Najważniejsze cechy elektrycznej szczoteczki do zębów na przykładzie Oral-b Genius 1000 oraz Oral-b Pulsonic

Dzisiaj coraz trudniej znaleźć czas na dokładną higienę jamy ustnej. Zbyt rzadkie, niedokładne albo za krótkie mycie zębów ma swoje kosztowne konsekwencje. Jak wiadomo, znacznie lepiej (i taniej!) jest zapobiegać kłopotom, niż być zmuszonym do inwazyjnego leczenia. Stomatolodzy podkreślają, że profilaktyka jest ogromnie ważna, jeśli chcemy mieć zdrowe zęby. Aby wizyty u dentysty były jedynie profilaktyczne, trzeba zadbać o kilka elementów – odpowiednie nawyki, pastę, płyn, ale przede wszystkim - właściwie dobraną szczoteczkę do zębów. Coraz więcej osób przekonuje się do modeli elektrycznych, jednak w tej kategorii panuje bardzo duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o ceny produktów oraz ich charakterystykę. Jaka powinna być idealna szczoteczka elektryczna? Przedstawiamy najważniejsze cechy i wskazujemy produkty, które powinny spełnić potrzeby najbardziej wymagających.

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od tradycyjnej?

Przez wiele lat można było się obyć bez elektrycznych szczoteczek. W związku z tym rodzi się pytanie, czy nie jest to zbędny wydatek. Jednak fakty pokazują, że szczoteczka elektryczna ma ogromną przewagę nad innymi za sprawą zdecydowanie większej liczby wykonywanych ruchów. Ludzka dłoń nie jest w stanie tak szybko operować główką szczoteczki, co elektryczny silnik. Dzięki temu zdecydowanie dokładniej wyszczotkowane są nie tylko zęby, ale też język czy dziąsła. Szczoteczka elektryczna jest więc znacznie skuteczniejsza w usuwaniu płytki bakteryjnej. Nowe technologie stanowią też niezwykłe wsparcie dla rodziców, którzy chcą zachęcić do szczotkowania swoje dzieci. Pomijając już atrakcyjny wygląd urządzenia, łatwość obsługi i możliwość personalizowania za pomocą naklejek, nieocenioną pomocą są dedykowane aplikacje na smartfony, które potrafią zamienić codzienny obowiązek w świetną zabawę. Argumentów za elektryczną szczoteczką jest zatem całkiem sporo i co za tym idzie - koszt zakupu jest całkowicie uzasadniony.

Jak porusza się elektryczna szczoteczka do zębów?

Pod względem konstrukcji, wszystkie modele są do siebie podobne. W masywnej rączce umieszczony jest silnik, na szczycie obracająca się głowica z wymienną końcówką. W zestawie dostajemy też najczęściej podstawkę, która pełni funkcję ładowarki. A jednak ze względu na sposób działania, można już na wstępie podzielić te urządzenia na różne kategorie.

  • Szczoteczki oscylacyjne – w tych modelach główka z włosiem obraca się na przemian w prawo i w lewo. W tej kategorii znajduje się wiele prostych i tanich szczoteczek, które można kupić już od 30 zł.
  • Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne – oprócz obrotów w prawo i w lewo, wykonują także wibracyjne ruchy, przez co są znacznie dokładniejsze.
  • Szczoteczki pulsacyjne – ich znakiem rozpoznawczym jest ruch pulsacyjny, czyli taki, który dociska włosie szczoteczki do zębów. Najczęściej szczoteczki pulsacyjne wykonują też ruchy oscylacyjne i rotacyjne.
  • Szczoteczki soniczne – te szczoteczki różnią się kształtem główki. Ta nie jest okrągła, jak w innych modelach, tylko podłużna, jak w manualnej szczoteczce. Jej zadaniem jest wykonywanie ruchów wymiatających góra-dół. Włosie szczoteczki, dzięki emitowanym falom dźwiękowym, wpada w drgania, a ich energia przekazywana jest na płyn, który przepływa przez szczeliny międzyzębowe. Szczoteczki soniczne są także cenione ze względu na to, że są znacznie bezpieczniejsze dla delikatnych dziąseł.

Szczoteczka elektryczna – najważniejsze parametry

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, porównując ze sobą różne modele szczoteczek elektrycznych? Wymieniamy najważniejsze elementy, które decydują o tym, jak należy ocenić przydatność konkretnego urządzenia. 

  • Czas pracy akumulatora – im rzadziej będziemy musieli ładować swoją szczoteczkę, tym lepiej. Nie w każdej łazience mamy wygodny i stały dostęp do gniazdka sieciowego, Nie mówiąc już o wyjazdach do innych miejsc, gdzie najrozsądniej byłoby zachować miejsce w bagażu, nie biorąc ładowarki w ogóle. Dlatego pojemny akumulator jest ważny, podobnie jak czytelna sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa, wskazująca wyraźnie, że bateria wkrótce się rozładuje.
  • Tryby pracy – dobrze, jeśli szczoteczka potrafi dopasować rodzaj i tempo wykonywanych ruchów do konkretnych potrzeb. Mile widziana jest zawsze regulacja szybkości lub korzystanie z predefiniowanych ustawień przeznaczonych do różnych celów.
  • Dedykowana aplikacja – wbrew pozorom, prawidłowe szczotkowanie nie jest takie proste, jak się wydaje. Nie wystarczy myć zębów często, trzeba to jeszcze robić w odpowiedni sposób. Sama szczoteczka udziela wskazówek poprzez alarmy wibracyjne. W ten sposób dowiadujmy się, kiedy minęły zalecane 2 minuty szczotkowania oraz kiedy minęło 30 sekund na szczotkowanie jednej z 4 części jamy ustnej. Szczoteczka alarmuje też, gdy jest przyciskana zbyt mocno. Znacznie więcej dowiemy się jednak z aplikacji, która będzie prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat tego, jak dbać o zęby. A w wersji dla dzieci - przyjaznym miejscem, pełnym gier i zabaw zachęcających do szczotkowania.
  • Końcówki - im większa liczba wymiennych końcówek w pakiecie, tym mniej dodatkowych kosztów już na etapie intensywnej eksploatacji szczoteczki. Warto pamiętać o tym, że dzięki wymiennym końcówkom, z jednego urządzenia może korzystać więcej niż jedna osoba przy zachowaniu niezbędnych zasad higieny.

Jaką szczoteczkę wybrać – polecane modele

Wytypowaliśmy dwie szczoteczki, których zdecydowanie warto się przyjrzeć, jeśli planujemy mieć bardzo solidny sprzęt na lata.

To model, który ma aż 6 trybów pracy, w tym wybielanie oraz delikatne czyszczenie. Drugi z nich, będzie idealną propozycją dla osób, które nie miały jeszcze do czynienia ze szczoteczką elektryczną lub mają bardzo wrażliwe dziąsła. Dużą zaletą jest także pojemny akumulator, dzięki któremu można ładować szczoteczkę raz na 2 tygodnie. W zestawie ze szczoteczką otrzymujemy bardzo przydatne etui podróżne, 3 końcówki wraz z pojemnikiem do przechowywania oraz uchwyt na smartfon.

Szczoteczka soniczna ORAL-B Pulsonic SlimOne 4200

To model umożliwiający mycie w 3 trybach - Czyszczenie codzienne, Czyszczenie delikatne, Wybielanie. Oprócz poziomu naładowania baterii, sygnalizuje także to, jaka aktualnie funkcja została wybrana, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce. Podobnie jak model opisany powyżej, ma pojemną baterię, która wystarcza na 14 dni użytkowania, gdy myjemy zęby dwa razy dziennie. W porównaniu z innymi modelami, rączka szczoteczki jest bardzo lekka i smukła.

Elektryczna szczoteczka zdecydowanie ułatwia codzienne szczotkowanie i znacząco zmniejsza ryzyko chorób zębów oraz dziąseł. Dlatego inwestycja bardzo się opłaca, bo nawet najbardziej kosztowy model kosztuje sporo mniej niż kompleksowe leczenie u stomatologa!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel