Niezbędnik fotografa – przegląd przydatnych akcesoriów do aparatu cyfrowego

Chociaż wciąż rośnie liczba zdjęć wykonywanych smartfonami, a fotografia mobilna dynamicznie się rozwija, to rynek aparatów cyfrowych także nie ma powodów do narzekań. Użytkownicy cyfrówek wciąż dostrzegają wiele zalet tych urządzeń, które sprawiają, że te stoją na uprzywilejowanej pozycji względem telefonów. Jedną z nich jest ogromny wybór dodatkowych akcesoriów, które pozwalają urozmaicić fotografowanie albo po prostu ułatwić życie. Z jednej strony - to dodatkowe możliwości, z drugiej oczywiście dodatkowe koszty po stronie zapalonego fotografa. Dobrze mieć świadomość, że inwestowanie w swoją pasję najprawdopodobniej nie skończy się na zakupie samego aparatu. W tym artykule znajdziecie kompleksowy przegląd akcesoriów do aparatów fotograficznych.


Ładowanie aparatu cyfrowego

Pod względem żywotności baterii aparaty cyfrowe zdecydowanie przewyższają smartfony. I nie chodzi tutaj o jakieś nadzwyczajne pojemności akumulatorów, tylko niewielkie zużycie energii aparatu cyfrowego w zestawieniu z uniwersalnym smartfonem. Telefon ma wyższą rozdzielczość wyświetlacza, silny procesor i pamięć operacyjną oraz szereg rozmaitych funkcji internetowych, z których śmiało korzystamy rozładowując baterię, aby później nie móc zrobić zdjęć. Cyfrówka nie ma takiego problemu, bo najczęściej włączmy aparat żeby zrobić zdjęcie i wyłączamy chwilę po jego wykonaniu – żadnych dodatkowych obciążeń. A mimo to w którymś momencie może się pojawić potrzeba zainwestowania w dodatkową moc. Na przykład, jeśli wybieramy się w podróż w jakieś odludne rejony i nie ma możliwości regularnego ładowana albo standardowy akumulator po prostu się zepsuje. Jeśli chcemy być przygotowani na taką ewentualność, czas kupić akumulator dedykowany do konkretnego modelu aparatu. Oprócz baterii do standardowych aparatów, na rynku znajdziemy także akumulator do kamerek GoPro oraz wybranych dronów.


Wiele aparatów cyfrowych korzysta z wymiennych akumulatorków. Możemy używać ich wielokrotnie odzyskując moc podczas ładowania. Dlatego często ładowarka fotograficzna do akumulatorów będzie ulubionym sprzymierzeńcem amatora zdjęć. Wiele ładowarek to modele uniwersalne, chociaż są także takie, które są dedykowane konkretnemu modelowi aparatu. Warto zwrócić uwagę na czas, jakiego potrzebują do pełnego naładowania. Niektóre będą się ładować przez całą noc, inne nie więcej niż 3 godziny.


Karty pamięci do cyfrówki

Wbudowana pamięć aparatu jest znikoma, więc podstawowym nośnikiem do zapisywania zdjęć jest karta pamięci, podobnie jak w smartfonie. W pierwszej kolejności patrzy się na pojemność karty i słusznie, bo ta jest kluczowa. Im większa pojemność, tym więcej zapiszemy zdjęć lub filmów. Biorąc pod uwagę, że robimy zdjęcia coraz lepszej jakości, które będą zajmować na dyskach coraz więcej miejsca, myśląc o przyszłości, należy kupić możliwie najbardziej pojemną kartę. 64 GB to w tej chwili już nie jest wiele, zwłaszcza, gdy robimy naprawdę dużo zdjęć, więc najlepiej wybierać kartę o pojemności 128 GB lub większą.

Warto pamiętać, że często skupiając się na pojemności, zapomina się o innych parametrach. Oprócz pojemności niezwykle ważna jest także szybkość zapisywania danych. Czasem producent posługuje się specyfikacji klasą prędkości zawierającą się w przedziale od 2 do 10, a czasem podaje po prostu liczbę MB/s – na przykład 48, 50 albo nawet 120 MB/s. 


Statyw

To element niezbędny w każdym studio fotograficznym. Przyda się w tych wszystkich sytuacjach, kiedy wykonywanie fotografii z ręki może się nie sprawdzić. A takich będzie tym więcej, im cięższy jest aparat. Korzystając ze statywu, wykonamy między innymi bardzo dobre zdjęcia przedmiotów, zdjęcia portretowe czy grupowe zdjęcie za pomocą samowyzwalacza. Statywy fotograficzne różnią się przede wszystkim wysokością. Zazwyczaj, im wyższy statyw, tym stabilniejsza musi być konstrukcja – stąd większa waga i gabaryty zestawu. Ciekawym rozwiązaniem są malutkie statywy o wysokości około 20 centymetrów. Z jednej strony, zapewniają stabilność, z drugiej zajmują mało miejsca i ważą niewiele ponad 100 gramów. Atrakcyjna jest także cena – przykładowo, statyw HAMA Mini HA-04009 kosztuje mniej niż 40 zł. Warto jednak zaznaczyć, że takie statywy nie utrzymają dużego i ciężkiego aparatu. Właśnie dlatego oprócz wysokości należy także patrzyć na maksymalną wagę aparatu przymocowanego do statywu. Maksymalne obciążenie to zazwyczaj między 2 a 4 kg, chociaż są i takie które spokojnie utrzymają 10 kg.Co z samą jakością materiału, z którego wykonany jest statyw? Najbardziej odporne i najkosztowniejsze są statywy aluminiowe albo wykonane z tytanu. Zakup takiego modelu to dobry pomysł, jeśli będziemy używać statywu często, nie tylko w pomieszczeniu, ale także na świeżym powietrzu, gdzie będziemy nieraz zmagać się z wiatrem. Do użytku wewnętrznego dla większości początkujących fotografów wystarczą statywy z plastiku.


Obudowy i folie ochronne

Ci, którzy zdecydują się na fotografowanie w bardziej ekstremalnych warunkach, nie mają łatwego życia. W sytuacji, gdy chwila nieuwagi może zniweczyć starannie przygotowywany plener fotograficzny czy nawet cały wyjazd, nie mówiąc już o zniszczeniu kosztownego sprzętu, lepiej nie liczyć na szczęście. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci folii ochronnej, a dla nurkujących - specjalna obudowa podwodna, to dobry pomysł, bo przy niewielkim koszcie mamy pewność, że aparatowi nic nie grozi. Trzeba pamiętać o tym, że większość cyfrówek, a nawet specjalnych kamer sportowych, jak Go Pro to wciąż urządzenia dość delikatne i narażone na uszkodzenia.

Jak wybrać odpowiednią obudowę? Na pewno należy zwrócić uwagę na właściwe dopasowane do swojego modelu aparatu. Bardzo trudno o modele uniwersalne, a próba używania obudowy do innego aparatu może się źle skończyć. W dalszej kolejności wracamy uwagę na wszelkie parametry – na przykład głębokość, do jakiej możemy się bezpiecznie zanurzyć. Oprócz tego, bardzo istotne jest do jakich funkcji będziemy mieli dostęp, gdy aparat będzie zamknięty w obudowie. Obudowa wodoodporna GOPRO AADIV-001 Super Suit HERO 5 Black posiada przyciski do zmiany trybów kamery, kontrolę Wi-Fi oraz możliwość jej włączania i wyłączania. Oczywiście, im więcej funkcji możemy obsłużyć w obudowie, tym lepiej.

Jeśli chcemy za pomocą swojego aparatu lub kamerki przygotować relację prosto z miejsca akcji, przydadzą się także rozmaite uchwyty i inne elementy mocujące sprzęt gdzie indziej niż na standardowym statywie. Mając odpowiednie akcesoria, przymocujemy urządzenie na głowie, na klatce piersiowej, na plecaku albo na kierownicy rowerowej.


Torby i plecaki na akcesoria fotograficzne

Jeśli korzystamy z prostej cyfrówki, którą robimy zdjęcia, korzystając z trybu automatycznego, pewnie wystarczy nam po prostu odrobina miejsca w kieszeni i będziemy mieli sprzęt pod ręką, analogicznie, jak każdy smartfon. To jednak rzadka sytuacja. Bo kiedy na dobre zainteresujemy się fotografią, okaże się, że oprócz samego aparatu trzeba będzie dźwigać dodatkowe obiektywy, osłony, zestaw kart pamięci, statyw i jeszcze kilka innych rzeczy. Krótko mówiąc - z aparatu i akcesoriów do niego zrobi się drugi bagaż. A skoro już występuje konieczność spakowania wszystkich elementów razem, to najlepiej mieć specjalny plecak albo torbę, który pozwoli wszystko uporządkować. Co jest lepsze dla fotografa – plecak czy torba? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo oba rozwiązania mają swoje mocne strony. Torby fotograficzne z pewnością zapewniają łatwiejszy dostęp do zawartości. Jeśli chodzi o plecak dla fotografa - jest odwrotnie. Z plecakiem dużo łatwiej jest pokonywać większe dystanse, jednak szybkie sięgnięcie po to akcesoria, które w danej chwili są potrzebne, wymaga trochę więcej czasu. Plecaki to zazwyczaj produkty bardzo dobre jakości, nie tylko wykonane z dobrych materiałów, ale również dodatkowo zabezpieczone przed trudnymi warunkami pogodowymi – deszczem, piaskiem czy kurzem. W przypadku toreb występuje dużo większe zróżnicowanie, jeśli chodzi o ceny i rozmiary. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Tutaj nieodzowne będzie zapoznanie się z konkretnym modelem torby lub plecaka i przeczytanie, jaką ma pojemność i co dokładnie się w nim mieści. Jeszcze lepiej, gdy pójdziemy do stacjonarnego sklepu i po prostu przymierzymy swój aparat do wybranej torby czy plecaka i zobaczymy czy wszystko się mieści i jest łatwo dostępne.