Najlepszy laptop do pracy z grafiką

Choć wybór laptopa przeznaczonego dla grafika jest zadaniem stosunkowo trudnym, warto poświęcić chwilę i zadać sobie nieco wysiłku, aby potem móc cieszyć się wygodą i komfortem pracy. Osoby, które profesjonalnie zajmują się grafiką, mają świadomość, że nie wystarczy wybór dobrej karty graficznej, by tworzyć niezwykłe efekty wizualne. Konieczne jest także posiadanie wydajnego laptopa. Wymagania sprzętowe dla każdego grafika mogą być nieco odmienne, ale wyciągając średnią, można przybliżyć parametry, które stanowią niezbędne minimum dla efektywnej i nieograniczonej pracy.

Jeśli mówimy o komforcie i wygodzie, niezwykle istotna dla wielu grafików jest możliwość pracy w terenie oraz mobilność. Pozostałe cechy, jakie należy uwzględnić podczas wyboru laptopa, są ściśle związane z jego parametrami. Odpowiednio dobrany sprzęt, może okazać się kluczowym elementem na drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego.


Parametry


Obsługa programów graficznych wymaga dużej wydajności komputera. Osiągnąć można ją poprzez wybór odpowiedniej matrycy, procesora i karty graficznej. Nie mniej istotna dla efektywnej pracy jest pojemność twardego dysku oraz ilość pamięci RAM. System operacyjny determinuje rodzaj programów graficznych, które będzie można pod nim uruchomić. Nieodpowiedni wybór w tym zakresie może znacząco zawęzić ilość dostępnych programów do tworzenia grafiki. Przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę na system chłodzenia, którego zadaniem jest ochrona przed przegrzaniem poszczególnych podzespołów.


Matryca


Matryce laptopów przeznaczonych dla grafików powinny być matowe, ponieważ błyszczące znacznie obniżają komfort pracy, gdyż powstają refleksy świetlne,  które są skutkiem silnego oświetlenia. Przekątna ekranu powinna wynosić minimum 15,6 cala oraz wykazywać jakość Full HD. Ekrany o mniejszej przekątnej mogą nie spełnić oczekiwań w zakresie dużej przestrzeni roboczej, która charakteryzuje się wysoką rozdzielczością. Najlepsze proporcje ekranu to 16:9 lub 16:10. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to luminacja, kontrast oraz odwzorowanie kolorów. Laptop przeznaczony do pracy z grafiką powinien odwzorowywać prawie całą paletę barw sRGB oraz jak najwięcej z palety AdobeRGB. Do pracy z animacjami, zdjęciami lub z grafiką CAD wskazany jest wysoki kontrast, najlepiej na poziomie 300:1 oraz wysoki poziom podświetlenia ekranu, minimum 250 cd/m2, a najlepiej na poziomie 350 cd/m2.


Procesor


Praca z programami graficznymi bezwzględnie wymaga mocnego procesora. Jest to najważniejsza część laptopa, która dostarcza mocy obliczeniowej. Najlepszym wyborem jest zainwestowanie w procesor czterordzeniowy lub ewentualnie dwurdzeniowy. Procesor decyduje o prędkości, z jaką działają aplikacje i programy zainstalowane na urządzeniu, a zważywszy na to, że graficy posługując się programami graficznymi, często używają w tle także innych aplikacji, nie warto na nim oszczędzać. Dobrze jest unikać procesorów niskonapięciowych, zoptymalizowanych na jak najniższe zużycie energii, ponieważ  skutkuje to obniżeniem mocy. Natomiast,  godne polecenia są modele Intel Core i5 lub i7, w które warto zainwestować.


Karta graficzna


Karta graficzna stanowi układ elektroniczny, który odwzorowuje fragment pamięci komputera w postaci obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. Przy mniej zaawansowanych zadaniach nie ma konieczności sięgania po kartę graficzną z górnej półki, gdyż zintegrowany układ graficzny powinien z łatwością sobie poradzić. Bardziej wymagający grafik może się jednak pokusić o profesjonalny układ graficzny, np. nVidia Quadro lub AMD FirePro.Pamięć RAM


Pamięć RAM wraz z procesorem odpowiada za przetwarzanie aktualnie używanych danych. Ilość pamięci operacyjnej, czyli RAM, na dysku twardym zależna jest od zapotrzebowania użytkownika komputera, ale im więcej mamy RAM-u, tym lepiej. Zwłaszcza w kontekście używania programów graficznych, które generują i przetwarzają duże ilości danych. Duża pojemność RAM-u jest przydatna w przypadku pracy nad większymi projektami, które należy renderować. Przyzwoita pojemność to ta rzędu 16, a nawet 32 i 64 GB. Należy pamiętać, że dodatkowa pamięć operacyjna poprawia wydajność pracy całego komputera.


Twardy dysk


Do pracy z grafiką niezbędne minimum, jeśli mowa o nośniku danych, to pojemność 500 GB oraz prędkość obrotowa na poziomie 7200 rpm. Warto jednak rozważyć zwiększenie pojemności do 1000 GB, co ułatwi przechowywanie wielu projektów, filmów itp. Najlepsze rozwiązanie to konstrukcje hybrydowe. Dwa dyski zdecydowanie ułatwią pracę i zwiększą jej wydajność: na szybszym SSD znajdzie się wtedy system oraz wykorzystywane aplikacje, natomiast na HDD przechowywane będą pliki o dużych rozmiarach. Warto jednak pamiętać, że zwiększanie pojemności kosztem innych parametrów, może okazać się przysłowiową "skórką za wyprawkę".


Chłodzenie


Niezwykle wysokie wymagania programów graficznych sprawiają, że dość częstym problemem jest przegrzewanie się komputera, co pociąga za sobą spadek jego wydajności. Dodatkowo, komfort pracy może obniżać przegrzana obudowa. Przy wyborze sprzętu dla grafika należy zatem zwrócić szczególną uwagę na to, jak laptop reaguje na wysokie temperatury.


System operacyjny


W przeważającej większości laptopów instalowany jest system operacyjny Windows 7 lub Windows 8. W przypadku marki Apple, na której często zdarza się pracować zawodowym grafikom, system operacyjny OS X, zoptymalizowany jest do podzespołów laptopa, dzięki czemu praca na nim jest wydajniejsza. W przypadku Linuxa problemem jest to, że istnieje stosunkowo niewiele programów graficznych dla tego systemu operacyjnego.


Podsumowanie


Najistotniejsze z punktu widzenia wykonywania pracy grafika są parametry matrycy oraz wielkość ekranu. Duże znaczenie ma też wydajność, którą warunkują procesor wraz z kartą graficzną i pamięcią operacyjną. Natomiast problemem, z którym boryka się wielu grafików jest niestety słaba wytrzymałość baterii. W większości modeli, przy wykonywaniu intensywnej pracy, można liczyć na pracę baterii przez nie więcej niż dwie godziny.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel