Najważniejsze cechy telewizorów Samsung QLED

Rynek telewizorów tylko z pozoru wydaje się przewidywalny. Na pierwszy rzut oka, trendy wydają się bardzo wyraźne. Z każdym kolejnym rokiem zwiększają się przekątne ekranów oraz ich rozdzielczości, co ma odbicie w ofercie wszystkich wiodących producentów. 32 cale zamieniamy na 50 lub więcej, podobnie jak wcześniej telewizory plazmowe zostały szybko zastąpione przez LCD oraz LED. W związku z tym, że jako widzowie oczekujemy coraz lepszej jakości materiałów, standardem nie jest już Full HD, a 4K. To jednak ogromne uproszczenie, bo w ofercie na 2018 możemy znaleźć też wiele oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań. Przykłady nowoczesnych telewizorów, które wybijają się ponad przeciętność i wyznaczają nowe standardy prezentuje przede wszystkim marka Samsung. Wśród technologii na 2018 zwraca uwagę fakt, że producent nie idzie wyłącznie w kierunku poprawy technicznych parametrów, ale myśli też bardzo pragmatycznie o komforcie użytkowania i ergonomii. W artykule przedstawiamy najciekawsze rozwiązania, które pozytywnie zaskakują i być może przyjmą się w przyszłości na większą skalę.

One Invisible Connection – jeden przewód zamiast plątaniny kabli!

Telewizor to obecnie znacznie więcej niż samodzielne urządzenie dostarczające rozrywki. Coraz częściej jest centralnym elementem systemu różnych urządzeń, na który składa się na przykład konsola, odtwarzacz, kino domowe itd. Im więcej sprzętów, tym więcej problemów z gniazdami sieciowymi oraz dużą ilością kabli. Jest jednak na to konkretna odpowiedź. Telewizory QLED 2018 zostały wyposażone w jeden, praktycznie niewidoczny przewód One Invisible Connection, który zastępuje kabel zasilający oraz AV. Wszystkie dodatkowe urządzenia, takie jak konsole czy soundbary, podłączone są do modułu One Connect, zaś od telewizora wychodzi tylko jeden przewód, którego praktycznie nie widać. Dzięki temu, otoczenie telewizora jest naprawdę minimalistyczne, a wystające kable nie szpecą salonu. Standardowa długość wspomnianego przewodu to 5 metrów, niemniej jedna, w przypadku, gdy telewizor ma stać dalej od źródła zasilania, można też opcjonalnie użyć kabla 15-metrowego.

One Invisible Connection w telewizorach Samsung QLED 2018 rozwiązuje problem zbyt dużej ilości kabli prowadzącej do telewizora

Inteligentne sterowanie

Następna rzecz, która potrafi przeszkadzać, to zbyt duża liczba pilotów do sterowania różnymi urządzeniami. Próbuje się obejść ten problem, umożliwiając sterowanie telewizorem także za pomocą smartfona, komend głosowych albo gestów. Samsung idzie jednak o krok dalej, oferując prawdziwe uporządkowanie zarządzania różnymi urządzeniami. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest znakiem rozpoznawczym telewizorów Samsung, oraz designerski i wygodny pilot Smart Control, zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota. Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy wszystkie  aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i -gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem - wystarczy wybrać w smartfonie odpowiednią appkę, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie.

Pilot Smart Control w telewizorach Samsung QLED pozwala na sterowanie wieloma urządzeniami tylko jednym pilotem

Co robi telewizor, gdy jest wyłączony- tryb Ambient Mode

W sklepowej witrynie lub na wizualizacji, większość telewizorów prezentuje się bardzo ładnie, ale wyłącznie pod warunkiem, że są włączone. W rzeczywistości jednak nie oglądamy programów cały czas, więc w wielu sytuacjach, chociażby przy rodzinnym spotkaniu, będziemy mieli w swoim otoczeniu wyłączony odbiornik. Płaski, ciemny ekran nie prezentuje się zbyt okazale, a im jest większy, tym bardziej rzuca się w oczy. Z myślą o tym problemie zespół projektowy Samsung zaproponował zupełnie nowe rozwiązanie – tryb Ambient Mode. W stanie spoczynku, telewizor QLED może skutecznie wtopić się w tło – wyświetlając na ekranie motyw ściany, na której wisi, skutecznie zlewając się z otoczeniem, staje się jego częścią. Możemy sfotografować smartfonem ścianę wokół telewizora, a po przesłaniu zdjęć do urządzenia, specjalna aplikacja przygotuje obraz, który znajduje się za nim. Możemy też wykorzystać specjalnie przygotowane wizualizacje, zapisane domyślnie w oprogramowaniu telewizora. Nieaktywny ekran będziemy mogli zamienić także w osobiste centrum informacji, dzięki wyświetlaniu takich informacji, jak prognozy pogody, godzina, czy wiadomości. W trybie Ambient Mode telewizor zużywa tylko 40 procent mocy wykorzystywanej podczas normalnej pracy.

Obraz w nowych telewizorach Samsung

Zastosowanie rozdzielczości Ultra HD i technologii HDR to już obowiązujący standard, więc żeby wyróżnić się na tle konkurencji, trzeba pozytywnie zaskoczyć czymś więcej. Samsung stawia na Q-Engine, czyli rozwiązanie, które ogranicza lub całkowicie eliminuje szumy i drgania. W efekcie uzyskujemy lepszą jakość obrazu – w porównaniu z innymi dużymi wyświetlaczami – a dynamiczne sceny w filmach akcji czy rozgrywkach sportowych prezentują się bardziej realistycznie. Warto wspomnieć także o technologii pełnego podświetlenia - Direct Full Array, w telewizorach Q9F oraz Q8DN, które celem jest precyzyjne regulowanie jasności obrazu. Telewizor wykorzystuje pełną siatkę podświetleń LED, co zapewnia dokładne oświetlenie każdej części ekranu. To przekłada się na najwyższą jakość obrazu. Technologia Direct Full Array umożliwia przyciemnianie określonych obszarów ekranu telewizorów QLED TV Q9F oraz Q8DN przy jednoczesnym podświetlaniu innych, co zapewnia doskonały kontrast.

Telewizory Samsung QLED zamieniają się w dzieło sztuki dzięki trybowi Ambient Mode

powrót