Nawilżacze. Czy warto w nie inwestować?

Nawilżacze różnią się zasadami działania oraz budową. Wyróżniamy:

  • nawilżacze ultradźwiękowe – mają przetwornik wytwarzający ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody i zwiększają wilgotność powietrza;
  • nawilżacze parowe – czyli tzw. nawilżacze z mgiełką, to jedne z najpopularniejszych urządzeń na rynku. Mogą wytwarzać chłodną lub ciepłą mgiełkę lub łączyć oba te rozwiązania;
  • nawilżacze hybrydowe – to połączenie modeli ultradźwiękowych i parowych. Ich cechą charakterystyczną jest zmienny pobór mocy w zależności od tego, w jakim trybie pracuje urządzenie;
  • nawilżaczooczyszczacze – to rozwiązanie kompleksowe. Urządzenia z tej grupy nie tylko oczyszczają, ale też dodatkowo nawilżają powietrze, bardzo często wykorzystując system emitowania jonów.


Dlaczego nawilżamy?


Przede wszystkim dla zdrowia. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 40 – 60 proc. W trakcie sezonu grzewczego spada ona poniżej właściwego poziomu, co niekorzystanie wpływa na nasze samopoczucie, a w konsekwencji i na zdrowie. Przez zbyt suche powietrze jesteśmy bardziej podatni na infekcje gardła czy przeziębienie, gorzej śpimy i czujemy się bardziej zmęczeni. Odpowiednie nawilżenie jest szczególnie ważne również tam, gdzie są małe dzieci, które wymagają specjalnego traktowania. Oprócz „domowych” sposobów zwiększania wilgotności powietrza można zastosować właśnie nawilżacze, pozwalające szybko przywrócić prawidłowy poziom wilgotności. A oferta tych urządzeń jest naprawdę duża.


Co z parametrami?


W wypadku nawilżaczy trzeba zwracać uwagę na ich moc oraz pojemność zbiornika na wodę. To właśnie od tych parametrów zależy wydajność konkretnego urządzenia. A z tym bywa różnie. Średnio z ich pomocą można zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniach mających powierzchnię 15 – 40 m² przy mocy np. 10 – 30 W i pojemności ok. 1,7 – 3,5 l. Na rynku dostępne są także produkty przeznaczone do większych powierzchni, np. 60 m², jednak ich moc to 120 – 150 W i więcej, więc można śmiało stwierdzić, że są to produkty już półprofesjonalne.


Co jest w cenie?


Przede wszystkim rozwiązania. Dużą zaletą nawilżaczy jest możliwość regulacji poziomu wilgotności, która może być płynna lub skokowa i mieć od kilku do kilkunastu stopni. W większości produktów stosuje się czujniki mierzące poziom wilgotności, tzw. higrostaty. To właśnie one odpowiadają za stałą kontrolę wilgotności powietrza i w razie potrzeby uruchamiają (zbyt mała wilgotność) bądź wyłączają (za duża wilgotność) urządzenie. Użytkownik ustawia właściwe parametry, a o to, by zostały one zachowane, dba już sam nawilżacz. Praktycznym ułatwieniem jest także wskaźnik poziomu wody. Oczywiście większość modeli ma wskaźniki informujące o minimalnej i maksymalnej ilości wody oraz lampki kontrolne, uruchamiające się, gdy jej poziom jest zbyt niski. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażane są w specjalne zabezpieczenia blokujące uruchomienie nawilżacza bez odpowiedniej ilości wody. Obowiązkowym elementem są także filtry oczyszczające powietrze i zmiękczające wodę. Zwłaszcza te ostatnie mają duże znaczenie dla kondycji urządzenia. Im twardsza woda, tym większe ryzyko osadzania się kamienia, co powoduje konieczność częstszej wymiany filtra. Ciekawym rozwiązaniem są modele z jonowym wkładem filtrującym, który ma na celu dodatkowe oczyszczanie powietrza.


Jeśli regulacja, to jaka?


Regulacja poziomu wilgotności to najważniejsze rozwiązanie stosowane w tych urządzeniach. Oprócz standardowego trybu pracy niektóre modele mają programy oszczędzania energii. W razie uruchomienia trybu nocnego lub eko nawilżacz pracuje np. z przygaszonym wyświetlaczem. Z praktycznego punktu widzenia liczy się także możliwość regulacji kierunku nawilżaniaoraz czasu pracy. To dzięki temu drugiemu rozwiązaniu można ustawić czas pracy nawilżacza np. w zakresie od 1 do 9 godzin – po upływie określonego czasu urządzenie zostanie automatycznie wyłączone. Szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę także na rodzaj sterowania. Oprócz klasycznych pokręteł można znaleźć urządzenia, które sterowane są za pomocą pilota. Coraz częściej producenci sięgają także po wyświetlacze LED oraz podświetlenie zarówno panelu sterowania, jak i zbiornika na wodę. Ciekawą propozycją są modele wyposażone w zasobniki na olejki eteryczne (dyspenser zapachów), umożliwiające skorzystanie z aromaterapii lub pozwalające na korzystanie z funkcji inhalatora.

powrót