Nie daj się zaskoczyć. Doradzamy, jak wybrać dobrą stację pogodową

Pogoda w naszym klimacie potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. W związku z tym, telewizyjna prognoza pogody potrafi się szybko zdezaktualizować, zwłaszcza jeśli mowa o tej długoterminowej. Z natury rzeczy, informacje o pogodzie potrafią być też nieprecyzyjne. W końcu, gdy podawana jest pogoda czy szansa na opady, informacja dotyczy najczęściej całego miasta, natomiast w różnych dzielnicach sytuacja może być zupełnie inna. Najlepiej więc polegać na własnych urządzeniach pomiarowych, które podają najbardziej rzetelne informacje. Sam termometr za oknem to za mało, bo temperatura odczuwalna może być inna, poza tym dzięki nowoczesnym stacjom pogodowym można zmierzyć wiele innych parametrów, jak ciśnienie czy wilgotność powietrza. Jaką stację pogodową warto kupić, aby nie dać się zaskoczyć złej pogodzie? Doradzamy w tym artykule.

Co potrafi stacja pogodowa?

Skąd właściwie stacja pogodowa czerpie informacje, które przekazuje użytkownikom? W zależności od modelu, możliwe są różne metody odbierania danych. Podstawą może być sygnał radiowy, pomiary ze zintegrowanym czujnikiem, sygnały ze specjalistycznych obserwatoriów oraz instytutów badawczych kontrolujących aktualne dane klimatyczne. Najnowocześniejsze stacje mają też łączność Wi-Fi i umożliwiają odczyt informacji o pogodzie w smartfonie dzięki dedykowanej aplikacji. Oprócz pomiaru i przewidywania trendów pogodowych, stacje potrafią także prognozować pogodę na najbliższych kilka dni. Warto zwrócić uwagę na to, że stacja pogodowa pokazuje nam informacje zarówno o parametrach na zewnątrz, jak również wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu, możemy w odpowiedni sposób dopasować moc grzania czy wilgotność powietrza, korzystając w razie potrzeby z nawilżacza albo osuszacza. W końcu odpowiednia temperatura i wilgotność w środku ma wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Stacje pogodowe mają też dodatkowe funkcje, takie jak zegar, kalendarz czy budzik.

Zanim kupisz – najważniejsze parametry stacji pogodowej

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, jakie informacje ma wyświetlać stacja pogodowa. Oczywiście, im więcej szczegółowych danych - tym lepiej, niemniej jednak, wpływa to także na cenę urządzenia. Więc jeśli nie mamy dużych wymagań i wystarczą podstawowe wskaźniki (temperatura, wilgotność ciśnienie), nie warto płacić więcej za coś, czego nie potrzebujemy. Bardziej zaawansowane stacje, oprócz zwykłej temperatury, podadzą nam także temperaturę odczuwalną, prędkość i kierunek wiatru, a nawet informacje o promieniowaniu UV, które pozwolą odpowiednio się przed nim chronić. Istotna jest także dokładność. Najlepsze stacje nie mogą pomylić się o więcej niż 0,5 stopnia Celsjusza. 

Druga kwestia, czyli w jaki sposób te dane są prezentowane. W tym miejscu trudno wskazać jednoznacznie lepsze i gorsze rozwiązania, ponieważ w dużym stopniu jest to subiektywne, podobnie jak w przypadku czytelności informacji wyświetlanych przez nawigację samochodową. Jeśli stacja pogodowa ma dobrze spełniać swoje zadania, powinien wystarczyć jeden rzut oka, żeby sprawnie odczytać z niej wszystkie interesujące nas elementy. To rzecz gustu, czy preferujemy wyświetlanie tylko liczby, czy raczej posługiwanie się symbolami. Indywidualną kwestią jest także wielkość wyświetlacza. Im osoba starsza, tym należy wybierać większy, ale poza tym trudno doszukać się innych uniwersalnych zasad.

Oprócz zobaczenia i ewentualnie zapisania tego, o czym poinformowała nas stacja pogodowa, istotny jest fakt, czy z tymi danymi możemy coś dalej zrobić. Niektóre stacje dzięki łączności z komputerami i smartfonami umożliwiają zapisywanie wielu informacji i wyciągnie wniosków na podstawie tych historycznych danych.

Dobrze jest zwrócić uwagę na zasilanie. Podstawą działania zdecydowanej większości stacji są baterie, niemniej ich liczba niezbędna do prawidłowego działania urządzenia może się różnić, podobnie jak czas, jaki stacja może funkcjonować z nowymi bateriami. Jest także opcja dla miłośników ekologicznego stylu życia. Niektóre stacje do działania potrzebują jedynie energii słonecznej albo wody!

Wybrane modele stacji pogodowych

Poniżej wymieniamy kilka wybranych modeli, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających, a przy tym są dostępne w przystępnych cenach. Jaka stacja pogodowa na pewno się sprawdzi? Oto przegląd najlepszych modeli.

To stacja pogodowa na baterie składająca się ze stacji bazowej i czujnika zewnętrznego o zasięgu do 30 metrów. Na kolorowym wyświetlaczu pokazują się wszystkie potrzebne informacje, w tym stan naładowania bazy oraz czujnika na zewnątrz. Oprócz pomiaru temperatury i wilgotności, pokazuje także fazy księżyca. Wszystkie informacje pokazywane są za pomocą prostych symboli na kolorowym wyświetlaczu. Dzięki temu, że jest podświetlany, bez problemu zobaczymy wszystkie odczyty również w nocy. Temperatura zewnętrzna mierzona jest w zakresie od -60 do +40 stopni Celsjusza. 

To model w podobnej cenie i parametrach do poprzedniego. Zaletą jest na pewno możliwość zamontowania na ścianie oraz większy zasięg. W przypadku tego urządzenia, odległość między bazą a czujnikiem może wynosić do 60 metrów. Pewnym mankamentem może być natomiast niewielki zakres niskich temperatur, w jakich stacja pracuje prawidłowo. Graniczna wartość to 20 stopni poniżej zera, a przy naszej szerokości geograficznej zdarzają się przecież niższe temperatury - chociaż ostatnie zimy spokojnie zmieściłyby się na skali tej stacji. 

To kolejna stacja z kolorowym wyświetlaczem. przekazująca informacje dzięki systemowi prostych graficznych symboli. Od wcześniej wymienionych odróżnia się przede wszystkim tym, że posiada funkcję prognozowania, a także możliwość zapamiętywania najwyższych i najniższych pomiarów. Stacja pogodowa Oregon ma także alarm mrozu, który przestrzega przed temperaturą poniżej zera.


Niespodziewany atak zimy, rzęsisty deszcz w dniu, który wydawał się słoneczny i ciepły, nagłe ocieplenie mimo mroźnego poranka – to tylko niektóre z sytuacji, które potrafią nas całkowicie zaskoczyć. Dysponując stacją pogodową, mamy pogodę pod kontrolą, dzięki czemu zawsze będziemy mogli się odpowiednio ubrać, a także zweryfikować swoje plany tak, by były dostosowane do warunków zewnętrznych. Korzyści z posiadania stacji pogodowej są więc oczywiste, warto zatem sięgnąć po takim sprzęt zamiast patrzyć tylko na termometr i polegać na prognozach.

Stacja pogodowa przyda się każdemu, kto często planuje wypady na działkę, lubi podróżować (zwłaszcza po górach!) albo ma problem z dobraniem odpowiedniego ubioru na co dzień. Sprawdzi się doskonale także w bardziej odludnych regionach, gdzie nie zawsze dociera sygnał 3G i możliwy jest odbiór informacji pogodowych z internetu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline'