Nowości od Apple – potężny iMac i nie tylko!

Na rynku komputerów osobistych robi się coraz ciekawiej. Niedługo po prezentacji laptopa Microsoft Surface, mamy demonstrację siły giganta z Cupertino. Na konferencji Worldwide Developer Conference, Apple zaprezentował kilka nowych urządzeń. To nie tylko odświeżone modele – jest kilka niespodzianek!


iMac robi wrażenie!


W pierwszej kolejności, warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje iMac – bardzo mocny sprzęt dedykowany profesjonalistom, którzy chcą mieć idealne narzędzie pracy bez żadnych kompromisów.

Komputer ten już wcześniej zdecydowanie wyróżniał się wśród sprzętów typu all in one, dlatego zmiany w wyglądzie urządzenia pozostały minimalne. I słusznie – nie ma sensu psuć tego, co dobre i sprawdzone. W najnowszej odsłonie, mamy do wyboru dwie wielkości ekranów.  21,5-calowy iMac (w wersji zwykłej i mocniejszej - 4K) oraz 27-calowy iMac u o rozdzielczości 5K. Oprócz ekranu, z zewnątrz zmienił się tylko jeden element obudowy – dodano dwa porty USB-C Thunderbolt 3, takie, jak w nowych MacBookach Pro.

Co ze specyfikacją? Z roku na rok musi być coraz lepsza - i oczywiście tak jest. Mamy tutaj nowe, szybsze dyski SSD, a także więcej pamięci operacyjnej. 21,5-calowy komputer Apple może zostać wyposażony w nawet 32 GB RAM-u, w przypadku modelu 27-calowego maksymalna wartość to 64 GB. Duża wartość? Ogromna! A do tego mamy jeszcze odpowiednio silne karty graficzne, żeby wszystko działało płynnie i w sposób miły dla oka.Do czego będzie potrzebna tak mocna specyfikacja iMaca?


Wydaje się, że z jednej strony to faktycznie pokaz siły. Z drugiej - przygotowanie gruntu pod technologię VR, która, jak wiadomo, wymaga naprawdę niemałych możliwości i wiele komputerów zwyczajnie sobie z tym formatem nie poradzi.

To jednak nie koniec! Już w zimie czeka na nas kolejny hit – wtedy pojawi się wersja PRO. Komputer, przeznaczony dla profesjonalistów, będzie dostępny z procesorami Intel Xeon, wyposażonymi w 10, 12 a nawet… 18 rdzeni.Obrazu bogactwa dopełniają potężne karty graficzne AMD Vega, do 128 GB RAM-u, do 4 TB SSD, 4 porty Thunderbolt 3, port 10 GB Ethernet.


Co z MacBookiem Pro w 2017 roku?


W ramach nowej wersji, w kultowym MacBooku postawiono na ewolucyjne, a nie rewolucyjne, zmiany. W stosunku do poprzednika, wymieniono procesor poprzedniej generacji na procesor Intel Kaby Lake. Mamy tutaj zatem poprawioną wydajność oraz czas pracy na jednym ładowaniu. Wyjściowa cena dla podstawowego modelu ma być atrakcyjniejsza niż do tej pory. Pewnie to za mało, żeby przekonać do zakupu tych, którzy wymienili MacBooka rok temu, ale jeśli ktoś czeka dłużej z podrasowaniem sprzętu, to na pewno nowy MacBook będzie dobrą propozycją.Co nowego na rynku tabletów? Poznaj nowy iPad Pro


To co na pewno zwraca uwagę to imponujące rozmiary nowych urządzeń Apple. Tablety multimedialne będą miały, w zależności od wersji, 10,5 lub 12,9 cala. Czemu aż tak duże? Chodzi tu przede wszystkim o wygodne korzystanie z klawiatury - albo wirtualnej albo doczepianej. Sam ekran wyróżnia się doskonałą jasnością i żywymi kolorami. Ciekawym pomysłem jest także funkcja True Tone, dzięki której ekran samodzielnie dostosuje kolory, tak, aby trafić w idealny balans bieli.

Tablet od Apple ma być dobrym narzędziem do pracy i zabawy. Bardzo wydajny procesor pozwoli na renderowanie grafiki 3D czy oglądanie materiałów w 4K bez utraty płynności działania. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w porównaniu do poprzedniej generacji, wydajność wzrosła o 30% (wydajność grafiki to wzrost na poziomie 40%). Mocną stroną jest także pojemna bateria, który na jednym ładowaniu wytrzyma nawet do 10 godzin. Gdy jednak akumulator się rozładuje, z powrotem wróci do 100% w błyskawicznym tempie dzięki technologii szybkiego ładowania.

Udogodnienia w codziennej pracy? Warto wskazać w tym miejscu na pewno przydatną funkcję drag & drop. Umożliwia ona przeciąganie zdjęć, hiperłączy, czy zwykłego tekstu pomiędzy aplikacjami w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Dzięki temu, praca bardziej kojarzy się z działaniem na pełnoprawnym laptopie, niż na urządzeniu mobilnym.Wygodniej niż do tej pory korzysta się także z klawiatury. Teraz, żeby uzyskać dostęp do jednego ze znaków specjalnych, wystarczy trzymając wciśnięty klawisz z daną literą przeciągnąć go w dół.

Kolejny plus, to nowa aplikacja o nazwie Files. Pozwala w wygodny sposób zarządzać plikami. Co ważne, integruje się z dyskami w chmurze – także od niezależnych producentów: Google, Microsoft, Dropbox, etc.

Co dla miłośników rysika? Dobre wiadomości! Z iPada Pro można korzystać, używając znajomego Apple Pencil. Znów będzie można zatem odręcznie wykonywać rozmaite notatki. Co więcej, zapiski możemy na bieżąco indeksować, co pozwoli na szybkie wyszukiwanie fraz w odręcznie zapisanych tekstach. Grafików powinna zainteresować aplikacja Affinity, która umożliwia pracę na warstwach, zaznaczanie skomplikowanych kształtów i nanoszenie rozmaitych efektów.

Na pewno prezentacja nowych urządzeń Apple wypadła bardzo pozytywnie. Jak widać, firma z Cupertino ma dużo ciekawych rozwiązań przeznaczonych dla odbiorców o różnych potrzebach i zróżnicowanym stylu pracy. A nacisk ze strony konkurencji, tylko motywuje do dalszej pracy i proponowania coraz ciekawszych modeli.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS =