Najlepsze monitory dla graczy

Gracze to specyficzna i wymagająca grupa, często mająca zupełnie inne oczekiwania, niż przeciętni użytkownicy. Właśnie dlatego tak ważny, i co za tym idzie - kosztowny, jest dla nich dobór odpowiedniego komputera, myszki, słuchawek czy klawiatury. Jednak najistotniejszy podczas wirtualnej rozgrywki jest przecież ekran, na którym obserwujemy akcję. Jak wybrać odpowiedni monitor dla gracza i co brać pod uwagę? Zobaczcie krótki przewodnik.


Rozmiar monitora


O ile do korzystania na co dzień z internetu wystarczy monitor 15 calowy (największe laptopy mają 17 cali), tak do gier najlepiej sprawdzą się monitory o przekątnej przynajmniej 22 cali. Im obraz jest większy, tym lepsze wrażenia wizualne i radość z rozgrywki. A gdzie jest górna granica? To już zależy od zasobności portfela oraz... wielkości biurka, na którym powinien się zmieścić monitor. Maksymalny rozmiar monitora przypomina wielkość współczesnego telewizora, jednak 34 cale na monitorze to zupełnie co innego niż w przypadku smart tv – wiadomo, że grając jesteśmy jednak znacznie bliżej ekranu, niż oglądając program telewizyjny na kanapie.


Montaż i możliwość regulacji położenia


Dla graczy istotny jest każdy szczegół, który pomoże szybciej zareagować na wydarzenia w grze, dostrzec istotny szczegół, ogarnąć wzrokiem wybrany punkt w jednym z rogów ekranu. Dlatego istotna jest możliwość personalizacji i dopasowania monitora do swoich potrzeb. W przypadku myszy czy klawiatur możliwe jest dopasowanie koloru czy siły podświetlenia, a także wrażliwości na nacisk dla każdego przycisku. Monitor także możemy ustawić na różne sposoby. To, co na pewno przyda się graczowi, to regulacja kąta pochylenia, wysokości i kąta obrotu. Dobrą opcją jest też możliwość montażu monitora na ścianie.


Rozdzielczość


Na ten parametr patrzymy niemal przy każdy urządzeniu – niezależnie czy to monitor, tablet czy smartfon. Trudno w tej chwili kupić monitor z niższą rozdzielczością niż Full HD. 1920 x 1080 to minimum, jeśli chcemy liczyć na obraz wysokiej jakości z odwzorowaniem wszystkich szczegółów. Jeśli chcemy zainwestować w ekran z najwyższą obecnie rozdzielczością 4k, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. W ten cenie można kupić na przykład monitor LG 27UD68-W.

Warto jednak pamiętać o tym, że maksymalna dostępna rozdzielczość monitora to nie jedyny parametr, który umożliwi granie na najwyższych ustawieniach. Do mocnego monitora niezbędna jest także odpowiednia karta graficzna, która będzie w stanie zapewnić efektywne działanie. Bez dobrej karty graficznej nie warto inwestować w najlepszy, i co za tym idzie  - najdroższy monitor, bo nie będziemy mieli możliwości, żeby wykorzystać maksymalnie jego potencjał.Monitor LG 27UD68-W

Typ matrycy


Na rynku dominują monitory z matrycą TN lub IPS. Przyjmuje się, że monitor TN charakteryzuje się niskim czasem reakcji, co jest bardzo ważne we wszystkich grach wymagających refleksu i natychmiastowej reakcji, jak choćby strzelanki FPP. Monitory TN są także tańsze od nowocześniejszych IPS, ale za to nie potrafią zapewnić tak dobrej jakości obrazu i kontrastu.

Monitory z matrycą IPS wyświetlają obraz o świetnym odwzorowaniu kolorów i wyróżniają się  szerokimi kątami widzenia. Ich wadą (dla gracza) jest niższy czas reakcji. Tak było do tej pory, jednak podział powoli się zaciera, bo obie technologie wciąż są udoskonalane. Przykładem monitora IPS z dobrym czasem reakcji może być dedykowany dla graczy ACER Predator XB271HU.Monitor ACER Predator XB271HU


Wbudowane głośniki – tak czy nie?


Niektóre monitory dla graczy są od razu wyposażone w głośniki. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy od tego, czego oczekujemy jako gracze. Jeśli dysponujemy w domu własnym zestawem głośników, wiadomo, że jakość i siła dźwięku, jaką będą w stanie zapewnić, będzie na wyższym poziomie niż ten, który wygenerują dwa małe głośniki o mocy 2.5 W. Jeśli jednak nie chcemy inwestować dodatkowo w nagłośnienie i nie jesteśmy specjalnie czułymi audiofilami, wbudowane moduł będzie idealnym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć ilość kabli czy elementów znajdujących się na stole czy biurku. Przykładem takiego sprzętu może być Monitor IIYAMA G-Master GE2788HS.Monitor IIYAMA G-Master GE2788HS


Specjalne tryby dla graczy i możliwość personalizacji


Niektóre monitory mają predefiniowane ustawienia do różnych rodzajów rozgrywki. Inaczej wygląda obraz w trybie dla strategii, a inaczej, gdy gramy w grę FPS czy RPG. Dobrze, jeśli mamy do dyspozycji wspomniane tryby do gier, a także możliwość ustawienia i zapisania swoich indywidualnych preferencji. Zawsze przydaje się regulowanie jasności i dostosowanie poziomu czerni.

Gracze, dobierając monitory dopasowane do swoich potrzeb, kierują się trochę innymi kryteriami niż graficy czy osoby szukające monitora z tunerem TV. Wiadomo, że te specyficzne wymagania mają swoją cenę, patrząc jednak, ile można wydać choćby na profesjonalne słuchawki, trudno mówić o tym, aby ceny monitorów dla graczy były całkiem niedostępne. Na monitorze nie warto oszczędzać, bo to inwestycja na lata. Prędzej wymienimy procesor czy kartę graficzną niż ekran, który może służyć spokojnie przez kilka lat.


powrót