gier z motywem zombie już teraz jest całkiem sporo i wszystko wskazuje na to, że wciąż dobrych tytułów będzie przybywać. Temat wciąż nie jest wyeksploatowany, a dorośli gracze bardzo cenią sobie tego typu produkcje.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]