Niezbędnik rowerzysty – jakie akcesoria warto mieć, żeby jeździć komfortowo i bezpiecznie

W sezonie letnim możemy dostrzec znacznie więcej rowerzystów niż wcześniej. W końcu tylko ułamek zapaleńców korzysta z dwóch kół przez cały rok, a znacząca większość decyduje się na wycieczki rowerowe tylko wtedy, gdy jest ciepło, a dzień jest długi. Niezależnie od tego, czy jeździmy na wycieczki weekendami, poruszamy się w ten sposób do pracy, czy traktujemy jako cotygodniowy trening, warto jeździć odpowiedzialnie i bezpiecznie. Wbrew pozorom, nie wystarczy po prostu wsiąść na rower i jechać tam, gdzie chcemy. Tacy okazjonalni rowerzyści bez wyobraźni mogą okazać się prawdziwą zmorą na drogach podobnie, jak niedzielni kierowcy. Jak jeździć świadomie i rozsądnie? Trzeba się odpowiednio przygotować. W tym artykule przedstawiamy listę najbardziej przydatnych akcesoriów.

Kamizelka odblaskowa dla rowerzysty

Kodeks drogowy określa obowiązkowe wyposażenie roweru w postaci lamp z przodu i z tyłu, nie określa natomiast wyposażenia rowerzysty. To oznacza, że formalnie nie ma obowiązku korzystania z kamizelek odblaskowych. Czy to znaczy, że nie są potrzebne? Przeciwnie! Kamizelka znacząco zwiększa bezpieczeństwo osoby jadącej na rowerze, zwłaszcza po zmroku, przy gorszym oświetleniu – chociażby poza miastem. To, czy należy w danej sytuacji włożyć kamizelkę, czy nie, jest decyzją rowerzysty. Warto jednak mieć ją zawsze przy sobie, wybierając się na przejażdżkę. Być może nie planujemy pierwotnie powrotu do domu wieczorem, a w międzyczasie zmienią nam się plany – w takiej sytuacji kamizelka zawsze powinna być pod ręką! Dobrze oznakowany rowerzysta jest widoczny ze znacznie większej odległości, co zmniejsza ryzyko kolizji. A jak wiadomo, przy zderzeniu z autem, nawet przy niewielkiej prędkości, rower nie ma żadnych szans.

Sakwa rowerowa

Chociaż część rowerzystów często jeździ z plecakami, to najwygodniejszym sposobem na przewożenie różnych przedmiotów jest umieszczenie ich w specjalnej sakwie. Pojemnik umieszczany pod ramą w żaden sposób nie ogranicza ruchów i nie przeszkadza, a wewnątrz, w zależności od wielkości torby, możemy umieścić pewną ilość przydatnych rzeczy – choćby wspomnianą wcześniej kamizelkę.

Licznik rowerowy

Przebyty dystans, średnia i maksymalna prędkość, czas jednego okrążenia – to wszystko informacje, które dostarczy nam każda aplikacja rowerowa. Rzecz w tym, że wcale nie musimy używać smartfona do uzyskania tych danych, skoro wystarczy prosty licznik rowerowy za kilkadziesiąt złotych. W ten sposób nie używamy telefonu bez potrzeby, a urządzenie informuje nas wyłącznie o ważnych parametrach, a nie o wiadomościach, mailach i nieodebranych połączeniach podczas jazdy. Licznik to także dobra propozycja dla dziecka – niech wie, że nie wszystko musi się dziać na urządzeniu mobilnym.

Niezależenie od tego, gdzie się wybieramy jadąc rowerem, najczęściej wyprawa skończy się postojem i potrzebą zaparkowania roweru. Aby mieć pewność, że nasz pojazd wciąż będzie na miejscu, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią blokadę. Za pomocą blokady, przymocujemy rower do stojaka, ale również do kaloryfera czy do płotu. Zapinkę najlepiej mieć zawsze ze sobą, w końcu nie wiadomo, kiedy się przyda.

Akcesoria rowerowe generują oczywiście dodatkowe koszty dla użytkownika, niemniej  jednak, wpływają znacząco na wygodę i bezpieczeństwo, więc lepiej na nich nie oszczędzać. Tym bardziej, że nie jest to sprzęt, który szybko się zużywa.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel