Nawilżacz powietrza – dlaczego warto mieć i jak wybrać?

Niska temperaturą zimą nie jest jedynym, jaki możemy napotkać w swoim mieszkaniu. Równie ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest również wilgotność powietrza. A tak się składa, że skutkiem ubocznym działania wielu urządzeń grzewczych jest właśnie wysuszanie powietrza w swoim otoczeniu. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Jeśli nie mamy specjalistycznego urządzenia, które może ją zmierzyć (stacja pogodowa albo higrometr), bardzo możliwe, że zauważymy zbyt małą wilgotność patrząc po potencjalnych objawach. Przy zbyt suchym powietrzu nasza skóra może być przesuszona, pojawiają się problemy z zatokami, odczuwamy pieczenie oczu lub w nocy mamy wrażenie „ciężkości” powietrza. Żeby poradzić sobie z tym problemem, należy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Jak działają takie urządzenia i co brać pod uwagę przy wyborze? Zobacz krótki poradnik.


Jakie są rodzaje nawilżaczy?


Najprostszym rozwiązaniem są nawilżacze parowe. Woda znajdująca się w zbiorniku nawilżacza jest podgrzewana do wysokiej temperatury, a powstała w ten sposób para zostaje wydmuchiwana do pomieszczenia. Zaletą jest na pewno fakt, że wysoka temperatura zabija zarodniki grzybów i bakterie. Warto jednak zauważyć, że taki nawilżacz zużywa dużo energii elektrycznej oraz podnosi temperaturę w pomieszczeniu, co nie zawsze jest pożądane, zwłaszcza jeśli mamy inne urządzenia grzewcze o znacznie większej efektywności.

Alternatywą są nawilżacze ewaporacyjne. Po uruchomieniu, urządzenie pochłania powietrze z pokoju, które jest nawilżane, a następnie wypuszczone w postaci chłodnej mgiełki. Ze względu na to, że nie występuje tu podgrzewanie, takie modele potrzebują znacznie mniej mocy, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Największą wadą jest natomiast fakt, że działają stosunkowo głośno.

Trzecia opcja to nawilżacze ultradźwiękowe, w których cząsteczki wody rozbijane są z pomocą ultradźwięków. Wydmuchiwana mgiełka jest widoczna i przeważnie dość chłodna.


Wielkość zbiornika i efektywność pracy


Im większy nawilżacz powietrza, tym skuteczniej może pracować w dużym pomieszczeniu. Urządzenia i największych gabarytach używane są na przykład w biurach, te najmniejsze sprawdzą się w kawalarce lub jednym dużym pokoju – na przykład w salonie. Zazwyczaj w specyfikacji podawana jest maksymalna wielkość pokoju, w jakim nawilżacz może skutecznie pracować. Wartość jest wyrażona w metrach kwadratowych. Druga ważna rzecz to zapisana w litrach wielkość zbiornika na wodę. Im mniejszy, tym częściej trzeba go uzupełniać. Przykładowo, nawilżacz HB UH2010DWS ze zbiornikiem o pojemności 5 litrów bez uzupełniania wody może pracować przez 14 godzin. Gdy woda się skończy, urządzenie automatycznie się wyłącza.


Higrostat i inne udogodnienia


Jak napisaliśmy wcześniej, za pomocą higrostatu można sprawdzić dokładnie poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jednak pomiar nie jest jedyną funkcją. Można go użyć także do ustawienia pożądanego poziomu wilgoci. Technologia Philips NanoCloud w nawilżaczu 2000 HU4813/10 nawilża powietrze w domach, biurach i innych pomieszczeniach, utrzymując nawilżenie na stałym, rekomendowanym poziomie od 40 do 60%.Na tym jednak nie koniec, bo nowoczesne urządzenia oferują znacznie więcej udogodnień. Przydatną opcją jest na przykład możliwość ustawienia pracy nawilżacza w określonych godzinach. Tym sposobem, nie trzeba pamiętać o włączeniu i wyłączeniu urządzenia o konkretnej godzinie, ponieważ dzieje się to automatycznie. Dużym atutem jest też możliwość płynnego regulowania tempa i intensywności pracy. We wspomnianym nawilżaczu HB, mamy na przykład 6 prędkości i 3 stopnie nawilżania do wyboru. Kolejna przydatna funkcja to jonizacja. Wytwarzanie jonów ujemnych, podobnie jak w suszarce czy lokówce, może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie. Dzięki nim bakterie oraz drobnoustroje opadają na ziemię, zamiast unosić się w powietrzu i przedostawać się do układu oddechowego. 


Zastosowane filtry


Dodatkową korzyścią, oprócz nawilżania powietrza, jest także filtracja. Nawilżacze mogą być wyposażone w różne typy filtrów, które pełnią odmienne funkcje. Dla alergików z pewnością największą korzyścią będzie zastosowanie filtrów HEPA. Palacze docenią natomiast filtr węglowy, który w pewnym stopniu neutralizuje szkodliwe substancje z otoczenia, a także usuwa nieprzyjemny zapach papierosowego dymu. Kolejna opcja to filtr ceramiczny, który oczyszcza i zmiękcza wodę oraz usuwa kamień.

Nawilżacz powietrza to urządzenie przydatne niemal w każdym domu oraz większości biur. Zainwestowanie w nawilżacz kwoty od 150 do 500 zł może znacząco poprawić komfort i samopoczucie na co dzień. A to bardzo ważne, szczególnie, jeśli w pomieszczeniu spędzamy większość dnia, a tak właśnie dzieje się wtedy, gdy jesienna lub zimowa nieprzyjemna aura wcale nie zachęca do długich spacerów.


powrót