Najlepsze rysiki na rynku – porównanie S-Pena do Galaxy Note, Apple Pencil i pióra Microsoft Surface Pen

Korzystanie z inteligentnego rysika potrafi zupełnie odmienić ocenę takiego urządzenia, jak laptop, tablet czy smartfon. Wiele topowych urządzeń od wiodących producentów elektroniki spotyka się z negatywnym odbiorem ze względu na wysokie ceny w porównaniu z tańszym sprzętem o zbliżonej specyfikacji i gabarytach. Jeśli szukamy logicznego uzasadnienia dla zakupu takiego sprzętu, jak Samsung Galaxy Note 8 czy iPad Pro, wśród mocnych argumentów można wymienić przede wszystkim dodatkowe możliwości, jakie daje wykorzystanie dedykowanego rysika. Bardzo precyzyjny rysik umożliwia wykonywania ręcznych notatek, szkicowanie oraz wiele dodatkowych opcji, niedostępnych na innych dotykowych ekranach. Czym różnią się od siebie ryski wiodących firm na rynku? Przedstawiamy krótkie zestawienie, które pozwoli porównać dostępne możliwości.


Ceny rysików

Na wstępnie warto wspomnieć, że nie jest to kluczowy parametr, ponieważ są to akcesoria do urządzeń, które same w sobie nie należą do najtańszych. Jeżeli jednak decydujemy się na taki zakup to jesteśmy świadomi kosztów. 

Specyfikacja i możliwości

Przegląd właściwości rysików zaczynamy od produktu Apple. Rysik Apple Pencil umożliwia pisanie, oznaczanie i rysowanie w aplikacjach wbudowanych oraz aplikacjach ze sklepu App Store. Najpopularniejsza z nich to powszechnie znane Notatki. Za pomocą ikonek możemy wybrać, czy interesuje nas funkcja robienia notatek, rysowania czy szkicowania. Dostępne są różne narzędzia do rysowania, a także wybór kolorów oraz gumka. Możemy także nachylić rysik Apple Pencil, aby wycieniować rysowaną linię, oraz przycisnąć go mocniej, aby linia była ciemniejsza. Do ładowania rysika wykorzystujemy złącze Lightning. Trzeba przyznać, że zasilanie baterii odbywa się w zawrotnie szybkim tempie. Już 15 sekund wystarcza na kolejne pół godziny pracy z rysikiem!Samsung Galaxy S Pen działa na nieco innej zasadzie niż rysik Apple. Nie ma własnego zasilania, więc energię czerpie z ekranu poprzez indukcję, podobnie jak chociażby rysiki firmy Wacom. Co możemy zrobić, trzymając inteligentny rysik w dłoni? Możliwości jest całkiem sporo. Z tych najciekawszych warto na pewno wymienić możliwość sporządzenia notatek na zablokowanym ekranie (mamy do dyspozycji 100 stron), możliwość wykonania zrzutu ekranu z zaznaczonego fragmentu, a nawet przerobienia zaznaczonej części na GIF-a, sporządzenie i wysyłanie odręcznych wiadomości, tłumaczenie zaznaczonych fragmentów tekstu, a nawet - wykorzystanie rysika jako lupy (powiększenie do 300%). Ciekawą opcją, która jednak w Polsce nie ma praktycznie zastosowania, jest Bixby Vision czyli wyszukiwanie obrazów podobnych do ego, który sobie zaznaczyliśmy. 

Mnogość zastosowań w połączeniu z faktem, że rysik jest całkowicie odporny na wodę (certyfikat IP68), sprawia, że to bardzo dobry dodatek do smartfona Note 8.A co na to Microsoft? Producent podkreśla możliwość odręcznego pisania bez żadnych opóźnień na ekranie. I faktycznie, w praktyce wygląda to dokładnie tak samo, jakbyśmy mazali po kartce papieru, a nie po ekranie! Podobnie jak w Apple Pencil, mamy też możliwość artystycznego cieniowania, sterując kątem nachylenia rysika. Poza tym, wykorzystanie rysika do różnych funkcji różni się w zależności od aplikacji. A tych wykorzystujących Surfce Pen jest już sporo. Warto wymienić choćby OneNote, Microsoft Office, Adobe, Sketchable czy Drawboard PDF. Całkiem długa jest także lista urządzeń kompatybilnych z rysikiem: Surface Pro 4, Surface Laptop, Surface Studio, Surface Book, Surface Book with Performance Base, Surface Pro 3 oraz Surface 3.Rysik, chociaż na zdjęciach pojawia się głównie w kontekście działalności artystycznej, wbrew pozorom nie jest przeznaczony wyłącznie dla rysowników. Użytkownik bez jakiekolwiek talentu plastycznego także może mieć potencjalne korzyści z tej technologii. Wybór sprzętu (tabletu, smartfona) od określonego producenta oczywiście determinuje wybór rysika, niemniej nie należy się tym przejmować, ponieważ oferowane możliwości są podobne, a precyzja działania (4096 punktów nacisku) dokładnie identyczna we wszystkich trzech opisanych produktach.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]