Najlepsze gry z użyciem konsoli i smartfona

Gry na konsole, komputery PC oraz urządzenia mobilne, wcale nie muszą ze sobą konkurować. W rzeczywistości bardzo wiele osób nie wybiera pomiędzy różnymi platformami, a korzysta z więcej niż jednej z nich. Ciekawym trendem jest próba połączenia zalet konsoli i smartfona. Dlaczego to kusząca propozycja? Bo smartfon zapewnia znacznie ciekawsze możliwości sterowania niż tradycyjny kontroler do gier. To właśnie zastąpienie standardowego pada ekranem urządzenia mobilnego, wprowadza ciekawe urozmaicenie – zwłaszcza do gier dla wielu graczy, które potrafią rozkręcić niejedną imprezę. W tej dziedzinie szczególnie przoduje Playlink, ale są także inni producenci z ciekawymi pomysłami. W jakich grach smartfon może być kontrolerem? Zobacz przegląd najciekawszych propozycji.


Smartfon zamiast pada do konsoli – jak to działa?


Zasada, na jakiej funkcjonują gry z użyciem smartfonów, jest dość prosta. Do zabawy potrzebujemy dostępu do internetu, konsoli oraz smartfona z zainstalowaną aplikacją. Po uruchomieniu gry, łączymy smartfona z tą samą siecią Wi-Fi, do której podłączona jest konsola. W ten sposób, konsola wykrywa smartfona każdego gracza. Następnie nasze działania w aplikacji wpływają na to, co dzieje się na ekranie telewizora, do którego podłączona jest konsola. Taka mechanika zapewnia wiele potencjalnych korzyści. Przede wszystkim, chodzi tu o wyrównanie szans między graczami. W takim układzie zarówno nowicjusz, jak i osoba dzierżąca pada w dłoni od wielu lat, mają te same możliwości, bo każdy korzysta z własnego telefonu, do którego jest przyzwyczajony. Poza tym, za pomocą smartfona z dotykowym ekranem, można wykonać wiele akcji niedostępnych na zwykłym padzie – na przykład przesuwać palcem odpowiedzi w lewo lub w prawo. Trzecia z najważniejszych korzyści to kwestie finansowe. W wybrane gry można grać bez konieczności kupowania dodatkowych akcesoriów (kontrolerów), bo tę rolę pełni smartfon, który ma w dzisiejszych czasach praktycznie każdy. Brzmi ciekawie? To czas na konkrety, czyli listę najlepszych gier z taką technologią.

Gry na konsole z użyciem smartfona


Jakie gry na konsole wykorzystują smartfon?


W pierwszej kolejności należy wymienić rewelacyjny teleturniej Wiedza to potęga. To wirtualny quiz, w którym gracze odpowiadają na pytania z różnych dziedzin, rywalizując o zwycięstwo w pojedynku na wiedzę oraz refleks. Zasady są zbliżone do kultowego Buzza na Playstation 3, natomiast korzystanie ze smartfona zamiast specjalnych buzzerów (kontrolerów z  4 przyciskami) jest znacznie wygodniejsze. Podobnie jak w Buzzie, tutaj także wybieramy awatar przedstawiający bohatera, swoje imię i kategorię pytań osobno w każdej rundzie. W najnowszym quizie pojawia się znacznie więcej możliwości zaszkodzenia swojemu przeciwnikowi. Na długiej liście utrudnień są chociażby dziobaki zjadające litery z opcjonalnych odpowiedzi, bomby uniemożliwiające kliknięcie w dane miejsce, błotnista maź zasłaniająca odpowiedź, a nawet występowanie więcej niż jednego zjawiska jednocześnie.


To jesteś ty to także propozycja na świetną imprezę. W tej grze maksymalnie pięcioro członków rodziny lub przyjaciół odpowiada na pytania, które mają pokazać, jak dobrze wszyscy znają się między sobą. Wyzwania mogą być różnego rodzaju – czasem trzeba odpowiedzieć na pytanie, innym razem - zrobić sobie selfie albo dorysować jakieś elementy na zdjęciu. Gdy już dobrze poznamy większość zadań, jest także możliwość dodawania własnych. Gra jest zaskakująca i nieprzewidywalna, ale przede wszystkim na tyle zabawna, że poprawi humor nawet największemu ponurakowi na imprezie.Na sterowanie smartfonem przeszła także popularna seria Just Dance – w tym najnowsza wersja Just Dance 2019. Dzięki możliwości korzystania ze smartfona, dostępność tej gry tanecznej stała się znacznie większa. Wcześniej barierą było posiadanie dedykowanej kamery, która wyczuwała ruch gracza. Teraz wystarczy odpalić konsolę i smartfona, a następnie starać się wykonywać te same ruchy, co postać tańcząca na ekranie, żeby zgarnąć za swój występ jak najwięcej punktów. Niezależnie od tego, jakie mamy wyczucie rytmu i koordynację ruchów, sukces w grze jest gwarantowany – przynajmniej spalimy przede ekranem trochę kalorii!