Nie tylko selfie stick – przegląd akcesoriów do smartfona, które możesz zabrać na wakacje

Coraz trudniej wyobrazić sobie wakacyjny wyjazd bez smartfona. Telefon pełni funkcję odtwarzacza muzycznego, nawigacji, aparatu fotograficznego, latarki. Oprócz samego smartfona, który zawsze jest w kieszeni lub torebce, warto wziąć ze sobą zestaw kilku przydatnych akcesoriów. Co najlepiej sprawdzi się w podróży? Zobaczcie krótki przegląd naszych propozycji!


Ładowanie smartfona


Co z tego, że mamy w ręku nowoczesne i funkcjonalne urządzenie, skoro brak energii sprawia, że nie możemy z niego korzystać? Szybko rozładowujące się akumulatory to obecnie jedna z największych bolączek posiadaczy urządzeń mobilnych. Ogromne możliwości i słabe baterie, nienadążające za rozwojem innych podzespołów, to nasza codzienność. Można jednak temu zaradzić!

Szczególnie szybko smartfony rozładowują się właśnie w drodze, kiedy z nudów intensywnie z nich korzystamy. Zawsze można przedłużyć żywotność telefonu i móc korzystać z niego dłużej, jeśli mamy powerbank. Powerbanki różnią się od siebie pojemnością. Może to być zarówno 5000, jak i 10 000 mAh, czyli o wiele więcej niż nasz smartfon ma w standardzie. Ciekawą opcją są także powerbanki, które umożliwiają podłączenie nie jednego, a dwóch urządzeń jednocześnie. W ten sposób, możemy ładować dwa smartfony albo na przykład smartfon i tablet. Kupując powerbank, należy zwrócić uwagę na wyjścia. Najczęściej dostępne są standardowe USB i i micro USB.Jeśli korzystamy ze smartfona jako nawigacji, podróżując własnym autem, nie ma lepszego rozwiązania niż ładowarka samochodowa. Trzymając smartfon podłączony cały czas, możemy liczyć na 100% energii, nawet gdy korzystamy z wymagającej i prądożernej aplikacji Google Maps.

Dużą wygodę i w domu i w innym miejscu, gdzie spędzamy urlop, daje też ładowarka indukcyjna do smartfona. Takie rozwiązanie pozwala ładować urządzenie bez konieczności trzymania na kablu, a to sprawia, że możemy swobodnie korzystać ze smartfona. Próba używania smartfona podłączonego do zwykłej ładowarki sieciowej to gorszy pomysł, bo manipulując telefonem, możemy zniszczyć gniazdo ładowania, a to wiąże się z kosztowną naprawą!


Ochrona smartfona


Wakacyjny wyjazd to często poważny test dla wytrzymałości smartfona. Nic dziwnego, skoro spędzamy urlop nie siedząc na kanapie w domu, a przechadzając się po plaży, chodząc po górach czy jeżdżąc na rowerze. Oczywiście, najlepiej mieć smartfon o wzmocnionej konstrukcji - odporny na wodę, pył, wstrząsy. Jednak połączenie tych właściwości z wysoką wydajnością to coś, czym mogą pochwalić się tylko najbardziej kosztowne modele smartfonów. Nie każdego stać na flagowca i nie każdy ma potrzebę, żeby go posiadać. Na szczęście telefon możemy zabezpieczyć przed mechanicznymi uszkodzeniami także za pomocą dodatkowych akcesoriów. Jeśli smartfon nie posiada ochronnego szkła, to lepiej zabezpieczyć go na własną rękę – wystarczy nakleić szkło ochronne albo umieścić urządzenie w odpowiednim etui. Etui na smartfona nie tylko złagodzi ewentualny upadek z wysokości, ale pozwoli również uniknąć wszelkiego rodzaju zarysowań, szczególnie gdy w jednej kieszeni ze smartfonem nosimy na przykład klucze.

Koszt akcesoriów ochronnych do smartfona to ułamek wartości urządzenia, a pozwala oszczędzić niemałe pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na naprawdę lub - co gorsza - wymianę sprzętu w przypadku jakiegoś niefortunnego zdarzenia. Warto zatem zachować odpowiednie środki ostrożności, aby potem nie żałować. A wakacje naprawdę obfitują w rozmaite sytuacje, w których losy smartfona są naprawdę ostatnią rzeczą o jakiej myślimy.


Akcesoria do podróży samochodem


Własne auto to wciąż popularny środek transportu dla wielu wyjeżdżających. Nic dziwnego, cenimy sobie w końcu wygodę i elastyczność. No i w wiele miejsc nie sposób dojechać inaczej niż autem – czy to swoim, czy wynajmowanym na miejscu. Będąc w długiej drodze, musimy pamiętać  o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, zakazie prowadzenia rozmów z telefonem przy uchu. Rozsądnym rozwiązaniem dla tych, którzy dużo dzwonią lub odbierają wiele połączeń będzie słuchawka Bluetooth. W zależności od konkretnego modelu, ze słuchawką wpiętą w ucho będziemy mogli bezpiecznie prowadzić rozmowy telefonicznie przez czas od 7 nawet do 11 godzin. Lepsze i droższe słuchawki pozwolą także skuteczniej wyeliminować wszelkiego rodzaju szumy, wyciszyć otoczenie i wyraźniej słyszeć rozmówcę, niezależnie od tego, jak daleko się znajduje.W samochodzie przydają się także wszelkiego rodzaju uchwyty na smartfona. A to szczególnie ważne w sytuacji, gdy ten pełni rolę nawigacji samochodowej. Najlepiej na długo przed wyjazdem zastanowić się, czy uchwyt ma się znajdować na szybie, czy na desce rozdzielczej i w jakim dokładnie miejscu, tak aby nie ograniczać widoczności, a jednocześnie zapewniać komfort i kierowcy i pasażerom.

Oprócz słabych akumulatorów, w smartfonach coraz bardziej zaczyna nam przeszkadzać ograniczona pamięć telefonu. Każda kolejna aktualizacja zabiera coraz więcej miejsca, nie mówiąc już o muzyce, video i zdjęciach. Im wyższej jakości materiały nagrywamy czy fotografujemy, tym szybciej pamięć się zapełni. Szczególnie boleśnie mogą odczuć to te osoby, które mają przyjemność tworzyć materiały w najwyższej możliwej rozdzielczości, czyli 4K Ultra HD. Całe szczęście, że większość smartfonów umożliwia rozszerzenie fabrycznej pamięci o dodatkową kartę SD. To nieoceniona pomoc, która pozwoli zachować wspomnienia na zawsze i uniknąć kasowania zdjęć. A to zawsze jest trudne, szczególnie, gy fotografie darzymy wyjątkowym sentymentem, bo dokumentują ważne chwile w życiu.Karty micro sd najczęściej mają pojemność między 16 a 64 GB. Można też spotkać karty o znacznie większej pojemności, np. 256 GB, te jednak są znacznie droższe. Standardem jest używanie kart SD w aparatach cyfrowych, ale trzeba przyznać, że coraz chętniej sięgają po nie także posiadacze smartfonów. Dodatkowa pamięć na dodatkowe zdjęcia z podróży to naprawdę idealne rozwiązanie. Tym bardziej, jeśli możemy to osiągnąć niewielkim kosztem.


Wirtualna rzeczywistość w wersji na smartfona


Technologia VR rozwija się naprawdę bardzo dynamicznie. Zeby korzystać z tych niedostępnych dotąd przeżyć, wystarczy mieć odpowiedniego smartfona i gogle VR. Na rynku jest już teraz wiele alternatywnych rozwiązań oferowanych przez różnych producentów. Udanym zakupem będzie na pewno zestaw Samsung Gear VR2 SM. Gogle są naprawdę bardzo wygodne i - przede wszystkim - lekkie. Zaletą jest także łatwość obsługi. W prosty sposób możemy nawigować między różnymi aplikacjami i grami na Gear VR. Wystarczy, przesunąć palcem po panelu sterowania lub użyć przycisku „wstecz”, by wrócić do poprzedniego menu.

Chociaż myśląc o technologii VR mamy przed oczyma głównie gry, to przecież dopiero pierwsze ich zastosowanie. Mając gogle Samsunga, można także obejrzeć zdjęcia i filmy wykonane przez  smartfon Galaxy i kamerę Gear 360. Galeria Samsung umożliwi nawet włączenie ich w formacie 3D – także z napisami czy dźwiękiem przestrzennym. Jeśli do tej pory nie mieliśmy czasu na poznawanie tajników VR, urlop to idealny czas na takie eksperymenty!

Jak wiadomo, smartfon potrafi być niezwykle przydatny. Strach pomysleć, jak sobie radziliśmy, nie mając go pod ręką. I jak to robili nasi rodzice! Kiedy jednak sięgniemy po dodatkowe akcesoria, jest jeszcze lepiej. W końcu większość wad i ograniczeń można łatwo wyeliminować. Słaba bateria, niewielka pamięć wewnętrzna albo brak ochronnej szybki to są drobne mankamenty, które bardzo szybko można wyeliminować.

Wiadomo, że to prawdopodobnie kijek do selfie będzie najczęściej w użyciu, szczególnie gdy będziemy chcieli zrobić naprawdę wyjątkowe ujęcia. Warto jednak pamiętać także o innych akcesoriach i zabierać je ze sobą chociaż na wszelki wypadek. Nigdy nie wiadomo, co się przyda, a przezorny powinien być zawsze ubezpieczony i gotowy na różne zdarzenia.


powrót