MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Nawilżacz, oczyszczacz czy urządzenie 2 w 1 – doradzamy jak zapewnić świeże powietrze w domu

W ostatnich latach, gdy zaczęliśmy częściej zwracać uwagę na jakość powietrza, zdecydowanie zwiększył się popyt na nawilżacze i oczyszczacze do użytku domowego. Większa świadomość w tej kwestii to oczywiście dobra wiadomość, niemniej jednak, warto być ostrożnym i wybierać urządzenia z rozwagą. Nawet kupując w dobrej wierze, można stracić pieniądze i nerwy, decydując się na to, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne. Jak rozsądnie zadbać o powietrze w swoim otoczeniu? Doradzamy w tym artykule.


Do czego jest potrzebny nawilżacz powietrza?


Zadaniem nawilżacza jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić mniej więcej 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której czujemy się najlepiej, to 40-60%. Czynnikiem wpływającym w największym stopniu na wilgotność jest temperatura. Wraz ze wzrostem temperatury, zmniejsza się wilgotność. Z tego powodu, zazwyczaj najniższy poziom wilgotności notuje się w zimie, gdy grzeją kaloryfery. Gdy powietrze robi się zbyt suche, odczuwamy dyskomfort oraz zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych objawów takich jak infekcje, przyspieszenie procesu starzenia się skóry, stany zapalne, atopia, problemy z zatokami i spadek koncentracji.


Czy nawilżacz powierza jest potrzebny w każdym pomieszczeniu?


Jak wspomnieliśmy wyżej, zbyt suche powietrze może powodować u człowieka różne dolegliwości. Wpływa także źle na stan domowych roślin oraz mebli i innych sprzętów wykonanych z drewna. Nie jest jednak powiedziane, że wilgotność trzeba podnosić za wszelką cenę. Gdy zawartość wody w powietrzu jest zbyt duża, tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i pleśni. W takiej sytuacji, zamiast dalej nawilżać, powinniśmy zrobić coś odwrotnego i szukać raczej osuszacza.

Jak więc ocenić czy naprawdę potrzebujemy nawilżania, czy nie? Można oczywiście podjąć się subiektywnej oceny – gdy powietrzne jest zbyt suche, da się to wyczuć, oceniając jakość oddychania czy jakość snu, która w takich warunkach po prostu się pogarsza. Niemniej jednak, najlepiej jest korzystać z obiektywnych danych i profesjonalnych urządzeń pomiarowych.  Za badanie wilgotności powietrza odpowiada higrometr. Można kupić go jako osobne urządzenie, ale są także stacje pogodowe wyposażone w higrometr, które oprócz temperatury, mierzą właśnie wilgotność. A najbardziej wygodna opcja to nawilżacz z wbudowanym higrometrem, który sam ocenia poziom wilgotności i przestaje pracować, gdy osiągnie odpowiedni pułap. 


Nawilżacz powietrza – czym się różni od oczyszczacza?


Czy nawilżanie powietrza wpływa na jego jakość?


Wiemy już, jak ważna jest wilgotność powietrza i jak może wpływać na zdrowie oraz samopoczucie. A jak to się ma do zanieczyszczeń w powietrzu? Można tu zauważyć pewien związek, bo suche powietrze sprawia, że cząsteczki kurzu, brudu, pyłu łatwiej unoszą się w powietrzu, więc zdecydowanie łatwiej mogą dostać się do nosa albo do ust. Jeśli jednak zależy nam bardziej na pozbyciu się zanieczyszczeń, odpowiednim produktem będzie oczyszczacz. 


Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?


Oczyszczacz ma za zadanie zatrzymanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pyłki, kurz, zarodniki pleśni, roztocza, bakterie, pyły. Filtry zatrzymują wszelkie niepożądane elementy sprawiając, że nie dostają się one do dróg oddechowych. Posiadanie takiego urządzenia jest niezbędne, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie we własnym domu. Maska antysmogowa nie wystarczy, bo wiele zanieczyszczeń wpuszczamy do środka podczas wietrzenia albo nawet wnosimy je na ubraniu. Im dokładniejszy jest oczyszczacz i bardziej wydajny, tym wyższa jest jego cena. Przykładowo, oczyszczacz z funkcją wentylatora DYSON Pure Cool Link usuwa 99,95% dowolnych cząsteczek o wielkości do 0,1 mikrona.

Myśląc o efektywnym oczyszczaniu należy zwracać uwagę na efektywność sprzętu i wielkość pomieszczeń. Może się okazać, że w wielu domach zakup jednego taniego oczyszczacza nie załatwi sprawy, bo ze względu na metraż trzeba będzie używać dwóch albo nawet trzech urządzeń!Nawilżacz i oczyszczacz – na co zwrócić uwagę, zanim kupisz?


  • Cena – myśląc o zakupach, trzeba ocenić realnie potrzeby oraz możliwości finansowe. Nawilżacz powietrza to urządzenie zdecydowanie tańsze od oczyszczacza i mniej skomplikowane. Już za 100 zł możemy liczyć na spory wybór. Wybierając bardziej zaawansowany model, taki jak nawilżacz METROX ME-1567, można liczyć także na dodatkowe funkcje, jak jonizacja powietrza czy aromaterapia. Oczyszczacze to zaawansowany sprzęt – bardziej kosztowny w dniu zakupu, ale również podczas eksploatacji z powodu konieczności wymiany filtrów.


  • Głośność – o ile nawilżacze generujące delikatną mgiełkę potrafią pracować naprawdę dyskretnie, tak w przypadku oczyszczaczy, cicha praca nie zawsze jest ich mocną stroną. Praca wentylatorów musi generować hałas, co może sprawiać kłopot, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na używanie takiego sprzętu w sypialni.  


  • Gabaryty – nawilżacze, zwłaszcza te do mniejszych pomieszczeń, to często bardzo kompaktowe urządzenia. Oczyszczacz powietrza potrafi być naprawdę duży. Często taki sprzęt nie zmieści się na szafce czy na parapecie i trzeba wygospodarować dla niego dodatkową przestrzeń na podłodze. Między innymi ze względu na oszczędność miejsca, można pomyśleć o uniwersalnym rozwiązaniu, czyli dwóch funkcjach w jednym urządzeniu.  


Nawilżacz z oczyszczaczem – jak to działa?


Sprzęt łączący dwie funkcje jest pewnym kompromisem, jak chociażby pralko-suszarka w niejednej łazience. W tej grupie urządzeń także występują duże różnice w kwestii ceny i realnych możliwości.

Na początku warto wymienić urządzania, w których filtrem jest woda przepuszczana przez wielopłytkowe walce. To nawilżacz VENTA LW-15 oraz nawilżacz VENTA LW-45. Ich wspólne cechy to podobny wygląd i sposób działania, różna zaś jest wielkość i, co za tym idzie, zasięg działania. Mniejsza Venta nawilża na powierzchni do 20 metrów kwadratowych i oczyszczania najwyżej 10 metrów. Bardziej zaawansowana wersja starczy na całe mieszkanie – zasięg oczyszczania to 40 metrów, a nawilżania - ponad 70. Poza tym, oba urządzenia różni moc oraz liczba prędkości – odpowiednio 2 albo 3.

Warto też wymienić oczyszczacz z nawilżaczem powietrza SHARP UA-HD40E-L. Ten model jest bardzo dokładny, bo za oczyszczanie odpowiada system aż 3 filtrów – wstępny, węglowy oraz filtr HEPA. Praca odbywa się w ramach różnych trybów, A za automatyczne uruchomienia urządzenia w odpowiednim momencie odpowiada system czujników – kurzu, brzydkiego zapachu i jakości powietrza. Co można wymienić po stronie wad? Oprócz ceny (ponad 1200 zł) trzeba zwrócić uwagę na duży hałas (do 47 dB) oraz wymiary i wagę (prawie 8 kg).


Nawilżacz z oczyszczaczem powietrza


Podsumowując – zachowanie odpowiedniej jakości powietrza nie jest prostą sprawą, a urządzenia do tego przeznaczone trzeba dobierać z wyczuciem. Przed zakupem i uruchomieniem nawilżacza, na pewno warto się przekonać, jaki jest faktycznie poziom wilgotności. Oczyszczać powietrze zdecydowanie trzeba. Są jednak grupy ryzyka, o które trzeba zadbać w pierwszej kolejności – alergicy oraz małe dzieci. Gdy takie osoby znajdują się w domu, skuteczna filtracja powietrza jest niezbędna. Łączenie funkcji nawilżania i oczyszczania w jednym urządzeniu to pewien kompromis – mniejsze wydatki i oszczędność przestrzeni to niewątpliwa korzyść, ale po stronie wad trzeba wymienić głośną pracę i często mniejszą efektywność.


Przeczytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki do łazienki? Ranking wybranych modeli

Jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki do łazienki? Ranking wybranych modeli

Jeśli myślisz o zakupie nowego sprzętu, który zapewni wyższą temperaturę w pomieszczeniu, zobacz koniecznie nasz ranking grzejników. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.
Klimatyzatory przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać?

Klimatyzatory przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać?

Ranking klimatyzatorów  na 2020 rok powinien pomóc w wybraniu odpowiedniego sprzętu do swojego domu lub małego biura. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając takiego urządzenia i polecamy konkretne klimatyzatory przenośne.
Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2020 rok. Jaki wentylator wybrać?

Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2020 rok. Jaki wentylator wybrać?

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.
Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Wyjaśniamy, jak działa osuszacz powietrza

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Wyjaśniamy, jak działa osuszacz powietrza

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w domu wcale nie jest prostą sprawą. Co warto wiedzieć o osuszaniu powietrza w mieszkaniu? Zobacz praktyczne wskazówki. 
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne bardzo przydają się w wielu mieszkaniach i domach. Stanowią nieocenioną pomoc w ogrzaniu pomieszczeń przede wszystkim tam, gdzie nie funkcjonuje centralne ogrzewanie. Jaki model wybrać? Podpowiadamy w tym poradniku. 
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]