Nowe smartfony Apple – najważniejsze informacje o modelach iPhone Xs, iPhone Xs Max oraz iPhone Xr

Każda premiera nowego sprzętu Apple to wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Firma warta bilion dolarów, 500 milionów klientów rocznie i prawie 2 miliardy sprzedanych urządzeń – to liczby, które budzą szacunek. Prezes Apple, Tim Cook, zapowiadał, że nowy model będzie najbardziej zaawansowanym smartfonem, jaki kiedykolwiek powstał. Czy rzeczywiście jest się czym chwalić? Wbrew pozorom, inżynierowie oraz marketing nie mieli przed sobą łatwego zadania. Po udanej premierze przełomowego iPhone X wcale nie jest prosto zachęcić do kupna kolejnego modelu w niedługim czasie, zwłaszcza, że ceny sprzętu z jabłkiem należą do najwyższych na rynku. Gigant zdecydował się zatem na zaprezentowanie aż 3 modeli w zróżnicowanych cenach. Co warto o nich wiedzieć? Zobaczcie najważniejsze informacje. Smartfony iPhone Xs i iPhone Xs Max pojawią się w Polsce już 28 września, iPhone Xr mniej więcej miesiąc później. Wcześniej smartfony będą dostępne w przedsprzedaży.

iPhone Xs i iPhone Xs Max – specyfikacja i możliwości

Pod względem wizualnym nowe modele niewiele różnią się od bardzo udanego iPhone X. Otrzymujemy tak zwany bezbramkowy smartfon, pozbawiony przycisków z przodu, a  minimalistyczna obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej i wytrzymałego szkła. Apple chwali się także znacznie wyższym poziomem wodoodporności. W tej kwestii bardzo długo  firma pozostawała w tyle za producentami innych flagowców, jednak gdy wreszcie zdecydowano się na konstrukcję tego typu, nieuniknione były także dalsze ulepszenia. Nowy iPhone ma być odporny nie tylko na wodę, ale także kontakt z innymi cieczami, jak sok czy wino. Testy pokazują, że żaden płyn mu nie straszny, a w razie potrzeby z telefonem można nawet nurkować. 

Następna rzecz, która uległa znacznej poprawie, to procesor odpowiadający za wydajność smartfona. Nowy procesor A12 Bionic może wykonać 5 bilionów operacji w ciągu sekundy. Do czego to jest potrzebne w praktyce? Przede wszystkim, do szybszej obsługi aplikacji, ale również do wykorzystywania możliwości rozszerzonej rzeczywistości (AR) i do gier. W zaawansowanych produkcjach uda się osiągnąć niepotykany dotąd poziom odwzorowania detali dzięki renderowaniu dodatkowych warstw graficznych w czasie rzeczywistym. Kolejne ulepszone elementy to dźwięk, a także znacznie szybsze działanie systemu rozpoznawania twarzy Face ID.

Co nowego w aparacie? Na papierze wygląda podobnie jak poprzednik, ponieważ znów otrzymujemy układ 2 aparatów z matrycami 12 Mpix (standardowy i teleobiektyw). Przełom nie dotyczy jednak optyki, tylko przetwarzania obrazu. Aparat będzie potrafił rozpoznać scenę i inteligentnie dostosować do niej parametry. Na uwagę na pewno zasługują funkcje Zero shutter lag i Smart HDR. Aparat może wykonać o razu 4 zdjęcia i następnie wybrać to najmniej poruszone. Można także automatycznie wykonać dodatkowe fotografie z innymi ustawieniami ekspozycji. Zdjęcia o różnych parametrach można łączyć w jedno, osiągając niespotykane dotąd efekty.

Nie licząc tych wszystkich udogodnień, dostajemy wszystko to, co sprawiało, że poprzedni model był tak atrakcyjny. iPhone będzie idealnym narzędziem do oglądania materiałów na YouTube czy w ramach usług streamingowych, dzięki zastosowaniu HDR10 i Dolby Vision.

Czy będzie się różnić model Xs od Xs Max? Ten drugi będzie wyposażony w większy wyświetlacz (6,5 cala zamiast 5,8) a także bardziej pojemną baterię, dzięki której będzie działać dłużej. Ceny obu modeli uzależnione będą od pojemności dysku – 64 GB, 256 GB lub 512 GB.

iPhone Xr – następca iPhone 8 Plus

Kolejna nowość to budżetowa wersja iPhone, będąca propozycją dla posiadaczy iPhone 7 lub iPhone 8 Plus. Cena poniżej 4000 zł w dniu premiery to, jak na sprzęty Apple, rozsądna propozycja za ten telefon, tym bardziej, że ma naprawdę sporo do zaoferowania.

W jaki sposób udało się obniżyć jego cenę? Przede wszystkim, tańszy iPhone posiada ekran LCD zamiast OLED i w konsekwencji nieco mniejszą rozdzielczość i zagęszczenie pikseli. Poza tym, obudowę wykonano z aluminium zamiast ze stali nierdzewnej. Trzecia z najważniejszych różnic to aparat. Zamiast podwójnego z wykorzystaniem teleobiektywu otrzymujemy pojedynczy sensor, jednak producent przekonuje, że wciąż możemy uzyskać przekonujący efekt bokeh na zdjęciach portretowych za pomocą samego oprogramowania. Najważniejsze jednak, że w smartfonie iPhone Xr ma zastosowanie A12 Bionic czyli ten sam chip, co w nowych iPhone’ach Xs i Xs Max, co sprawia, że jest on zdecydowanie wydajniejszym telefonem niż iPhone X sprzed roku.

Podsumowując, będziemy mieli na rynku 3 bardzo ciekawe telefony, które w twórczy sposób sięgają po dorobek iPhone X, wprowadzając wiele potrzebnych udogodnień. Czy to przekona posiadaczy telefonów z Androidem, trudno powiedzieć, ale miłośnicy Apple z pewnością mają po co iść do sklepu.

powrót