Najlepsze telewizory z funkcją Ambilight – przegląd rynku

Ambilight to funkcja zarezerwowana tylko dla telewizorów Philips. Producent ma wyłączność na to rozwiązanie, dzięki czemu na tle konkurentów może faktycznie wyróżnić się czymś niestandardowym. Na czym polega działania Ambilight? Celem tej funkcji jest rzucanie kolorowej poświaty na ściany wokół telewizora. W ten sposób, oglądany obraz wychodzi poza ramy urządzenia, co zapewnia jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania. Za generowanie dodatkowego podświetlenia odpowiedzialne są diody LED, które dynamicznie reagują na to, co dzieje się na ekranie, dopasowując barwę i intensywność światła do oglądanego filmu, gry albo kanału muzycznego, dzięki złożonym algorytmom. Co warto wiedzieć o Ambilight i jaki model telewizora z tą funkcję warto wybrać?


Jakie są rodzaje Ambilight i jakie zapewnia możliwości?


Nie wszystkie telewizory Philips z Ambilight działają dokładnie tak samo, podobnie jak nie wszystkie telewizory 4K oferują dokładnie taka samą jakość obrazu. W zależności od modelu smart TV, możemy znaleźć na rynku rozwiązania obsługujące:

  • dwustronny Ambilight
  • 3 albo 4-stronny Ambilight
  • projekcyjny Ambilight – AmbiLux


W przypadku tej pierwszej opcji, telewizor oświetla dodatkowymi diodami ścianę po obu stronach.
W większych modelach, przeznaczonych przede wszystkim do powieszenia na ścianie, producent poszedł rok dalej. Wersja trójstronna - oprócz boków generuje także światło wychodzące poza górną krawędź, a 4-stronny Ambilight jest dodatkowo podświetlony także na dole. Zdecydowanie najbardziej efektownym formatem jest AmbiLux, czyli ulepszony Ambilight. Tutaj, zamiast standardowych diod LED, Philips stosuje mikroprojektory, które „rzucają” za siebie nie tyle określony kolor, co ich mieszaninę: dynamiczną poświatę, która przenosi akcję z wyświetlacza na ścianę, tworząc jeszcze lepszy efekt.


Jak wykorzystać technologię Ambilight w praktyce?


Oglądając wybrane programy na telewizorze z Ambilight, nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami. Możemy aktywnie wpływać na to, co dzieje się ze światłem. Regulacja intensywności i dynamiki efektu to dodatkowa zabawa, która potrafi wciągać, zwłaszcza, jeśli używamy dedykowanej aplikacji na smartfona. W trybie muzycznym, kolorowe diody z tyłu włączają się i wyłączają w rytm muzyki, tworząc efekt, który - w zależności od ustawień - może być bardziej koncertowy lub dyskotekowy. Ciekawe opcje udostępniono także dla kibiców sportowych przy okazji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2016 roku. Za pomocą aplikacji można rozświetlić ekran na żółto albo na czerwono, gdy sędzia pokaże zawodnikowi kartkę, wyświetlić barwy drużyny które kibicujemy (statycznie albo falujące jak flaga), albo zwiększać moc podświetlenia wraz z poziomem głośności, tak aby głośny doping na stadionie być widoczny także w naszym mieszkaniu!

Efekt rozszerzania obrazu na ścianę w przypadku telewizorów Philipsa nie kończy się jedynie na samej technologii Ambilight. Bardzo ciekawym dodatkiem mogą być inteligentne żarówki Hue. Można zintegrować je z telewizorem, dzięki czemu będą dostosowywać kolor świecenia do kolorów na ekranie.

Jak widać, dostępne możliwości są ciekawe, a wiele lat rozwoju Ambilight doprowadziło do tego, że technologia jest naprawdę atrakcyjna i rozbudowana, a telewizory z ta funkcją - wcale nie są droższe od innych. Jeśli interesuje Cię zakup telewizora z takimi funkcjami, czas wybrać konkretny model. Poniżej przegląd telewizorów, które polecamy.


Telewizor z Ambilight – polecane modeleTelewizor PHILIPS 32PFS6402/12

Chociaż Ambilight to przede wszystkim domena dużych  ekranów i na przekątnych od 55 cali wzwyż najlepiej widać spektakularne efekty, zaczynamy przegląd od mniejszych gabarytów. Dwustronny Ambilight dostępny jest już w modelu 32-calowym. To telewizor, który sprawdzi się w kawalerce albo niewielkim salonie, a jego cena nie przekracza 1500 zł. Za dostęp do licznych aplikacji odpowiada system Android, a rozdzielczość ekranu to Full HD. Telewizor obsługuje wszystkie efekty muzyczne, a także efekty Ambilight zarezerwowane dla świata gier video. Łatwą komunikację przewodową z innymi urządzeniami zapewnia zestaw złączy – cztery HDMI oraz 3 porty USB.


Telewizor PHILIPS 55PUS7303/12

To już zdecydowanie większy telewizor, który powinien sprawdzić się w większości salonów średniej wielkości. Cena wciąż pozostaje atrakcyjna, bo nie przekracza 3000 zł. W tym przypadku, dostajemy telewizor 4K z trójstronnym Ambilight, który nie zużywa wcale dużo prądu, bo mieści się w klasie energetycznej A+. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego przetwarzania obrazu P5, kontrast na ekranie jest jeszcze wyraźniejszy, a detale bardziej realistyczne. Telewizor obsługuje także technologie Google Assistant i Google Cast.


Telewizor PHILIPS 65PUS6703/12

Jeśli mamy obawy, czy 55 cali wystarczy, odpowiedzią może być kolejny model, z przekątną większą o kolejne 10 cali. To telewizor wyposażony w system operacyjny Saphi. Za płynność animacji, dynamiczny ruch i doskonale odwzorowane kolory odpowiada technologia Philips Pixel Precise Ultra HD. Telewizor posiada cienką ramkę i bardzo solidną, metalową podstawę.


Telewizor PHILIPS 65PUS8303/12

To jeszcze bardziej zaawansowany telewizor 65-calowy. Technologia DTS HD Premium Suite zapewnia wysokiej jakości przetwarzanie dźwięku, pozwalając cieszyć się lepszym dźwiękiem z głośników. Zachowując czystość oryginalnych treści, można delektować się głębokim basem i krystalicznie czystymi dialogami bez żadnych zakłóceń. Technologia IPS Nano Color daje intensywny, tętniący kolor oraz szeroki kąt widzenia. Jednolite części wielkości nanometrów pochłaniają jakikolwiek nadmiar światła wytwarzanego przez ekran. To sprawia, że czerwone pozostaje czerwone, zielona trawa wygląda na zieloną, a niebieskie niebo jest idealnie odwzorowane, jakbyśmy widzieli je na własne oczy. I to wszystko niezależnie od tego, pod jakim kątem spoglądamy na ekran. Ambilight występuje tu w wersji 3-stronnej.


Telewizor PHILIPS 75PUS8303/12

To największy ekran ze smukłą ramką, dla tych, którzy nie lubią kompromisów i chcą wszystkie widzieć tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Filmy odtwarzane są w rozdzielczości 4K przy wykorzystaniu HDR Premium. Telewizor automatycznie wykrywa inne urządzenia Philips i może być sterowany głosowo. Obsługuje też wszystkie technologie wymienione w poprzednim modelu.

Telewizory Ambilight to kusząca alternatywa dla standardowych smart TV. Wiele osób, które spróbowały tej funkcji, tak się do niej przyzwyczaiło, że nie wyobrażają sobie już oglądania ulubionych programów w innych sposób. Można mieć też pewność, że Philips będzie rozwijał możliwości Ambilight, więc na długo pozostaną znakiem rozpoznawczym marki, a nie chwilową modą jak telewizory 3D.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel