Nintendo Switch Lite – wszystko, co warto wiedzieć po premierze

Nowa wersja konsoli Nintendo jest mniejsza, lżejsza i bardziej poręczna od Nintendo Switch. Ma nieco mniejszy ekran i bardzo dobrą baterię, zapewniającą satysfakcjonujący czas pracy. Pozbawiono ją jednak charakterystycznych Joy-Conów oraz możliwości podłączenia do telewizora. Krótko mówiąc, zamiast hybrydowej konsoli do grania w domu i poza domem, także z przyjaciółmi, dostajemy uproszczony produkt do samodzielnej zabawy, niczym GameBoy albo Nintendo 3Ds. To dobrze czy źle? Zależy, czego konkretnie oczekujemy po przenośnej konsoli do gier. Jeśli chcecie wyrobić sobie zdanie na ten temat, zapraszamy do przeczytania naszej recenzji.


Nintendo Switch Lite – nowa konsola czy nowa wersja? 


Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nowe Nintendo wyznacza kierunek zmian, czy raczej jest alternatywą dla urządzenia już obecnego na rynku. Wydaje się, że zdecydowanie to drugie. Pomysł z wielofunkcyjnymi kontrolerami oraz możliwością podłączenia mobilnej konsoli do telewizora został bardzo dobrze odebrany i sprawił, że wielu użytkowników tradycyjnych konsol, zaczęło przychylniej patrzeć w kierunku Nintendo. Nie ma więc mowy, by producent zrezygnował z tego kierunku całkowicie. Nintendo Switch Lite to po prostu alternatywna wersja urządzenia dla tych, którzy mają nieco innego potrzeby.

 

Nintendo Switch Lite


Specyfikacja Nintendo Switch Lite


Najmłodsza konsola ze stajni Nintendo ma mniejsze wymiary od zwykłego Switcha. Waży 275 gramów i jest dostępna w 3 wyrazistych kolorach – żółtym, szarym i turkusowym. Za grafikę odpowiada autorskie rozwiązanie Nvidia Tegra. Łączność zapewnia Bluetooth 4.1, NFC oraz USB typu C. Wyświetlacz LCD ma 5,5 cala i rozdzielczość 1280x720 pikseli. Akumulator ma pojemność  3570 mAh, co ma wystarczyć na 7 godzin nieprzerwanej zabawy.

Z wyglądu, Nintendo Switch Lite naturalnie przypomina swój pierwowzór, ale nieco pomniejszony. Wnikliwi obserwatorzy szybko jednak dostrzegą różnicę. Chociaż układ przycisków i ich umiejscowienie wydaje się podobne, nie jest identyczne. Patrząc na lewo od ekranu, zobaczymy, że cztery przyciski kierunkowe na dole zastąpiono tradycyjnym krzyżakiem – to rozwiązanie znane i lubiane w innych, starszych konsolach Nintendo.

Brak Joy-Conów ma tutaj konsekwencje - wpływa bowiem na grywalność. Nie użyjemy tu wielu sztuczek i patentów, znanych z gier skrojonych pod specyficzne sterowanie w standardowym Nintendo Switch. Nie będzie już wymachiwania Joy-Conami, w Pokemnon! Let's Go czy charakterystycznego pojedynkowania się w ARMS.


Dla kogo Nintendo Switch Lite?


Raczej nie dla osób, które mają już zwykłe Nintendo Switch. Zakup sprzętu o tych samych możliwościach, ale bez Joy-Conów i podłączania do telewizora, zupełnie mija się z celem. Potencjalnym odbiorą tego urządzenia będą ci, który szukają po prostu mobilnego grania, ale bez dodatkowych fajerwerków i w rozsądnej cenie. Propozycja na pewno może przypaść do gustu dawnym użytkownikom PlayStation Vita oraz Nintendo 3Ds. Budżetowy Switch może także skusić tych, którzy grają na tabletach i smartfonach, a za 999 zł dostaną sprzęt ze świetnymi grami i intuicyjnym sterowaniem, dużo lepiej dopasowanym do konkretnych potrzeb i wyzwań, jakie stawiają gry video.

Tani Switch skusi także wszystkich, dla których standardowa wersja wydawała się zbyt droga, a dodatkowe funkcje po prostu niepotrzebne. Nintendo Switch Lite kosztuje tyle, co Xbox One S albo PlayStation 4 slim, więc w oczach graczy, Nintendo nie będzie uchodzić za sprzęt bardziej kosztowny od konkurencji.

Mniejsze wymiary na pewno sprawią, że odchudzony Switch lepiej spisze się w różnych codziennych sytuacjach – podczas lotu samolotem, przejazdu pociągiem, czy w tracie długiego oczekiwania w kolejce. Łatwiej będzie zmieścić mniejszą konsolę Nintendo do plecaka, torebki albo do kieszeni. Zwłaszcza, jeśli znajduje się już tam smartfon o podobnych gabarytach.  

Warto też uwzględnić społecznościowy charakter grania. Standardowe Nintendo Switch mocno stawiało na kooperację, umożliwiając grę na jednym ekranie dla kilku osób. Nintendo Switch Lite to konsola dla indywidualistów. Nie ma w tym zresztą nic złego. Warto pamiętać o tym, że przenośna konsola może być zawsze drugim wyborem, gdy większość czasu spędza się, grając na stacjonarnej konsoli albo na PC.