Najważniejsze funkcje nowoczesnej zmywarki – przegląd na konkretnych przykładach

Zmywarka jest cennym domowym sprzymierzeńcem. Zarówno na co dzień, gdy szkoda czasu na zmywanie naczyń, jak również od święta, kiedy wizyta gości w domu kończy się często stertą brudnych naczyń w zlewie. Każdy, kto zamienił ręczne mycie na zmywarkę, z pewnością nie żałuje tej decyzji i za nic nie wyobraża sobie powrotu do wcześniejszego sposobu zmywania. Jednak od czasu, gdy zmywarki rozpowszechniły się w naszych domach, właściwym pytaniem nie jest czy, ale jaką kupić. W artykule podpowiadamy, jakie najważniejsze funkcje powinna mieć nowoczesna zmywarka, jeśli ma nam posłużyć przez lata i niezmiennie dawać powody do satysfakcji.


Opóźniony start


Nie ma to, jak swobodne zarządzanie sowim czasem. Jeśli zaplanujemy, że zmywarka ma pracować o określonej porze, to wcale nie oznacza, że w tym czasie koniecznie musimy być w domu. Wystarczy zaprogramować start urządzenia na konkretną godzinę. W zależności od modelu, opóźnienie może wynosić maksymalnie 12 lub nawet 24 godziny. To niezwykle przydatna funkcja, gdy naprawdę jesteśmy zabiegani lub chcemy oszczędzić, a posiadamy taką taryfę w której w wyznaczonych godzinach energia jest tańsza. Funkcja powszechnie występuje w wielu modelach, nawet tych niedrogich jak na przykład zmywarka AMICA ZWM 436WD.Program szybki


Zmywarka ma oszczędzić nasz czas. Ale mowa tutaj nie tylko o staniu nad zlewem, ale także oczekiwaniu na zakończenie pracy – chociażby po to, aby za chwilę załadować następną partię brudnych naczyń. Lekko zabrudzonych naczyń nie ma sensu myć przed godzinę lub dłużej, stąd dobrze, jeśli zmywarka posiada opcję skróconego programu, gdzie świeże zabrudzenia, usuwane są szybko i w niewysokiej temperaturze. Taka funkcję posiada na przykład zmywarka INDESIT DSR57T19CASEU.Program parowy


Każdy, kto miał okazję korzystać z oczyszczacza parowego, pewnie wie, jak skutecznie możemy być czyszczenie za pomocą pary. Okazuje się, że jest to możliwe także w zmywarce. Para wprawiona w odpowiedni ruch, może zdziałać naprawdę wiele. Przekonacie się o tym wybierając taki model jak HOOVER DYM 763X/S.


Sensory załadunku, stopnia zabrudzenia i twardości wody


Rolę człowieka przy zmywaniu, naprawdę można ograniczyć do minimum! Zmywarka może przecież pracować na podobnej zasadzie, co kuchenka mikrofalowa, która sama ocenia rodzaj potrawy i czas podgrzewania. W ten sam sposób, zmywarka ocenia wielkość wsadu, jak twardą mamy wodę i jak intensywne zabrudzenia są na powierzchni naczyń. Dzięki sensorom, mamy szansę na wybranie idealnego rozwiązania – nie będziemy zmywać za długo i tracić tym samym energii oraz wody, ani wyjmować z kosza niedomytych naczyń. Automatyka wagowa to specjalność Whirlpool, dlatego w pierwszej kolejności wypada wymienić zmywarkę tej firmy - WHIRLPOOL WFC 3C26 F X. Jednak podobne rozwiązania do „Szóstego Zmysłu” stosują także konkurenci.Zestaw zabezpieczeń


Podobnie, jak inne urządzenia pobierające wodę, zmywarka może narazić nas (a częściej naszych sąsiadów) na zalanie. Często jest także obiektem szczególnego zainteresowania dzieci, które chciałyby koniecznie odkryć, w jaki sposób działa. Standardem jest zastosowanie zabezpieczenia przed zalaniem. Domeną zmywarek Bosch jest elektroniczny system bezpieczeństwa AquaStop. Składa się z 2 elektrozaworów na wężu doprowadzającym wodę oraz zabezpieczeń we wnętrzu urządzenia. Patentowy wąż wyposażony jest dodatkowo w płaszcz ochronny. Pojawienie się wody wewnątrz komory, aktywuje czujnik przy kranie, który natychmiast zamyka jej dopływ, zapobiegając wyciekowi. Czujnik zamyka też dopływ wody po zasygnalizowaniu nieszczelności węża. Zmywarki Bosch z systemem AquaStop objęte są specjalną gwarancją bezpieczeństwa z klauzulą rekompensaty ewentualnych szkód. Podobne rozwiązania stosuje także Siemens.

Kupując zmywarkę, lepiej nie iść na zbędne kompromisy. To nie smartfon, który zazwyczaj wymienia się co dwa lata, tylko sprzęt, który w kuchni ma służyć przez długie lata. Z tego powodu należy zebrać listę dostępnych funkcji i szukać tylko takiego modelu, który spełnia oczekiwania w 100%.


Zobacz więcej

Ranking zmywarek do zabudowy 2020

Ranking zmywarek do zabudowy 2020

Już na etapie projektowania wnętrza trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką zmywarkę wybrać. Poznaj ranking najlepszych zmywarek do zabudowy w 2020 roku.
Ranking zmywarek do zabudowy

Ranking zmywarek do zabudowy

Stając przed wyborem nowej zmywarki do zabudowy warto przeczytać o kryteriach i poznać ranking najlepszych produktów w tej kategorii.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Biała płyta indukcyjna – tak czy nie?

Biała płyta indukcyjna – tak czy nie?

Producenci sprzętu AGD śledzą trendy wnętrzarskie stąd w ofercie produktowej znajdziemy wiele sprzętów do zabudowy w białym kolorze, m.in. płyty indukcyjne.
Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Zdarza Ci się wyciągnąć niedomyte naczynia i sztućce ze zmywarki? Przyczyn może być wiele i wcale nie musi oznaczać, że zmywarka jest zepsuta. Zastanawiasz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Okap podszafkowy  - jak wybrać?

Okap podszafkowy - jak wybrać?

Aktualnie coraz więcej klientów decyduje się na zakup okapów podszafkowych, bo są wydajne, idealnie wpisują się w wystrój każdej kuchni i są komfortowe w utrzymaniu czystości. Jak wybrać odpowiedni model?
Małe piekarniki – niestandardowe rozwiązania do małych kuchni

Małe piekarniki – niestandardowe rozwiązania do małych kuchni

Najlepszym rozwiązaniem do małej kuchni będzie piekarnik, który zajmuje mniej miejsca niż urządzenia standardowe. Który model wybrać? Sprawdź nasze propozycje.
Pralko-suszarka do 3000 zł – doradzamy, co wybrać

Pralko-suszarka do 3000 zł – doradzamy, co wybrać

Pralko-suszarki to pewnego rodzaju kompromis, który w wielu domach może się doskonale sprawdzić. Jak wybrać dla siebie odpowiedni model w rozsądnej cenie? Doradzamy w tym artykule. Jako maksymalny budżet na zakup takiego urządzenia przyjęliśmy 3000 zł, czyli taką kwotę, przy której trudno byłoby kupić oba odrębne urządzenia.
Jak oszczędnie gotować?

Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]