Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza – co wybrać? A może 2w1?

Zastanawiasz się, co kupić do domu – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza? W ostatnich latach, gdy zaczęliśmy częściej zwracać uwagę na jakość powietrza, zdecydowanie zwiększył się popyt na nawilżacze i oczyszczacze do użytku domowego. Większa świadomość w tej kwestii to oczywiście dobra wiadomość, niemniej jednak warto być ostrożnym i wybierać urządzenia z rozwagą. Nawet kupując w dobrej wierze, można stracić pieniądze i nerwy, decydując się na to, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne. Jak rozsądnie zadbać o powietrze w swoim otoczeniu? Wybrać oczyszczacz czy nawilżacz powietrza? Doradzamy w tym artykule.


Do czego jest potrzebny nawilżacz powietrza?


Zadaniem nawilżacza jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić mniej więcej 30–65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której czujemy się najlepiej, to 40–60%. Czynnikiem wpływającym w największym stopniu na wilgotność jest temperatura. Wraz z jej wzrostem zmniejsza się wilgotność. Z tego powodu zazwyczaj najniższy poziom wilgotności notuje się w zimie, gdy grzeją kaloryfery. Gdy powietrze robi się zbyt suche, odczuwamy dyskomfort oraz zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych objawów, takich jak infekcje, przyspieszenie procesu starzenia się skóry, stany zapalne, atopia, problemy z zatokami i spadek koncentracji.


Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?


Czy nawilżacz powierza jest potrzebny w każdym pomieszczeniu?


Jak wspomnieliśmy wyżej, zbyt suche powietrze może powodować u człowieka różne dolegliwości. Wpływa także źle na stan domowych roślin oraz mebli i innych sprzętów wykonanych z drewna. Nie jest jednak powiedziane, że wilgotność trzeba podnosić za wszelką cenę. Gdy zawartość wody w powietrzu jest zbyt duża, tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i pleśni. W takiej sytuacji zamiast dalej nawilżać, powinniśmy zrobić coś odwrotnego i szukać raczej osuszacza. A zatem myśląc o tym, czy bardziej przyda się nawilżacz, czy oczyszczacz, należy mieć świadomość, że w wielu domach i mieszkaniach to pierwsze urządzenie może być całkowicie zbędne.


Jak więc ocenić, czy naprawdę potrzebujemy nawilżania, czy nie? Można oczywiście podjąć się subiektywnej oceny – gdy powietrzne jest zbyt suche, da się to wyczuć, oceniając jakość oddychania czy jakość snu, która w takich warunkach po prostu się pogarsza. Niemniej jednak najlepiej jest korzystać z obiektywnych danych i profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Za badanie wilgotności powietrza odpowiada higrometr. Można kupić go jako osobne urządzenie, ale są także stacje pogodowe wyposażone w higrometr, które oprócz temperatury mierzą właśnie wilgotność. A najbardziej wygodna opcja to nawilżacz z wbudowanym higrometrem, który sam ocenia poziom wilgotności i przestaje pracować, gdy osiągnie odpowiedni pułap.Jaki nawilżacz powietrza polecamy?


Nawilżacz powietrza PHILIPS Seria 2000 HU4801/01

To sprzęt odpowiedni do pomieszczeń o powierzchni do 25 m2. Automatycznie wyłącza się, gdy w zbiorniku zabraknie wody. Ma dwie prędkości pracy i generuje hałas nie większy niż 26 dB.


Nawilżacz STADLER FORM Oskar Czarny

Ten nawilżacz, charakteryzujący się nowoczesnym, minimalistycznym designem, może być ozdobą niejednego pomieszczenia. Pracuje efektywnie na powierzchni do 50 m2. Ma dwa antybakteryjne filtry, wbudowany higrostat i bardzo pojemny zbiornik mieszczący 3,5 litra wody. Co więcej, ten model wykorzystuje także jony srebra, które ograniczają rozwój drobnoustrojów.


Nawilżacz HB UH2080DS

To bardzo wydajny sprzęt z dużym zbiornikiem na wodę (ponad 5 litrów). Zapewnia dużą wydajność nawilżania przy niewielkim zużyciu energii. Regulacja mocy możliwa jest aż na 7 poziomach. Elektroniczny higrostat umożliwia wybranie optymalnej wartości wilgotności, która ma być osiągnięta. Można także ustawić konkretny czas działania, korzystając z timera. Urządzeniem można sterować za pomocą pilota. Dodatkową funkcją jest jonizacja.


Nawilżacz DYSON AM10

To urządzenie wykorzystujące nawilżanie ultradźwiękowe. Futurystyczny wygląd łączy się z efektywnym działaniem. Konstrukcja bez łopatek sprawia, że jest łatwy w czyszczeniu i potrafi równomiernie rozprowadzać nawilżone powietrze po całym, pomieszczeniu. W zbiorniku mieszczą się 3 litry wody.


Po więcej polecanych modeli zajrzyj do naszego rankingu nawilżaczy powietrza.


Czy nawilżanie powietrza wpływa na jego jakość?


Wiemy już, jak ważna jest wilgotność powietrza i jak może wpływać na zdrowie oraz samopoczucie. A jak to się ma do zanieczyszczeń w powietrzu? Można tu zauważyć pewien związek, bo suche powietrze sprawia, że cząsteczki kurzu, brudu, pyłu łatwiej unoszą się w powietrzu, więc zdecydowanie łatwiej mogą dostać się do nosa albo do ust. Jeśli jednak zależy nam bardziej na pozbyciu się zanieczyszczeń, odpowiednim produktem będzie oczyszczacz.Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?


Oczyszczacz ma za zadanie zatrzymanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pyłki, kurz, zarodniki pleśni, roztocza, bakterie, pyły. Filtry zatrzymują wszelkie niepożądane elementy sprawiając, że nie dostają się one do dróg oddechowych. Posiadanie takiego urządzenia jest niezbędne, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie we własnym domu. Maska antysmogowa nie wystarczy, bo wiele zanieczyszczeń wpuszczamy do środka podczas wietrzenia albo nawet wnosimy je na ubraniu. Im dokładniejszy jest oczyszczacz i bardziej wydajny, tym wyższa jest jego cena.


Myśląc o efektywnym oczyszczaniu, należy zwracać uwagę na efektywność sprzętu i wielkość pomieszczeń. Może się okazać, że w wielu domach zakup jednego taniego oczyszczacza nie załatwi sprawy, bo ze względu na metraż trzeba będzie używać dwóch albo nawet trzech urządzeń!


Jaki domowy oczyszczacz powietrza polecamy?


Oczyszczacz powietrza SAMSUNG AX60R5080WD/EU

To zaawansowany sprzęt, wyposażony w filtr wstępny, filtr węglowy oraz filtry Hepa. Skutecznie działa na powierzchni do 60 m2. Ma czujnik gazu, jakości powietrza oraz kurzu. Ten oczyszczacz jest także cichy i bardzo łatwy w obsłudze za sprawą aplikacji SmartThings.


Oczyszczacz powietrza SAMSUNG AX40R3030WM/EU

To mniejszy wariant urządzenia Samsunga, który można kupić za niecały 1000 zł. Bardzo dobrze sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach – efektywnie oczyszcza obszar do 40 m2.


Oczyszczacz powietrza PHILIPS Dual Scan AC3858/50 z aplikacją na telefon

Następny model kompatybilny ze specjalną aplikacją na smartfon. Filtruje powietrze w dużych pomieszczeniach – do 73 m2. Co więcej, działa naprawdę bardzo szybko. Na wyczyszczenie powietrza w 20-metrowym pokoju potrzebuje tylko 5 minut! Zastosowany w tym urządzeniu filtr 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki 100 razy mniejsze niż standardowy filtr HEPA. Sprzęt ma pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny.


Oczyszczacz powietrza XIAOMI Mi Air Purifier Pro H

Bardzo atrakcyjna cenowo propozycja od znanego chińskiego producenta smartfonów. Ten oczyszczacz działa efektywnie na powierzchni do 70 m2. Działa w trybie automatycznym, trybie nocnym i trybie uśpienia. Analizuje w czasie rzeczywistym temperaturę, wilgotność powietrza, natężenie światła i wyczuwa cząstki PM 2,5.


Oczyszczacz z funkcją wentylatora DYSON Pure Cool Link TP02

To ciekawe rozwiązania pozwala nie tylko oczyszczać, ale także chłodzić w upalne dni. Ma wbudowane czujniki jakości powietrza i brzydkich zapachów. Wychwytuje z powietrza zanieczyszczenia i alergeny o wielkości do 0,1 mikrona. Siłę nawiewu można regulować na 10 poziomach.


Po więcej polecanych modeli zajrzyj do naszego rankingu oczyszczaczy powietrza.Nawilżacz i oczyszczacz – na co zwrócić uwagę, zanim kupisz?


  • Cena – myśląc o zakupach, trzeba ocenić realnie potrzeby oraz możliwości finansowe. Nawilżacz powietrza to urządzenie zdecydowanie tańsze od oczyszczacza i mniej skomplikowane. Już za 100 zł możemy liczyć na spory wybór. Wybierając bardziej zaawansowany model, można liczyć także na dodatkowe funkcje, jak jonizacja powietrza czy aromaterapia. Oczyszczacze to zaawansowany sprzęt – bardziej kosztowny w dniu zakupu, ale również podczas eksploatacji z powodu konieczności wymiany filtrów.


  • Głośność – o ile nawilżacze generujące delikatną mgiełkę potrafią pracować naprawdę dyskretnie, tak w przypadku oczyszczaczy cicha praca nie zawsze jest ich mocną stroną. Praca wentylatorów musi generować hałas, co może sprawiać kłopot, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na używanie takiego sprzętu w sypialni.


  • Gabaryty – nawilżacze, zwłaszcza te do mniejszych pomieszczeń, to często bardzo kompaktowe urządzenia. Oczyszczacz powietrza potrafi być naprawdę duży. Często taki sprzęt nie zmieści się na szafce czy na parapecie i trzeba wygospodarować dla niego dodatkową przestrzeń na podłodze. Między innymi ze względu na oszczędność miejsca można pomyśleć o uniwersalnym rozwiązaniu, czyli dwóch funkcjach w jednym urządzeniu.


Nawilżacz z oczyszczaczem – jak to działa?


Jeśli nie chcemy wybierać – nawilżacz czy oczyszczacz powietrza – jest także kompleksowe rozwiązanie. Sprzęt łączący dwie funkcje jest pewnym kompromisem, jak chociażby pralko-suszarka w niejednej łazience. W tej grupie urządzeń także występują duże różnice w kwestii ceny i realnych możliwości.


Na początku warto wymienić urządzenia, w których filtrem jest woda przepuszczana przez wielopłytkowe walce. To na przykład nawilżacz VENTA LW-15. Venta nawilża na powierzchni do 20 metrów kwadratowych i oczyszczania najwyżej 10 metrów. Bardziej zaawansowana wersja (VENTA LW-45) starczy na całe mieszkanie – zasięg oczyszczania to 40 metrów, a nawilżania – ponad 70. Poza tym oba urządzenia różni moc oraz liczba prędkości – odpowiednio 2 albo 3.


Warto też wymienić oczyszczacz z nawilżaczem powietrza SHARP UA-HD40E-L. Ten model jest bardzo dokładny, bo za oczyszczanie odpowiada system aż 3 filtrów – wstępny, węglowy oraz filtr HEPA. Praca odbywa się w ramach różnych trybów, A za automatyczne uruchomienia urządzenia w odpowiednim momencie odpowiada system czujników – kurzu, brzydkiego zapachu i jakości powietrza. Co można wymienić po stronie wad? Oprócz ceny (ponad 1500 zł) trzeba zwrócić uwagę na duży hałas (do 47 dB) oraz wymiary i wagę (prawie 8 kg).


Dla szukających oczyszczacza z nawilżaczem polecamy także następujące modele:
Podsumowując – zachowanie odpowiedniej jakości powietrza nie jest prostą sprawą, a urządzenia do tego przeznaczone, nawilżacz i oczyszczacz, trzeba dobierać z wyczuciem. Przed zakupem i uruchomieniem nawilżacza na pewno warto się przekonać, jaki jest faktycznie poziom wilgotności. Oczyszczać powietrze zdecydowanie trzeba. Są jednak grupy ryzyka, o które trzeba zadbać w pierwszej kolejności – alergicy oraz małe dzieci. Gdy takie osoby znajdują się w domu, skuteczna filtracja powietrza jest niezbędna. Łączenie funkcji nawilżania i oczyszczania w jednym urządzeniu to pewien kompromis – mniejsze wydatki i oszczędność przestrzeni to niewątpliwa korzyść, ale po stronie wad trzeba wymienić głośną pracę i często mniejszą efektywność.


Przeczytaj więcej

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Sprawdź dlaczego. 
Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021

Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021

Chcesz kupić cyrkulator powietrza? Ranking produktów na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru.
Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze – cyrkulator czy wentylator? Jeśli szukasz sposobu na najbardziej upalne dni, to nasz poradnik na pewno Ci się przyda!
Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.
Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator?

Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2021. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator?

Ranking klimatyzatorów  na 2020 rok powinien pomóc w wybraniu odpowiedniego sprzętu do swojego domu lub małego biura. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając takiego urządzenia i polecamy konkretne klimatyzatory przenośne.
Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać?

Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać?

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.
Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu?

Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu?

Jeśli nie wiesz, jak działa osuszacz powietrza i jaki wybrać, przeczytaj poniższy tekst!
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne - jaki model warto wybrać?

Grzejniki elektryczne bardzo przydają się w wielu mieszkaniach i domach. Stanowią nieocenioną pomoc w ogrzaniu pomieszczeń przede wszystkim tam, gdzie nie funkcjonuje centralne ogrzewanie. Jaki model wybrać? Podpowiadamy w tym poradniku. 
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

powrót